Xantia 1.9/2.1TD + Bosch/Lucas pumpa

fullcool

New member
nema sajle?
a što onda ima??

zar mi je pedala gasa zapravo potenciometar?

...

ako je, onda mi sve više nedostaje CX :cry:
pa vidi na pumpi jel ima poluga gasa, ako ima onda je na nju zakačena sajla.
pumpe sa elektronikom su ugrađivane radi zadovoljenja euro normi, osim toga elektronika je omogućavala blokadu protiv krađe i prikaz potrošnje na displeju.

isti motori u starijim xm-ovima i pežoima su imali pumpe bez elektronike, pa ljudi kad im rikne elektronika stave takvu polovnu pumpu bez elektronike, tako da je tvoja možda "na sajlu"
 

darkoooo

Limunofil :-)
eeeeeh daaaaaaa....

> nema sajle, to je Lukasica!
> imao sam problemčić! Motor je sve nemirnije radio (jako se tresao), a snaga je bila osjetno srezana...

i sada se više ne mogu sjetiti pa da zahvalim osobi koja je to postala tu na forumu (ali definitivno će se prepoznati ako ovo pročita), a koja je napisala kako zrak u dieselu zna raditi velike probleme Bosch pumpi...

Uglavnom...

digao sam poklopac dok je motor radio. Pogledao onu "gore-dolje" prozirnu cijevčicu kroz koju ide diesel i vidio popriličnu količinu zračnih mjehurića! Dosjetih se, pa ručnom pumpom napumpah novu količinu goriva i zraka je bilo manje.... za minutu ili malo više, motor se prestao tresti, ali eto opet zraka u sustavu!!!

Srećom što imam oči pa sam vidio da upravo na spojnici (uz šelnu) uz tu "ručnu", mjehur pumpu curi pokoja kap goriva i očito otud vuče zrak u gorivo.

Dotegao sam šelnu i eto... motor ponovno radi sjajno!

Prazni hod se umirio, a broj obrtaja malo podigao tako da sam riješio enigmu niskog broja obrtaja motora...

Hvala puno puno!!!

ps potrošnja na autoputu uz 110 do max 120km/h je 5.81 tj. sa 16 litara sam prošao 275km. Nadam se kako je ta moja Lukasica zdrava... :)
 

jura

New member
ako je to bilo retoričko pitanje onda si si već sam odgovorio. Drago mi je da je kvar bio tako banalan. Pričekaj još dok Zmix dođe i napiše onu svoju dobro poznatu rečenicu.
 

darkoooo

Limunofil :-)
zna se kako to ide sa elektronikom, dok radi, radi dobro i onda od jednom rikne.
a kod majstora je možda ovo, možda ono.
Kod nekih je majstora čak i ono stoto, a koje se zove gefufna... i to najčešće rikava pa je mijenjaju svako malo, ali za novac (naravno). Neki majstori (s druge strane) kada im dođe stariji Citroen pred oči kažu: gospon, pa kupite si novi auto, zakaj vozite tu staru kramu... Takvima CX znači veliko NIŠTA, a kud još da na tom NIÈEM idu detektirati kvar...

OT:

Iskreno, nisam odviše sretan što je Lucas električna pumpa. Koliko naslućujem, manje je izdržljiva od Boscha. No... ima li neko predviđanje koliko bi morala moći proći ili...
kada bi je trebalo dati na neku preventivnu reparaturu?
 

jura

New member
Eto, a sad nazad na temu. Neću tvrditi sa 100% sigurnosti ali mislim da i Lucasova pumpa, kao i Boshova uostalom, s vremena na vrijeme zahtjeva nekakav preventivni sistematski pregled, mali servisić, čišćenje, što li već, pa bi shodno tome trebalo pronaći i majstora koji bi taj dio posla znao i htio kvalitetno odradit a da pri tom ne odere baš svu kožu s leđa. Ako netko zna takvog, pls, post info.
 

zoran37

New member
Meni se zamjerila, imao fiat bravo prije xantije, 1.9 td, trošio ko brod, Lucasova pumpa, 8 litara lagane vožnje, da ne pričam šta se dešavalo sa gorivom kad bi dao gas a onaj neki ventil otišao odma drugi dan a drugi je sa zamjenom koštao 850 kuna. Grozno. Auto je išao ko lud, golf 3 td mi nije mogao ništa, ostavljao sam ga koda krpa gumu. K tome je i neki seljačina spoio direkt iz rezervara gorivo na pumpu i ko zna koliko je to tak radilo i smeća navuklo u pumpu. Vjerovatno se filter zaštopao pa su skinuli i filter i kućište za filter. Pripasao sam od astre kućište sa filterom tak da je to radilo kasnije dobro al trošio je. Prvi ali i zadnji fiat dizel u mom dvorištu, razočarao sam se.
Nekažem da je ta pumpa loša, sve je to manje-više isto. Svemu dođe vrijeme za popravak, bio boš ili lukas ili neznam šta.
 

xud

Member
http://www.dieselgradecki.hr/

Vidite s ovim barbičem .... ne znam da li radi lucasove, ali za bosch sam čuo samo riječi hvale za njega ....

nadam se da pomaže ...
Kolegi je radio detektažu kvara na kamionu. U Rijeci su ga upućival odmah na reparaciju pumpe a čovjek je detektirao savim drugi kvar i korektno naplatio uslugu. Èuo sam i još preporuka za njega
 
Na vrh