Uklanjanje katalizatora 1.6 VTS, Euro3 s dvije lambde

platon

manijak
Pozdravljam ekipu citroenaše, novi sam na forumu i imam pitanjce...
Zanima me dali netko ima iskustva sa skidanjem katalizatora (euro3 sa dvije lambda sonde) sa saxa. Mnogo je tema na netu o raznim modelima automobila, na nekima to radi ok bez problema, a kod nekih ima problema...npr. paljenje lampice greške na motoru i stavljanje rada u svojevrsni "safe rad" s ograničenom snagom. Znači, dali netko ima iskustva kako saxo vts 1.6 reagira na ovakav zahvat... Hvala!
 

deda

New member
Re: Uklanjanje katalizatora 1.6 vts, euro3 s 2 lambde

Nema problema,skineš katalizator,a sonde ostaviš i radi bez greške.Skidao sam ih na Saxu i na Peugeotu 306 i niš nije bilo,jedino kaj auto ide ko blesav.Ne povečava se potrošnja,ne pokazuje grešku ,a za ispušne eko testove me nije zanimalo i onak je to bezveze,jedino kaj smo za tehnički morali sve natrag metnut,pa onda poslije opet skinut.
 

Dalibor

Dado Tornado
Re: Uklanjanje katalizatora 1.6 vts, euro3 s 2 lambde

euro 3 ne znači neku veliku tehnologiju upravljanja sondama... skidanje kata na euro 4 ili 5 vjerojatno bi imalo nekog efekta na elektroniku motora, euro 3 nije nešto jako složeno... mislim kako su euro 3 postizala i neka ubrizgavanja sa jednom diznom
 

Ciki vts

New member
Re: Uklanjanje katalizatora 1.6 vts, euro3 s 2 lambde

Nemas brige oko nicega, lampica od motora se upali i svijetli stalno, to je sve. Ako si napravis/kupis sleeve za donju lambdu onda ne svijetli ni ta lampica.
 

Marko

Well-known member
Re: Uklanjanje katalizatora 1.6 vts, euro3 s 2 lambde

Deda, kaj ste napravili - zeli katalizatora s grane i umjeso njega ste deli kaj?
 

Marko

Well-known member
Re: Uklanjanje katalizatora 1.6 vts, euro3 s 2 lambde

Ostavili ste gusnatu "granu" i tutu tj katalizator ste zamijenil s čim? :)

Moj "aspuhar" veli da more potrti ćelije u katalizatoru - našvasa ga natrag gore i gas... Jedino kaj me brine su stvari s ispušni plinovima - da nebi tlak opal i da nebi situacija s performansama bila lošija nego prije. Prije tehničkoga dene novoga katalizatora negdje ispod auta i to je to...

Slika katalizatora :



Za ostale koji nisu to još vidli - na vrhu ove "tute" ide gusnata grana...
 

platon

manijak
Re: Uklanjanje katalizatora 1.6 vts, euro3 s 2 lambde

e baš to, znači provjereno radi bez negativnih nuspojava! :aplauz: Skinem tu cijev s katalizatorom i imam majstora koji bi izradio istu takvu cijev bez katalizatora naravno i onda za tehnički ponovno vratim da prođe eko test i to je to. U biti htio sam stavit granu 4-2-1 ali su dosta skupe pa mi je ovo malo lošije ali puno povoljnije riješenje jer je u skoroj budućnosti u planu nastaniti jednog malog "morža" ispod haube tj. tetku turbinicu :sneaky: ,a onda mi to neće trebati jer ide ona posavijana grana drito od motora...a ovaj sleeve za drugu lambdu da ne svijetli lampica, šta je to? To neki el. sklop za stavit na lambdu da joj pravi el.otpor ili? Hvala svima na odgovorima..
 

Marko

Well-known member
Re: Uklanjanje katalizatora 1.6 vts, euro3 s 2 lambde

U biti htio sam stavit granu 4-2-1
I ja... :( Za drugu lambdu moraš imati luknju - to ti majstor mora složiti, a u gugl ukucaj lambda sleeve pa budeš videl na kaj se misli.

Ali polehko s ovim kaj budeš menjal - zanima me a i tebe bi trebalo zanimati kaj je s povratnim tlakom - plinovi i te stvari, kaj ne bude lošije nek je ovak - čekam da Deda nekaj veli na tu temu. Usput, koliko bi ti mešter kn zel da ti napravi cijev?
 

deda

New member
Re: Uklanjanje katalizatora 1.6 vts, euro3 s 2 lambde

Ja sam to metal gotovo od Supersprinta.Osim toga Lastovčić napravi auspuh kakav očeš i od čega očeš i nije skupo,iznenadio sam se sa njegovim cijenama,a naprave sve odlićno,nije sad da ga reklamiram.
Evo ja se baš spremam kod njega naručiti da mi napravi auspuhe za Amija,sa svake strane.Sam sam od željeznih cijevi napravio auspuh i odnesem njenu i on po tome napravi sve od prokroma.
 

platon

manijak
Re: Uklanjanje katalizatora 1.6 vts, euro3 s 2 lambde

Da to bi složio! :) A neznam još koliko bi majstor uzeo, ali mislim da nebi trebalo biti više od 200kn, a mogu ga pitat da mi napravi ako previše ne traži i granu jer ima svu moguću aparaturu za auspuhe. :thinking: A gledo sam, grana 4-2-1 je od 1200kn pa na dalje. A što se tiče povratnog tlaka...srednji lonac je skinut, a zadnji lonac je homologirani supersprint-ov..znači nije full protočni tako da će on odraditi tu ulogu oko povratnog tlaka i to bi trebalo biti ok ;)
 

Marko

Well-known member
Re: Uklanjanje katalizatora 1.6 vts, euro3 s 2 lambde

S 4-2 1 granom se treba malo poigrati (uljni filter) ako već nisi našao onu koja je baš namjenjena za dvije lambde. Nezgodno je da je većina proizvođača prestala raditi grane za taj motor - ak imaš sreće da nađeš staru zalihu dokrajče te s cijenom.

Moj auto ima srednji lonac i njega bi mjenjao s katalizatorom kad dođu oni dani :). Pitaj majstora koliko vrednuje posao pa me molim te obavijsti kakav bude bio ishod operacije. Hvala. ;)
 

platon

manijak
Re: Uklanjanje katalizatora 1.6 vts, euro3 s 2 lambde

Mislim da ću ovih dana to ići odradi pa da vidimo razlike u vožnji..izvijestit ću!! :) A lambda sleeve je u biti cjevčica s narezanim navojem i ona drži lambdu da ne bude direktno izložena protoku ispušnih plinova! ;)
 

Prilozi

platon

manijak
to si u pravu da su proračunati! ja imam zadnji lonac supersprint i super zadovoljan! 10g garancija, savršeno se sve uklapa u šaraf, zvuk odličan pri agresivnijoj vožnji...pri normalnoj vožnji i u leru radi ko serijski, što je super kad sam na autocesti jer fino mogu slušat i radio u vožnji..
 

deda

New member
Ja sam bio super zadovoljan s njima,samo me mućilo to kaj mi je zadnji lonac sav zahrđal za godinu dana,a to ako je prokrom,nebi smjelo .Na Berlingu je sve još originalno,a auto je star 10 godina i napravio 210 000km.A nije prokrom,kaj velite na to?
 

platon

manijak
a neznam, ja ga imam već 5 godina i nije mi ništ pohrđo! :confused: Imam još i originalni lonac spremljen na tavanu ako je neko zainteresiran...ko nov je!
 
Na vrh