Ugradnja zvučnika u C-Elysee otraga

maljuga

New member
Da se i ja pridružim temi možda će nekome koristiti.
C-Elysee, ugradio dva nova zadnja zvučnika, ali ne rade. U opcijama autoradija vidim da nema mogućnosti FADER. Ima smisla. Ukoliko je opcija uključena, a zvučnika nema stvara se beskonačan otpor i može pregoriti pojačalo... Radi toga je vjerojatno isključena ta opcija. Kada se zvučnici stave opciju treba uključiti... Autodijagnostikom pod opcijama autoradio uključena opcija FADER sve fercera uredno...
Autoradio kao na slici:

 

kiki007

New member
Pozdrav,

zar taj radio nema samo dva izlaza za prednje zvučnike? U mojem nije napravljena niti predinstalacija do zadnje police iznad bunkera. Ja sam privremeno ugradio neke zadnje ali sam morao dijeliti jedan izlaz na dva zvučnika...

Hvala unaprijed na odgovoru.
 

maljuga

New member
Moj je imao izlaze i za zadnje. Instalaciju sam provukao sam jer je nije bilo..., u ovim godinama to i više nije lako, malo znoja, malo bole koljena, vremenski malo duže, ali na kraju je ispalo jako dobro. Dalje sve kako sam gore opisao, iako dijagnostika nije napravljena u servisu, jer kada sam ih zvao ( Osijek i Slavonski Brod ), rekli su da ne znaju o čemu se radi..., da ne dužim, privatni servis i stvar rješena...
 

kiki007

New member
Hvala na odgovoru. Ja sam odlučio zamijeniti radio i zvučnike, samo trebam dočekati malo slobodnog vremena...
Svi entuzijasti i oni koji se potrude riješiti nešto, a da to nije nešto što se može dobro naplatiti ne rade u ovlaštenim servisima rade u privatnim servisima u u fušu doma, svaka čast izuzecima... :whistling:
 

Kisprdilov

New member
Cao Maljuga druze. Procitao sam da si pisao da si sam postavio zadnje zvucnike na Citroenu C elysee, pa me interesuje kojih dimenzija zvucnike si stavio, kako da znam da li i moj radio ( koji je isti kao i tvoj sa slike ) ima izlaz i za zadnje zvucnike i kuda si provlacio kabal do zadnje daske? I ako imas neku fotkicu radova to bi mi jos olaksalo posao. Hvala u napred. Pozz
 

Doomsday

U prolazu...
TU se nalaze sličice montaže ako nekoga zanima
Kod:
https://goo.gl/photos/cjshnhNcFxPeiSPSA
MAC AUDIO Mobil Street 16.2 F, koji će ispuniti rupu ali neće ići preduboko u prtljažnik... Njihova dubina ugradnje je samo 40 mm...

https://www.chipoteka.hr/artikl/1295...2-f-8011805132

http://www.mac-audio.de/en/products/...l-street-16.2f

Ovo bi moglo radit jaaako lipo... Provedeš zvučničke kabele za stražnje zvučnike, i zbog male dubine ugradnje vjerojatno ti nikakav adapter neće biti potreban...


:D
 

Kisprdilov

New member
Doomsday ... hvala na slikama i uputstvu. Video sam to vec, nego mi nije jasno odakle izvlacim kablove za ta zadnja dva zvucnika? Da li direkt iz tog dela iza CD plejera ili? Hvala
 

maljuga

New member
Zvučnici koje sam ugradio su JVC CS J620, a što se tiče provlačenja kablova, tu je već bila muka. Vukao sam izravno od autoradija do zadnjeg kraja kroz sredinu auta, sve rastavljao uz pomoć kuma i gajbe piva. U jednom danu sve rastavili i provukli kablove - popili pola gajbe, a drugi dan sve spojili i popili još pola..., Namučili se pošteno,ali i družili..., a slika na žalost nemam..., Veliki posao..., možda se moglo i jednostavnije, ali rješili na taj način...
 

Kisprdilov

New member
Hvala puno na odgovoru Maljuga. Interesuje me samo da li se secas gde si tacno u cd radio ubacio te zice za zadnje zvucnike? I kako se to radi? Hvala jos jednom.
 

maljuga

New member
Kisprdilov oprosti..., dugo me nije bilo.
Ne sjećam se više, ali mislim da je raspored ovakav:

1 Right Rear +
2 Right Rear -

3 Right Front +
4 Right Front -

5 Left Front +
6 Left Front -

7 Left Rear +
8 Left Rear -

ali kada ga okreneš, ukoliko nije tako, sve će ti se samo reći...

Mala napomena kada se žice razvuku, a ne znate koja je koja:
Koja žica ide na koji zvučnik može se lako utvrditi s baterijom od 1,5V.
Zvučnik će kliknuti i vidjet ćete pomicanje membrane unaprijed ili unazad.
Zvučnici moraju biti pravilno fazirani (pazite na + i – pol na zvučniku) jer u suprotnom ćete imati slab bas.
Žice za zvučnik su u paru, žica s prugom je + pol zvučnika.
 

Kisprdilov

New member
Maljuga druze pomagaj. Postavio sam zadnje zvucnike, razvukao kablove, obelezio koji je levi i desni. Dijagnostikom aktivirao opciju Fader, ali nikako ne mogu da postavim te zice od zvucnika na taj Iso prikljucak na radiu. Sta da radim? Kako si ti to povezao? Hvala
 

Kisprdilov

New member
Druze Maljuga, hvala na trudu, reseno sve. Trebao sam samo jace da zavucem klemice od zvucnika u taj prikljucak radia. Sve radi super.Pozz
 

dario.zg

Member
Hmm...tražio sam po računima koji adapter sam ustvari točno kupio ali na računu nije navedeno točno ime jer sam kupovao na licu mjesta s zvučnicima; naime, uzeo sam zadnji (stražnji) zvučnik i otišao do "Dobrog zvuka" u Rudešku i na licu mjesta doslovno "davio" čovjeka u dućanu s tim adapterima dok nisam dobio ono što sam htio da mi paše prema "dubini" zbog "škara" gepeka, gornje konzole itd...uglavnom dosta vremena izgubio dok to nisam "adaptirao"... Ovih dana konačno slijedi subwoofer :angel:
 

dario.zg

Member
nastavak sage....subwoofer

Neću razglabati da li je potreban ili nije, definitivno stvar potrebe, ukusa, zauzimanja prostora, provlačenje kablovinja, vremena itd...itd...

Budući da sam "freak" za mjuzu od malih nogu, volim "kvalitetniji" zvuk, ne mora biti "dB glasnoće", ali bar da pokriva ono "najnužnije" s ,naravno, dubokim tonskim područjem - "basom"!

U prijašnji auto (Atos), ugradio sam prednje s visokotoncima, stražnje zvučnike te pojačalo sa sub-om i ta kombinacija je bila doslovno "woow" za tako mali auto pun plastike i stakla. Isto tako, kada sam preuzeo C-Elysee, nisam bio zadovoljan "zvukom" jer nisam samo "klasičan" slušatelj vijesti već prilikom vožnje želim i guštati u "soundu" (zlobnici bi rekli pojačaj radio da ne čujem kako "lizalica" škripi od jeftinoće itd no vjerujte mi mogao bih napisati iz iskustva da i neki puno skuplji i veći auti isto "škripe" pa onda nema ni smisla o tome ni raspravljati :grin: )

Provlačenje kablovinja za strašnje zvučnike i ugradnju istih s adapterom te prednjih s visokotoncima sam već "obradio" (LINK), a sada je došao i red na subwoofer (konačno!) :angel:

Odlučio sam se, prema raznoraznim praćenjima stranih foruma, savjeta auto električara, a i nekom mojem "osnovnom" znanju o "štromu", na 20mm2 napajački kabel koji će "napajati" auto pojačalo (namjerno ne pišem ni snagu ni ništa drugo jer mi se ne da ulaziti u polemike tipa "zašto 20mm2 ako je dovoljno 10mm2 ili zašto ne 25mm2 jer...bla...).
Da stvar bude ljepša, htio sam kupiti "samo" napajački auto kabel (sa što više licni, ne kruti energetski) i posjetio sam i "Dobar Zvuk" i Ronis i Chipoteku i...ali svi prodaju "auto car kit" s napajanjem, uzemljenjem, cinchevima, kućištem s staklenim osiguračem i "žicom" za "remote power-up" iliti za paljenje pojačala (obična žica), nitko ne želi posebno....imao sam otprije "ostatak" pa mi nije bio potreban cijeli komplet.
Da skratim priču, Svijet Medija je jedini imao posebno napajanje i to baš ovo kaj meni treba - 20mm2 (Akai, ako kome kaj znači, osim meni npr. za odlične kazetofone s GX glavama ;):grin:) - cijena 20kn/m. Auto Car kit je cca 300ak kuna

Najveći problem mi je bilo provlačenje kabela između "motora" i kabine tj gdje ući s kabelom, a da se ne mora bušiti ta "pregrada" prednjeg dijela. U ovlaštenom servisu su mi ponudili opciju 236kn+PDV za 1h rada s time da je otprilike potrebno 2 radna sata što bi bilo cca 500ak kuna

Kada sam pronašao taj "magični" prolaz, sve ostalo je bilo samo "mehanika" za provlačenje kabela. Slikao sam pojedine dijelove tog čina pa ako nekome pomogne za bilo kakvo provlačenje žicovinja...evo tu je "prolaz" (jedan od) ispod plastike brisača SLIKA :grin:

Najviše sam imao problema iza zadnjeg "sica" kod provlačenja ispod plastike dok ovi bočni dijelovi ispod tapecirunga su "piece of cake". Kada sam ih prvi puta otvarao, namučio sam se kao "slon" no sada kao stara "iskusnjara" niti par minuta nije trebalo za provući u "kabini" do stražnjeg dijela.
Za sada sam spojio na "divlje" i sub radi odlično (zadovoljava moje slušne potrebe) no nakon godišnjeg ću si dati truda pa slagati "podnicu" u gepeku itd pa ću i te slike objaviti (ako nekoga bude zanimalo, naravno).

par SLIKA se nalazi OVDJE
 

sir.Oliver

Well-known member
a jesi li 100% siguran da na tu temu nema ništa na netu ? gledao si P 301 ? oš da ti ja dam šemu el instalacije ? ( pred FL model , ali razlike su zanemarljive )
 
Na vrh