Saxo 1.0 počeo trošiti jako puno?!?!

shoma

New member
Saxo mi je počeo trošiti jako puno, prije sam za 20 litara goriva prošao oko 300 km po gradu a na otvorenoj cesti još i više. Zadnjih mjesec dana sam prmjetio da mi je počeo trošiti preko 10 litara...jest da je zima i da mora malo više trošiti ali ne opet toliko imam ga već 4 godine i nikad nije toliko trošio. Putujem svaki dan na posao po gužvi iz Prečkog u Novi Zagreb i dosta sam u gužvama i to može utjecati na potrošnju ali opet ne toliko...išao sam kod mehaničara i rekao mi je da mu kompjutor pokazuje grešku na lambda sondi i da mi svjećice ne valjaju. Promijenio je svjećice i više mu nije pokazivalo grešku lambda sonde pa mi je rekao da se probam voziti i vidim kako sad radi. Uglavnom auto pali i radi normalno, malo mi ujutro kad je jako hladno ponekad zaštuca prvih 10 metara ali mislim da je to normalno, primijetio sam još da ponekad osjetim miris benzina kad se vozim...Poslije posjeta mehaničaru sam išao na put do Slavonije i prošao oko 500 km i tu mi se čini da nije trošio puno goriva uspio sam s malo više od pola rezervoara prijeći oko 400 km i onda mi ostatak popio za 100 km po Gradu.

kakve su Vaše dijagnoze? Što bi moglo biti?
 

shoma

New member
Mislim da je....tj. nisam primjetio da je mokro...

P.S.
Rekao mi je majstor da mi je tamo oko paljenja di je ona kapa sve bilo masno i brutalno prljavo...
 

vborovic

C5 modifikator
Znači da negdje pušta (ili je puštalo), ali relativno male količine koje su ishlapile od temperature motora .. ove sad temperature nisu baš zahvalne za otkrivanje kvara, jer ne znaš dal je je do same niske temperature, pa auto štuca pri kretanju, ili štuca jer je baš neki problem u dovodu
 

shoma

New member
Nije štucanje nego kad dodam gas ne primi ga odmah nego nakon sekundu primi gas...ali to traje jako kratko dok se malo zagrije... u leru radi super. Ali više me mući ta potrošnja koja ispada preko 12 litara po gradu...
Evo neki dan sam natankao za 200 kn to je nekih 20 litara i prošao 120 km i već se bliži rezervi

Jel moguće da je do lamba sonde?
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Moguće, možda nešto smjesu shebava... i kad termostat u banani vole puno popit, pogotovo ako se nemože zagrijat na ovim temperaturama.
 

vborovic

C5 modifikator
Nije nemoguće, ali za sad se držim ovoga što si sam napisao, s obzirom da ovak mogu samo napikavati što bi mogao biti problem:

išao sam kod mehaničara i rekao mi je da mu kompjutor pokazuje grešku na lambda sondi i da mi svjećice ne valjaju. Promijenio je svjećice i više mu nije pokazivalo grešku lambda sonde pa mi je rekao da se probam voziti i vidim kako sad radi
Možda netko drugi naleti tko je imao identičan problem, pa će ti točno reći kaj ne valja, odnosno kaj njemu nije valjalo ... što kod tebe možda neće biti slučaj (ak nemaš sreće da bude tak jednostavno)
 

shoma

New member
Sad malo gledam po ovom forumu gdje se raspravlja o potrošnji saxa i nisam jedini koji ima ovaj problem sa gradskom vožnjom


Prošle godine u ovo vrijeme sam stanovao bliže od posla pa sam prolazio manje kilometara nego sada..može biti da nisam tada primjecivao potrošnju jer sam se manje vozio sad imam duplo više pa se osjeti na novčaniku....
 

charllie

Active member
A more li bit da su krivi cvarci i prezvust tj. blagdani i ja sam sumnjal da vaga laze pa sam promenil baterije,bilo sumnjivo i dalje te ih provjeril z Unimerom,zgleda da i on laze.:D
 

Dalibor

Dado Tornado
najjeftinija dijagnostika u ovom slucaju je eko test za 50 kn (u npr. ak siget, n.zg.),

ali najprije da je kombinacija minus temperatura i poskupljenja goriva zadnjih mjesec dana.
trosi 1-1,5 litru vise to je 15 km manje,
zbog poskupljenja za 200kn napravis 20 km manje nego prije,
ispadne da sada umjesto 300 km mozes napravit 265 km,
razlika koju mozes osjetit...
 

shoma

New member
da ali za 20 litara ne napravim 265 kilometara nego 150......ali opet i to može biti ako se svaki dan provedem sat vremena u autu a prođem 20 kilometara...

Ne znam izgubio sam se malo u svemu tome
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Znači u 100km imaš bar 2 i pol sata stajanja, i nek po zimi cugne recimo litru i pol/sat u leru... digne se prosjek dosta.
 

ZlatkoC4

Well-known member
Ne znam izgubio sam se malo u svemu tome
ako ti je trošio normalno kad si putovao kod mene :grin: u Slavoniju onda ti je to do zime i gradske ZG vožnje. a svakako da i auto s godinama malo i više troši jer bih trebalo pregledati i mjenjati neke stvri na njemu.

ili se preseli u slavoniju i guštaj u potrošnji kao i mi svi tamo :D
 

Memphis

Active member
Vjerojatno lambda ... zato ti se osjeti gorivo i štuca ... jer smjesa nije dobra ... prebogata .. zato ti više i troši i zato su ti vjerojatno svjećice riknule. A i komp je bacio grešku ... treba ispitat sondu za početak.
 

shoma

New member
Natankao do vrha, prošao 100 km autocestom i ponovo natankao do vrha. 5.6 litara sam potrošio za tih 100 km.

Eto problem rješen...gradska vožnja, gužva, semafori i stajanje, zima i eto te na 12 litara
 
Na vrh