Rashladna tečnost ili antifriz

gambler072

C5 enthusiast
Hm, jeste sigurni za g12(+)? Sada je u autu zeleni, cini mi se da je ta boja rezervisana za g11 (nisam siguran 100%), a i na service sam nasao u specifikacijama rashladne tecnosti "boja: zelena", ali ne pise ide li g11 ili g12
 

Cutac

Prèkaroš
Sad ni ja ne znam što bih rekao. Mislim da se G12+ i G11 ne smiju miješati, ali ako dobro ispereš sistem destiliranom vodom(3-4 ispiranja), ne bi trebalo biti problema ako staviš G12+. To bih ja napravio da je moj auto.
 

jboban

Istrajno trajni poèetnik
Ne sme se mešati tipa pola pola i slično, ali nije toliko kritično da se baš mora isprati na 100% čisto. Ja sam zatekao zeleni (G11), isprao i stavio crveni (G12), prema fabričkoj specifikaciji.
Inače, majstori ne vole crveni jer je znatno otrovniji.

Pitanje: majstor tvrdi da se za rastvaranje umesto destilovane može koristiti obična voda ("česmovača") jer antifriz, izmedju ostalog, sprečava stvaranje kamenca. Je li to tačno?
 

Memphis

Active member
Inače, majstori ne vole crveni jer je znatno otrovniji.

Pitanje: majstor tvrdi da se za rastvaranje umesto destilovane može koristiti obična voda ("česmovača") jer antifriz, izmedju ostalog, sprečava stvaranje kamenca. Je li to tačno?
Jednako su otrovni. Bio je jedno vrijeme nitrini prozirni on je bio puno otrovniji zato su ga počeli "izbacivat" zbog toga. G13 je nešto bolji jer koristi glicerin umjesto glikola pa je ekološki prihvatljiviji ali ne reagira dobro sa starijim rashaldnim sustavima (kilerima) i sl koji imaju bakra, mjeda ili olova.

Možeš i sa običnom vodom ali bolje je sa destiliranom. Da, antifriz spriječava kamenac.
 

Milosh

Test
Evo vam primjer, u mom bivšem C5 je bio originalni fabrički i bio je crvene boje, baš kao i onaj navodno preporučeni Totalov (ili bi Basf-ov).

Nakon zamjene antifriza u ovlaštenom, vidio sam da je sada zelen. Zovem ovlašteni i oni me ubijede da usuti antifriz jeste po preporuci Citroena i da su sada svi antifrizi za sva auta kod njih zeleni. Zovem poznanika koji radi u Peugeot ovlaštenom i on mi potvrdi istu priču. Ne znam je li to samo do PSA ali puno su mi draže one jednostavne varijante i oznake, dvije boje i tri G oznake.
 

Doomsday

U prolazu...
Po pitanju miješanja antifriza, ne slažu se svi baš 100% što jeOK, što je onako, može ali, a što je no-no...

Evo par primjera...








Slažu se u dosta toga, ali ne 100%...

Tako da, po meni, izbacit sve koliko se može staroga, ubacit novi, zapamtit koji ako treba doljevat, i nakon 4-5 godina opet ispočetka...

Valjda...

:D
 

gambler072

C5 enthusiast
I sta mi na kraju preporucujete da naspem u auto? :D mijesati se nece sa postojecim, ovaj se sav ispusta, ako bude mogucnosti, isprat ce se i sistem. g11 ili g12? nisam nigdje nasao koji je za moj auto, pa me interesuje moze li se napaviti neka steta ako se koristi onaj koji nije odgovarajuci? Ili da nadjem na service koji mi treba pa da uzmem u ovlastenom? Zna neko cijene mozda? ako sam dobro vidio, u kompletan sistem ide 11 litara.
 

Doomsday

U prolazu...
G12 nije isto što i G12+ nije isto što i G12++... :whistling:

Najbolje neki kvalitetan G12++...

Ne moraš ići na G13, iako i to je opcija, ali nema previše izbora...

Valjda...

:D
 

Memphis

Active member
I sta mi na kraju preporucujete da naspem u auto? mijesati se nece sa postojecim, ovaj se sav ispusta, ako bude mogucnosti, isprat ce se i sistem. g11 ili g12? nisam nigdje nasao koji je za moj auto, pa me interesuje moze li se napaviti neka steta ako se koristi onaj koji nije odgovarajuci? Ili da nadjem na service koji mi treba pa da uzmem u ovlastenom? Zna neko cijene mozda? ako sam dobro vidio, u kompletan sistem ide 11 litara.
Total AutoSupra ili bilo koji drugi G12+/++
 
Na vrh