Rad i život u inozemstvu

Tanaja

"Max. utegnut za vozit"
Nije to loše za ljude od 18-20 godina, pa malo avanture plus kapne nešto eura. Mislim da nemaš svoj stan, nego još imaš i (najmanje) jednog cimera. Ako usporediš cijene u Slovačkoj, to je ka da ode rintaš za 4000 u Plodinama. Ove dvi iljade ne znače puno.
 

sir.Oliver

Well-known member
800€ neto? 6000kn, zar se za te pare isplati ići van, živjeti u nekom stanu bez kučeta i mačeta, okružen strancima, pa ako i uspiješ od toga nešta uštedit,opet pitam jel se toisplati?
to je početna plata .... nakon tri meseca sledi novi ugovor gde je plata malo veća . a računaj da i smeštaj nešto košta ...... a koliko bi ti uzeo za jednostavan posao ..... ? a vjeruj mi , 800 uopće nije tako malo ..... ja imam cca 850 - 1000 mjesečno a od toga plaćam hipoteku , struju , vodu , plin .... otplaćujem auto ... i još plaćam gorivo jer moram autom na posao .... a stižem i najmanje stotku uštedit .
Nije to loše za ljude od 18-20 godina, pa malo avanture plus kapne nešto eura. Mislim da nemaš svoj stan, nego još imaš i (najmanje) jednog cimera. Ako usporediš cijene u Slovačkoj, to je ka da ode rintaš za 4000 u Plodinama. Ove dvi iljade ne znače puno.
Tanaja , nemora značit da imaš i cimera . i ja sam tako počinjao prije 14 godina . a imao sam jednokrevetnu sobu .... jedino što smo kupaonu dijelili nas 5 . ali nije bilo problema .... ova dva para , moje komšije , iako su bili rumunjski madjari ... zivjeli smo super .... kao da smo komšije ko zna koliko dugo ....
 

dinko1981

Well-known member
Svako odlučuje za sebe, neznam iz kakve sredine i mogućnosti zaposlenja netko dolazi, nisam niti ja iz neke razvijene sredine, ali i dalje ne vidim razlog da za par kuna više idem godinama živjet u neki sobičak i djelit kupatilo sa x stranaca. Da sam mlađi i željan anvanture otišao bih radit sezonu na more
 

sir.Oliver

Well-known member
Svako odlučuje za sebe, neznam iz kakve sredine i mogućnosti zaposlenja netko dolazi, nisam niti ja iz neke razvijene sredine, ali i dalje ne vidim razlog da za par kuna više idem godinama živjet u neki sobičak i djelit kupatilo sa x stranaca. Da sam mlađi i željan anvanture otišao bih radit sezonu na more
svak zna svoje ... ja sam ostao bez posla ( razj...li firmu ) a ljude poslali na ulicu .... tako da nisam imao izbora . ukazala se prilika doći na gotovo ( sve obezbedjeno .... smeštaj , ishrana , posao ..... ) tako da nisam mnogo okolišao . otišao sam i nisam se pokajao . za 14 godina dvosoban stan ( hipoteka ) , dva automobila ( jedan polovnjak prije 12 godina a drugi nov prije 4 godine ) ...... tako da , nemam razloga žaliti što sam otišao .....
 

Franz

Well-known member
Znam da je ovdje bilo nekoliko ljudi iz DE na forumu. Zanima me par stvari oko plaće i realnih mogućnosti života. Čuo sam se s par prijatelja nedavno. Otišli su potrkaj prošle godine i, evo, već su obojica zaposlena. 2800 bruto, minus doprinosi (mirovinsko, zdravstveno, osiguranje na radu), ispada oko 2150 neto. Kukaju, "jedva kraj mjeseca dožive". Da je to kao 6k kn u HR. Ne znam točno kakav stil života žive i koja su im očekivanja bila, je li kukanje samo društvena konvencija na koju smo navikli (da ne bi netko pomislio da živimo dobro) :) ili je to stvarno kiki od plaće po pitanju mogućnosti za samca koji radi u trgovini, špedciji, logistici i transportu. Obojica su u okolici Hamburga.

Valja napomenuti da se odmah, ali odmah, nakon dva mjeseca kupio A4 iz 2010 za neku šaku eura. Nećeš se vratiti doma iz Švabije na biciklu, valjda. :)

Ako netko ima iskustva iz prve ruke ili "zna malog od tetkine prijateljice" :) koji radi gore i voljan je napisati nešto, bio bih zahvalan.
Unaprijed hvala!
 

sir.Oliver

Well-known member
2150 na ruke .... a od toga plaćaju smještaj , hranu , gorivo , telefon , internet / TV , i još ponešto sitnih obveza ... tak ta , znajući cijene u D , i ne čudim se što " jedva sastavljaju kraj s krajem " .... još ako su navikli poslije posla skočit na pivce .....
 

gambler072

C5 enthusiast
Najvise ih sigurno kosta stan, sve zavisi u kojoj su pokrajini i kojem velikom gradu gravitiraju. Ako placaju stan npr 500-600e sa rezijama (ako su npr u Minhenu ili Stutgartu, placaju ga duplo) i potrose 400 na hranu i potrepstine ja ne vidim gdje je problem. Ako su svaki dan po restoranima i navece po kafanama, onda nije cudno da im fali. Ali po mom misljenju, taj neto koji im ostaje je sasvim respektabilan, i puno veci od trenutnog minimalca u Njemackoj. Sumnjam da se Audi iskesirao, vjerovatno je na kredit, pa i to optereti budzet, ako je neki kraci, onda je i rata oko 250-300.
EDIT: Vidjeh da su oko Hamburga, ali da ne diram sada post :)
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Sve su to šarene priče, od osobe do osobe, al bez nekakve posebne motivacije, znanja i vještina nema ni neke velike razlike u standardu.
Mislim da se solidan pomak u kvaliteti života može pogoditi i sa izborom prave županije unutar ove banana republike.
 

charllie

Active member
Zdravo zivo moji forumasi,evo nema me duuugo da se javim,sta ces neka luda vremena🙃.Delam u AT trenutno na stemplovanju za rad kao limar po krovovima dobim ca 2100€,e sad troskovi: 250€ stan,hrana 200€,auto nekih min. 150€ vise nek doma mjesecno.TV,tel.,int. pa razna osiguranja jos 150€ ugrubo,znaci nije neka sreca i razmisljam da se vratim iskljucivo radi kljovid sranja.Do penzije jos 4 leta i samo bi zbog toga jos ostal ali vidjecemo dali buju fasisti popustili. 😷
 

sir.Oliver

Well-known member
Da idem vani radi života i novaca išao bih u Švicarsku ili skandinavske zemlje. Kad već nisam doma,onda najbolje di se najviše plaća :D
to da .... ja sam , na primjer , birao državu u kojoj znam jezik .... ( engleski mrzim iz dna duše .... nemački nešto malo , onako , poštapalice ) jer , ako ne znaš jezik a ne govoriš niti engleski / njemački ... izgubljen si .... ništa od boljeg posla ... boljeg života
 

Brruno

Well-known member
Slažem se. Pitanje je još želiš li se truditi naučiti. Imam 2 šogora u DE, obojica su 4 godine tamo,jedan ne zna jezik skoro uopće i još uvijek je na nekom minimalcu,drugi je sad na 2700 eura neto plaći ,promijenio je već 4 radna mjesta i uletio u dobru firmu,potrudio se da nauči jezik koliko toliko i nije mu baš loše :D . Plus supruga malo više od minimalca u lidlu i nije im loše. Ja znam dosta češki/slovački, njemački ,talijanski ,engleski pa da moram išao bih u CH ili SE ,iako ako ne paziš,možeš i tamo potrošit sve bez problema :D
 

zdeslav1967

šofer
Donator foruma
Ja sam si spojil najbolje od oba sveta. Austriju i Hrvatsku. U AT delam, žena u SLO, a u HR živimo. Imam tu sreću i takav posel da to mogu. Hrvatska je vrlo lijepo i ugodno mesto za život ako egzistencijalno ne ovisiš o poslu u Hrvatskoj. A još i kaj me umiruje je činjenica da budem, ak mirovinu doživim, 3/4 primal ii AT mirivonskog fonda, jer dal bu u Hrvatskoj tad novca za mirovine, veliko je pitanje. Sa stranim plaćama i pametnim raspolaganjem, tu je komotno i lijepo. Pogotovo ak imaš svoj komad kuće. Dok me zdravlje služi, ja sam zadovoljan. Jedino kaj me leđa, J3bu, al od tog se ne hmire. :D
 

Tanaja

"Max. utegnut za vozit"
Ja sam si spojil najbolje od oba sveta. Austriju i Hrvatsku. U AT delam, žena u SLO, a u HR živimo. Imam tu sreću i takav posel da to mogu. Hrvatska je vrlo lijepo i ugodno mesto za život ako egzistencijalno ne ovisiš o poslu u Hrvatskoj. A još i kaj me umiruje je činjenica da budem, ak mirovinu doživim, 3/4 primal ii AT mirivonskog fonda, jer dal bu u Hrvatskoj tad novca za mirovine, veliko je pitanje. Sa stranim plaćama i pametnim raspolaganjem, tu je komotno i lijepo. Pogotovo ak imaš svoj komad kuće. Dok me zdravlje služi, ja sam zadovoljan. Jedino kaj me leđa, J3bu, al od tog se ne hmire. :D
Vozač? Plaća, ako nije tajna?
 
Na vrh