Pumpa goriva

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Odi kod električara nek pregleda instalacije dali je sve OK. A na ovim pumpama treba napraviti obdukciju i vidit što je i gdje krepalo.
 

Marko 987

New member
Kod njih sam isao i kazu da nema drugih problema a menjao sam i proizvodjaca pumpe. Ne znam dal regulator pritiska ima veze sa tom pumpom a oni kazu da nema?
 

darko

Member
I meni upravo montiraju četvrtu pumpu unutar šest mjeseci. Ne znam više koji je vrabac u pitanju jer tvrde da je sve ostalo u redu i da je samo do pumpe goriva. Ako crkne i ova onda bacam bombu u auto. Moj je isto 2.0hdi 2002/03 godište pa je moguće da ih nešto generalno zeza s tim godištima.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Samo ideja... da se ne stvara nekakav nepotrebni vakum u rezervoaru? Pa shebe pumpu? Možda je neka oduha, sistem zaštopan?
 

darko

Member
Ima nešto u motornom prostoru što zuji (ispušta zrak?) još jedno vrijeme nakon što se ugasi motor. Èemu to služi nemam pojma? Ima to možda kakve veze s tim vakumom?

Ima šanse da zeza neki kontakt kod osigurača od pumpe? Kod jednog frenda je bilo to u pitanju, ali njemu je javljalo grešku vezanu za pritisak goriva (mislim da je bila astra), a kod mene nema nikakve greške. Koji je uopće osigurač za pumpu goriva?
 
Posljednje uređivanje:

Marko 987

New member
Evo danas je stavljen na dijagnostiku. Ima problem sa visokim priskom koji izgleda pregreje pumpu i onda crkava. Postoji neki problem u tom sistemu ali covek nije imao kod sebe te seme pa ce videti danas ili sutra. Inace majstori u mom gradu su uzas kad im nista drugo ne pada na pamet samo pumpa pa pumpa.

Ej evo matori me ispravlja. Pokazivala je elektricna pumpa da se stvara vakum, isao je peitisak u minus!

A imas na netu seme osiguraca pa vidi ali meni su to proveravali i nije a pali mi se lampica skroz desno zuta i pitao majstore sta je ali su pricali da nije to nista opasno kad ipak jeste! :) Ako se ne resi problem sto kazes jedino bomba :)
 

Milosh

Test
Tim se treba neko detaljno i sistematski pozabaviti, što zahtjeva puno vremena, a što naši majstori ne žele da rade.

Pokazivala je elektricna pumpa da se stvara vakum, isao je peitisak u minus!
Po mojoj logici do toga bi trebalo doći ako je ulaz goriva u pumpu zatvoren, onda bi stvorila vakuum. Ima li unutra ispred pumpe neko crijevo ili filter?
 

visaluteju

Well-known member
Meni se palila krajnja desna (zuto naradnzasta) kada me je zezao regulator visokog pritiska goriva(vec napisah negdje)(iako je ta lampica za masu problema...) Na kraju sam morao promjeniti i pumpu goriva a i taj regulator i rekose mi kao da moguce da kvare jedno drugo, pumpa se navodno mrvi i nekako opterecuje regulator pritiska (da li zaceplja filter goriva sta li... Da li to ima smisla nemam pojma. Ugl auto se nije smirilo dok oboje nisam promjenio. Pumpu mi je prikazivala dijagnostika dok se regulator konkretno nije prikazivao jer je radio ali je "samo" bio zacepljen - zaprljan pa nije dovoljno goriva dostavljao i tada se palila ta lampica i safe mod. Nekad se gasilo samo, nekad nakon turiranja, nekad nakon ciscenja regulatora. Pumpa je u BiH bila smijesno jeftina oko 25 eura a regulator 150 eura u Beogradu boshov- nesto jeftiniji nego u BiH(rekli su mi da je sve na tom autu jako jeftino osim seta kvacila, regulatora i reparirane turbine - sve po 150eura (sto je po meni dzaba :)
 

Marko 987

New member
Ima neki filter ali je on cist. Negde nesto u sistemu ne valja a sad treba izgleda provaliti gde i sta zeza. Pojma nemam ali polako gubim strpljenje kad bi se resilo pa da ga sutnem ne zelim nekok da uvalim auto sa problemom ali mi je muka od njega.
 

darko

Member
Sad sam se dovezao sa servisa. Auto pali ok, ide ok... Vožnja do doma cca 3km bez problema, a dalje ćemo vidjeti.
Ono što sam prije pisao za zujanje nakon gašenja auta sad to nisam čuo. Koja je funkcija toga tj. što je to?
 
Posljednje uređivanje:

visaluteju

Well-known member
Nenznam tacno sta cujes, ja se ne sjecam da sam ikad ista cuo nakon gasenja svog (2.0 hdi 66kw 2002)
Na sadasnjem c4 cujem ovo nakon svakog gasenja i rekli su mi da je normalno, da li cujes nesto slicno ovom: [ame]https://youtu.be/1sloh0rUos0[/ame]
To valjda provjera/regulisanje pumpi i nekih cuda
 

darko

Member
Nije toliko glasno i više je jednolični zvuk kao neko zujanje tj. kao neko ispuštanje zraka.
Bitno mi je da to nema nikakve veze sa ovim problemom s pumpom goriva. Nadam se da je tako.

Na servisu me uvjeravaju da je kod mene samo pumpa goriva problem pa se nadam da je tako.
Malo sam iskreno izgubio povjerenje u auto (a i u servis) s obzirom na to da se isti problem ponovio nekoliko puta.
 

sasa28

New member
tako i meni zna zujat kad ugasim auto al ne svaki put,koda da se cuje tamo negdje gdje je posuda za vodu isto neznam sta je
 

visaluteju

Well-known member
Poznat mi je taj osjećaj gubitka povjerenja u auto. Pogotovo ako cesto putujes sa malom djecom...mene je dodatno plašila činjenica da se pumpi ne može prići odozgo kroz gepek jer nisu stavili otvor već samo odozdo skidanjem rezervoara. Tako da svako stajanje auta negdje u p.m. eliminise mogucnost brzinske zamjene pumoe i intervencije majstora, jedino ostaje slep sluzba. Jedan poznanik je na istom autu isjekao rupu u gepeku tacno iznad pumpe da se osigura jer se ulozak lako i brzo mjenja...
 

darko

Member
Meni su rekli da su pumpu stavljali odozgora, a i promjenili su neki diftung koji tu ide.
Tako da valjda ovaj moj ima tvornički napravljen otvor za to.
 

darko

Member
Danas opet otišla pumpa goriva.
Ni ne znam više koja po redu.
Nikako nači koji je uzrok...
Zezancija je što se ipak treba skidati rezervoar.
Razmišljam da si sam napravim rupu sa gornje strane. Ima tko iskustva s tim da ne zeznem nešto?
 

sir.Oliver

Well-known member
Darko , jesu li ti vratili staru pumpu ? ( trebali bi ) ... pokušaj je razmontirati i staviti fotke . možda i nije otišla , nego je samo zaglavljena . ( susretao sam se sa tim problemom 90-tih godina , kada se u rezervoar sipalo sve što je bilo zapaljivo . raspalo se sito na pumpi ( Yugo EFI , florida EFI , Tipo .... ). nakon par promenjenih pumpi ... palo mi je na pamet spasonosno rešenje .... kompresor .... u crevo goriva ( od pumpe , ne povrattni vod ) sam dunuo vazduh ... koji je okrenuo pumpu u suprotnom smjeru i ona je izbacila nečistoću koja ju je blokirala ) pokušajte , možda i ovdje pomogne
 

darko

Member
Auto je još na dizalici, traži se mogući problem, a ovo sa vanjskom pumpom je rješenje ako se ništa ne nađe.
Pošto je ovo negdje 4-5 pumpa koja je otišla u cca 2 godine problem je negdje drugdje, ali nikako ga detektirati.
 
Na vrh