Puhanje svuda

Fan

Member
Pozdrav,
primijetio sam da ne mogu usmjeriti puhanje već da na sve izlaze zrak struji što god zadao tipkama.
Što je otišlo? Motorić, mehanizam klapni?
 

Cutac

Prèkaroš
Ako puše na sve, onda je klapna propala. To ne znam kako se dela, vjerojatno treba rezati taj sklop u kojemu su klapne ili ga cijelog zamijeniti. Cijena je par tisuća, oko 3, ja mislim.
 

Fan

Member
Danas sam raskopao auto. Desno kod suvozača je mehanizam klapni koji regulira smjer puhanja.
Klapna je ok, radi. Motorića ima dva, donji za temperaturu, gornji za usmjeravanje klapne puhanja.
Taj gornji miruje kada tipkom namiještam smjer puhanja. Kada auto upalim, malo se motorić mrdne i stane.
Motorići su ispravni, kada im zamijenim pozicije na kablovima vidim da rade.
Da nije kontrolor za namještanje kriv?
Sve druge tipke daju funkciju, i klima, i jačina puhanja, samo usmjeravanje ne radi.
Pomoć?
 

Mirage

Well-known member
Vjerovatno modul klime ne radi pretpostavljam da je automatska. Ja sam modul mjenjao u garanciji a izgleda da i novi modul luduje nakon 2 godine. Prvi je umjesto hlađenja palio grijanje a drugi radi samo kada on hoće.
 

Cutac

Prèkaroš
C4 I uvijek lagano puše na otvore koji nisu odabrani, jednostavno je šugavo napravljen sustav ventilacije.
Ali ako je motorić dobar, onda je ili do instalacije ili do upravljačkog modula, što kaže Mirage.
 

Fan

Member
Ma radi motorić, kad ga na bilo koji drugi priključak spojim radi, vrti. Isto tako bilo koji motorić ako stavim na priključak za klapne, motorić ne radi.
A kad auto upalim, motorić klapne se nakratko par puta pomake i stane.
Strah me je da nije nešto drugo umjesto tog modula klime...
 

Mrki5

Well-known member
A kad auto upalim, motorić klapne se nakratko par puta pomake i stane.
To je normalno . On bi trebao na kontaktu da proveri kako su podešene klapne. Da li si proverio napon kada zadaš komandu da pomeri klapne ? Posle ovih provera uradite sledeću, ručno zakrenite klapne i pratite gde izduvava.
 

Fan

Member
Klapna se lako miče, prema pomicanju puše gore, pa sredina pa dolje. Sve ok. Još da vidim ima li napona na žicama za klapnu...
Bit će da ima čim se mrducka motorić kad auto upalim, ali vidjet ću šta kada tipkam...
 

Cutac

Prèkaroš
Ma radi motorić, kad ga na bilo koji drugi priključak spojim radi, vrti. Isto tako bilo koji motorić ako stavim na priključak za klapne, motorić ne radi.
A kad auto upalim, motorić klapne se nakratko par puta pomake i stane.
Strah me je da nije nešto drugo umjesto tog modula klime...
Nisi me skužio. Skuži kako daje struju, znači spoji nešto na izlaz iz modula i promijeni postavku i vidi što očitava(multimetar ili osciloskop ili štajaznamšta). Onda to repliciraj na motorić i vidi jel dela. Ako dela, problem je u instalaciji. Ako ne dela, onda je u modulu.
Idealno, usporedi kako struju isporučuje tvoj modul, a kako neki za kojeg znaš da je siguran.

Jel, motorić je očito ispravan. Ili modul ne šalje što treba ili šalje, a putem se "poruka izgubi".
 

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
Sto se tice klapni toplo/hladno, bar kod C4P motoric se vrti dokle god ne naidje na otpor, odnosno, ako je otišla plastika na koju naleže elektromotor, on vrti "u prazno", i ne reaguje na zadate komande.
 

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
Ni ja sad ne razumem o kome pričamo :D. Kod mene kad je pukla plastika na koju ide motoric, nije fiksirao klapnu u odgovarajuci polozaj vec je isao gore pa dole i tu stao.
 
Na vrh