Pucanje prednjih opruga

Dalibor

Dado Tornado
Re: C3 - pucanje prednjih opruga

preventiva u slučaju poknuća postoji u šalicama koje bi trebale primiti oprugu kako nebi oštetila gumu i ostale dijelove.

u ovlaštenim servisima može se kupiti par po 500 kn, a u dučanima negdje drugdje vjerojatno i jeftinije..

one su se inače na zapadu ugrađivale u C3 koji su bili zahvačeni opozivom koji je uključivao nekih 50 000 C3-ica.

odgovaraju i na peugeot 1007 i još neke male citroene i peugeote.

službeno se zove "garnitura za prihvat opruge" ili tako nekako.


 

peroBS

vozaè
Re: C3 - pucanje prednjih opruga

Evo da i ja podijelim s vama svoju avanturu s oprugama,početkom ožujka pukla desna opruga u garaži odem u servis 1300 kn da se problem otkloni!Opruga 837kn:eek: reko sebi halo komad čelika za te pare NE:mad:.Problem otklonjen u kučnoj radinosti i s troškom od 230 kn(opruga kupljena nova za 130 kn,hvala kolegi na popustu:D).No tu priča ne završava isti scenario :eek:samo druga strana krajem ožujka.Inače citrač C3 2006. g. s 94000km,Sretno onima koji još nisu to odradili!
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Re: C3 - pucanje prednjih opruga

Očito ti nisu rekli da se opruge uvijek mijenjaju u paru ;)

Evo ja na 170tkm još nisu pukle. Samo ih redovno razgibavat i nema problema
 

Dalibor

Dado Tornado
Re: C3 - pucanje prednjih opruga

Evo ja na 170tkm još nisu pukle. Samo ih redovno razgibavat i nema problema
mislim da bi ih bilo dobro zamjeniti.
imao sam komad opruge kada je puknula. čini mi se da je stvar samo u materijalu. vjerojatno su sprčkali mikrostrukturu čelika. sumnjam da je toplinska obrada bila baš toliko pogrešna po pitanju temperature i trajanja. materijal nije dinamički dovoljno izdržljiv odnosno žilav. uz to moja je puknula na donjem dijelu i površinski je bila malo načeta s hrđom ispod plastificiranog dijela. pretpostavljam da čelik nije legiran kako treba.

radije si zamjeni prednje opruge, a s 170 000 ionako bi bilo dobro zamjeniti ležaje amortizera. mene je u ovlaštenom servisu izašlo 1400 s originalnim ležajima i zamjeniskim oprugama.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Re: C3 - pucanje prednjih opruga

Ma imam nove kape i amortizere već naprijed, prošle godine stavljeno...trebale su ić i opruge, al su bile neke komplikacije pa sam na kraju izgubil žifce i montirao bez njih.

Od tad su opruge uvijek u planu, al ih redovito nešto prestigne na listi prioriteta... za sad su na 3. mjestu. :D I za ovu garnituru odozgora sam se raspitivao, najbolja ponuda lokalno mi je bila skoro 1000kn sa montažom, pa sam se malo ohladil

Blesavo je, al bil bi sretan da doguraju do 200tkm, pa da se mogu kur*it i za*ebavat ove kojima pucaju heheheh Samo da se na kraju nebi kur*il iz neke grabe sa strganim oprugama.
 

Echo49teen

New member
Re: C3 - pucanje prednjih opruga

:cenzura::cenzura::cenzura:* me ali mislim da mi je nastradala prednja desna opruga. Nešto mi je krcnulo u garaži danas ujutro kad sam se upeljao i zakrenuo volan. Sad kak je to malo nagurano ne mogu do prednjeg dijela auta... a nisam više pokušavao volanom ništa mrdat... slušam preporuke za sportske opruge... dobar omjer uloženo dobiveno :cool: pa kad već mjenjam da riješim tu muku godinu prije :whistling:

I možete me odmah prosvjetliti po pitanju FK HIGH-TEC opruga, imaju ih u auto pro centru na akciji u pola cijene za Citroen C3 667,08 kn za sve 4... 35 mm spuštaju naprijed, 40 mm otraga... da li bi to moglo ići na tvorničke amortizere (stari 12 god, prevalili 59000 km samo) ili bi trebalo mjenjat i amortizere??
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Re: C3 - pucanje prednjih opruga

Mijanjaj... i razmisli o onim oprugama po mjeri što sam spominjao.
 

Echo49teen

New member
Re: C3 - pucanje prednjih opruga

Dobra vijest je da nije feder ali mi fali od ralice desni dio odnosno komplet...ona plastična zaštita blatobrana ima lufta.

edit: otkinuto je i izgleda mi je netko udario u branik...vidi se na slici puknut lak



 

C3C

New member
Re: C3 - pucanje prednjih opruga

Neznam baš da bi te neko udrio tako nisko, jel ti ko drugi vozio auto:whistling:
Koliko koštaju te plastikle crne, meni se srednja ponekad otkači?
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Re: C3 - pucanje prednjih opruga

ufff skupe... vidio negdje oko 350 za zamjenske. Moram i ja na otpad po jedan dio
 

Krky

Lakerski profesionalac
Re: C3 - pucanje prednjih opruga

Ja ih platio u KC 180kn komplet ljeva i desna u lokalnim autodijelovima..
Kod našeg Anđelka su još jeftinije..
Probajte ga kontaktirati..
 

Echo49teen

New member
Re: C3 - pucanje prednjih opruga

Bio sam parkiran na rizolu, netko vjerovatno kad je išao u rikverc ili naprijed, ne znam...odustao sam od FK opruga jer to nisu za moj model, one druge što jesu nisu u pola cijene nego samo 10% za keš
 

saba

New member
dakle ja bio na mjenjanju guma, i majstor me upozorio da su mi prednje opruge u jajima, pa jel neko zna od prilike neku cijenu koliko bi me koštale nove?

u kreši sam dobio cijenu oko 900 i nešto kn za prednje
a za stražnje oko 500
 

Krky

Lakerski profesionalac
Stražnje ne pucaju, one se netrebaju mijenjati..
Pitaj Anđelka u Lagerosu..
Ja sam platil 320kn komad to je 640kn.. ponudu koju si dobil definitivno je bezobrazna.. jedino ako u toj cijeni nisu i ležajevi i nosači prednjih amortizera koje isto trebaš mijenjati..
 

Dalibor

Dado Tornado
auto krešo na svojim internetskim stranicama ima web katalog (pri vrhu početne stranice), tamo potražiš svoj auto i vidjet ćeš što imaju u ponudi
 

Zix

Active member
Pukla opruga i sve uništila!

Pukla je opruga prednjeg amortizera!
Zamenjena komplet i jedna i druga strana sto podrazumeva par opruga, par amort.par solja,par stabilizatora kugle,silen blokovi itd.
Znaci komplet.
Sta se desava?
I dalje se cuje lupanje u desnom tocku.
Ajde sve ispocetka.
Skidaj pa ponovo namestaj i tako.
Ali i dalje udara.
Majstor poludeo!
Vozi u ovl.servis ali resenja nema.
???
Ajde sve ponovo!
Skidaj sve!
Resenje
Kako je doslo do pucanja opruge sama solja je pokrivila deo karoserije na koji se naslanja pa time montaza nove solje nije imala efekta te se i dalje cula lupa i udaranje.
Veliki pozdrav za mehanicara i Velikog majstora Djordja Milica iz Beograda koji je uz pomoc ogledala i da budem iskren malo duzeg vrem.perioda uspeo da pronadje i resi problem koji ovl.servisi nisu.
Svaka cast!!!
 
Na vrh