Problemi sa dizelima HDi, gasi se, trese, pretjeran dim

amcibald

Member
1.6HDI gubi gas i gasi se

Zdravo,s obzirom da u BiH ima malo foruma vezani za Citroen,našao sam ovaj forum,i molio bih za pomoć. Naime,imam C4 1.6hdi cupe,2006g prešao 202000, sve ide super,samo nekad dok vozim,2 ili 3 brzina,na tren auto izgubi gas,i onda odma nastavi sve ok. Juče sam bio kod majstora,privatnika,inaće su mi ga večina preporučila,uradio mali servis,promjena ulja i filtera i rekao mu za taj problem. Kaže malo do goriva,prljavi stari filtera i neki EGR mi je spominjao. Na mom bordu ne izbacuje nikakvu grešku,jedino,ako mi se to desi uz brdo, auto se ugasi,i piše mi stop. Naravno stanem,gasim kontakt,i ponovo upalim,sve regulara. Znaći,auto vuće,ne troši ulje,a majstor kaže da je auto u super stanju,i da je bilo do tih sitnica,i da je resetovao,ili poništio to nešto EGR,međutim opet mi se to desilo. Neznam,do sad sam vozio benzince,možda je do moje vožnje,tj mislio sam da ga zagušim,jer ga vozim max do 2000 obrtaja. Please help. Hvalaa unaprijed.
 

amcibald

Member
re: 1.6HDI gubi gas i gasi se

po ravnom kada se desi,jedan sekund izgubi gas,možda i kraće,ali je osjetno.i onda opet normala,dok kad mi se desilo 2 ili 3 puta uz brdo,ugasi se.
 

amcibald

Member
re: 1.6HDI gubi gas i gasi se

Tako sam i odlučio,ići na više obrtaja,mada mi je pravo žao. I još nešto sam zaboravio,i kod prijatelja koji ima C4 kaže da mu se to desilo par puta,i on je sipao par puta ATF na pun rezervoar 1l,dok se ja ne usuđujem.
 

amcibald

Member
Re: 1.6HDI gubi gas i gasi se

To sigurno prvo,pa tek onda do majstora. Našao sam na forumu sličan slučaj,i razlog je bio neki injektor???
 

Konrad

New member
Ovako, moguce da ti se EGR otvori previse ako je u kvaru pa kompjuter nezna tocan polozaj EGR-a i onda ti previse ispusnih plinova ude natrag u motor pa izgubis snagu. Ali nagadanja su uzalud dok se auto ne spoji na dijagnostiku i ocita greska, isproba EGR ventil i onda se vidi problem, ali to treba napravit posteno a ne obrisat gresku samo nego otkloniti kvar.
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
Re: 1.6HDI gubi gas i gasi se

Našao sam na forumu sličan slučaj,i razlog je bio neki injektor???
Može biti injektor, nekima je i izgoreni grijač davao slične simptome, ali najvjerojatnije je začepljen EGR ventil. Posebno ako ga voziš po gradu na niskim okretajima, kao što si naveo.

Ako si ga "junački" začepio onda ti propuhivanje na 3t obrtaja neće pomoći. To je više preventiva, nego lijek. :)
 

amcibald

Member
Re: 1.6HDI gubi gas i gasi se

Pa šta mi je radit? Ako je EGR začepljen,treba li ga čistiti,zamjeniti(koliki bi bio taj trošak) ili bi ga mogao na autoput pa pročepit. Šta bi urodilo plodom?
EDIT
Auto vozim 90% po gradu,znaći semafori,gužve,od pon-pet je 100% gradska vožnja,gužve kolone,dok jedino sub-ned auto se rastereti gužve. I shvatio sam svoju grešku sa zagušivanjem,ali šta mi je sad činiti? Više nema mrtve vožnje kao prvo,e sad dalje? Promijenit,čistit ili ga začepit?
 

Dalibor

Dado Tornado
Re: 1.6HDI gubi gas i gasi se

imaš cijeli asortiman proizvoda za čišćenje EGR: >KLIKNI ME<, samo ne znam što se može od slićnih proizvoda nabaviti kod nas...

ima i ova tema na slovenskom u vezi EGR-a vezana za C4: >Tema u vezi EGR-a na C4<


skineš ga i očistiš.
evo na netu našao nešto u vezi 1.6 HDi, valjda je slićan i kod tebe
 

jura

New member
Re: 1.6HDI gubi gas i gasi se

Hm, a ne bi li u slučaju da erg previše otvori i propusti previše plinova u usis board trebao registrirati to kao grešku i prikazati je? Ili se u tom trenutku pali safe mode kao preventiva pa ga isključuje kad se stanje normalizira? Da je pogrešno voziti auto na tako niskim okretajima to si već shvatio ali nije zgorega ponovit.
 

Konrad

New member
Re: 1.6HDI gubi gas i gasi se

Jura -> koliko sam skuzio on je i imao gresku EGR ventila...greska je vjerojatno bila; greska signala rekopije EGR...i ako ga zablindira opet ce imat gresku jer mjerac protoka zraka ce skuzit da fali zraka u trenutku kad EGR treba vracat plinove i izbacit ce gresku i opet nece biti dobro...a EGR za taj motor kosta dosta...

Dalibor -> EGR se moze cistiti ako je problem u nakupljenoj garezi pa se one nemoze mehanicki zatvoriti do kraja ali ako je davac polozaja pokvaren nema koristi od ciscenja garezi kad kompjuter nezna polozaj otvorenosti ventila...jedino sto preko mjeraca protoka zraka vidi da EGR ne radi dobro
 

amcibald

Member
Re: 1.6HDI gubi gas i gasi se

Ljudi,hvala svima na savjetima,prije ovoga nisam ni ćuo za taj EGR,a sada zahvaljujući vama,znam dovoljno. Sad došao sa puta(maxuzije išao do Zenice)i spržio ga na "autoputu",i za neki cca 200km nije mi se ni jednom desilo. Pa sam napravio i par krugova po gradu,naravno sa većim obrtajima,bez problema. U svakom slučaju ću vidjeti ako ima neki majstor u Sa da mi pregleda,ili eventualno očisti,da ne uzimam novi,ako je već skup.
Jura- da,grešku mi je našao majstor gdje sam uradio mali servis,i kako kaže poništio je ili resetovao,nzm. a ja kao laik,mislio sve je sad u dure,kad ono opet ista stvar. I surfajući nađem ovaj forum,pa reko da pitam ljude koji već duže vremena vozaju Citra,šta mi je činiti.
PS Zmixveć odrađeno :)))))
 

jura

New member
Re: 1.6HDI gubi gas i gasi se

U majku mu francusku, vidi prepotentno đubre, samo traži gas i gas i gas. Ajde, nek je i Zmixov recept nekom pimogao.
 

vule sk

New member
Hladan radi glasno

Jedno pitanje za znalce... Riječ je o c4 1.6 hdi 90. Kad je hladan ujutro,prvih 2-3 minute glasan je ko golf dvojka! Izgleda ko da su se klipovi posvadjali,a turbina prilićno zviždi. Kako se motor zagrijava,sve se stišava da bi nakon najviše 5 min. radio sasvim tiho. ima ravnih 100000 km
 
Na vrh