Potrošnja 1.6HDI 92KS

akiramar

Active member
Zanimaju me tuđa iskustva s potrošnjom C4 II 1.6 HDI od 92 KS.

Moj, nakon malo više od 7'000 Km troši (prema BC-u) 6.3 l/100Km.
Većinom gradska vožnja (80%), nešto malo autocesta i selo.
S obzirom da mi je stari, chipani Megane 1.9 dTi trošio 6,6 pod istim uvjetima vožnje (a sa 10-tak KS i 300 ccm više), moram priznati da sam očekivao puno manju potrošnju (da bude barem ispod 6).
Kakva su vaša iskustva?
 

Matija

New member
Mislim, znam da dizeli malo troše, ali koliko bi ti? :)

Ako ti je 80% relacija grad, i ako si vozio i po autocesti, ne znam koliko bi auto malo trebao trošiti? 5 litara u prosjeku? Veoma optimistično. :)

Plus, činjenica da ima manji i slabiji motor uopće ne znači da bi trebao manje trošiti, čak naprotiv. Ne govorim za tvoj primjer, nisam proučavao C4 i Meganea, ali bitan je omjer KS/kg (a može i ccm/kg). Do određene granice važi da manji motor troši manje (npr. 3.0 troši manje od 4.2) ali ispod te granice se stvara kontraproduktivnost, jer za istu brzinu, za približno isto ubrzanje i tempo moraš nesvjesno puno više tiskati gas da bi se auto pokrenio.

Samo za usporedbu, kolega sa takvim motorom, ali stari C4 je držao prosjek ispod 6 na nekih 100 000km (ima sve račune i nije računao po boardu nego zapisivao :) ), ali čovjek na posao putuje otvorenom cestom, što će reći da mu je većina vožnje po otvorenoj. On je prezadovoljan, a bome bi i ja bio.
 

akiramar

Active member
mislim da se moraš strpiti do 20.ak tkm.. usput, Grad nije definicija ničeg pa se ne može ništa zaključiti.
U uputstvima piše da nakon 5'000 Km troši manje. Drugi su pisali o potrošnji 5,4, a sigurno nisu stigli napraviti 20'000Km. Prijatelj ima taj motor u C3, njemu troši 4,xx i isto nema 20'000Km....

Kako da definiram vožnju na posao i s posla po najvećoj gužvi (Zagreb)? Odlasci u centar grada? Koliko znam, "gradska vožnja" je prilično dobro definiran pojam, ne znam kako da bolje definiram...

Ali zanemari uvjete vožnje jer to nije poanta, poanta je da mi chipani Megane koji je imao 300 kubika i 10-tak konja više te koncepciju motora 20 godina stariju trošio samo 0,3 l/100Km više u istim prosječnim uvjetima vožnje.
Manje više, na isti način koristim klimu, na isti način se vozim, nisam promijenio posao ili lokaciju stana/posla, navike su mi ostale iste. Po tim parametrima, potrošnja Megane/C4 je usporediva.
 

Matija

New member
Èekaj, polako. Znači nemoj gledati potrošnju u globalu.

Uzmi auto, natoči do vrha, napravi 200-300-400km po gradu, natoči do vrha i izračunaj. Tako barem 3 puta. Ako se spremaš na otvoreni put ili autocestu, isto napravi. Kažeš prijatelj ima C3 i njemu troši 4,xx litara. Da li on vozi iste rute kao i ti? Meni u Osijeku potrošnja u gradu varira od 9,0 do 10,0 litara na 100km. Ovisi da li se (u gradu) vozim samo po centru gdje više stojim nego što se krećem ili odem na drugi kraj grada avenijom gde uhvatim zeleni val i pređem 3 kilometra da nisam kočio/ubrzavao/šaltao.

Što piše u knjizi, koliko treba trošiti u gradu? Nadodaj na to barem pola litre i to je STO POSTO u redu.

Kad budeš mjerio potrošnju u gradu kako sam gore opisao, poništi si i jedan zapis na boardu, pa prilikom sljedećeg tenkiranja pogledaj prosječnu brzinu. Podatke podijeli sa nama. Jer meni na prosječnoj brzini 20 km/h prosječna potrošnja bude i blizu 11, a sa 24-25 km/h potrošnja bude 9 litara!
 

knez-bj

New member
Imam C4 II, 1,6 hdi 3,5 mjeseca i prošao sam 5200 km, do sada mi je potrošnja bila između 5,4 i 5,8 litara i to 60% po gradu ostalo otvorena cesta i malo autocesta. Sad sam bio na moru (Pag) i potrošnja je bila 4,7 l, s time da sam od Karlovca isao starom cestom. Za sada sam super zadovoljan potrošnjom.
 

ledolomac

New member
C 4 112 ks , s prijeđenih 4079 km prosječna potrošnja,stvarna (rezervoar punim do vrha ) je 5.86 litre. ) 90% vožnje je po gradu, odnosno prigradskim prometnicama. Auto vozim baš kako se i sugerira izmjena brzina, normalna vožnja bez visokih okretaja. Tko nezna možete se prijaviti na stranice cincilatora, gdje vam se izračunava automatski prosječna potrošnja pri svakom ulijevanju goriva i upisanog broja km, uz uvijet da se puni pun rezervoar. Nakon trećeg punjenja računa se prosječna potrošnja odnosno cijena prijeđenog kilometra. Na autu su i poprečni nosači, što povećava potrošnju
 

Zmix

New member
Vala, neka đavo nosi i kompjutere i onoga ko ih izmisli! :twisted:
Samo razbijamo glave koliko čiji auto potroši goriva u ovim ili onim uslovima i odmah brinemo da nije možda nešto u redu.
Ako auto radi normalno, pali, radi, vuče i ako niste primetili nikakvu jako radikalnu promenu u potrošnji... Samo vi to terajte! :cool:






A da nije kompjuter pokvaren? :D
 

akiramar

Active member
Èekaj, polako. Znači nemoj gledati potrošnju u globalu.
Tako sam gledao za stari auto i tako jedino mogu usporediti...

Što piše u knjizi, koliko treba trošiti u gradu? Nadodaj na to barem pola litre i to je STO POSTO u redu.
Piše 5,3. Tako da sam očekivao barem 5.9 ako ne i manje. Èak i po tvojoj računici bi trebalo biti 5,8...

...Samo vi to terajte! :cool:
Ima nesto i u tome :)

A da nije kompjuter pokvaren? :D
Mah, vodim još ručnu evidenciju, pa ću provjeriti comp...
 

macola

New member
kaj se vi bunite boze, 5 litri pa vam je puno... moj trosi 12l benge, kaj bi ja trebao onda reci? :D da idem plakati?
hehe bravo

bitno je da troši 4,9 ne 5,2 ( nije bitno da oprema kad kupuješ košta 1 litru nafte na nekoliko tisuća km mislim preračunato tralala )
meni je bitnije (osim da ne troši puuno:oops:) ide ko zmaj i da se NE KVARI
JEDAN IZVANREDNI SERVIS = 3-4 REZERVOARA= 2500-3500 KM
I TAKO UNEDOGLED


p.s. hmm mi Hrvati nikad dosta:angel:
 

knez-bj

New member
Naravno da nije bitno jel troši 5 ili 5,5 litara. Prije sam imako Hyundai Elantru 2,0 CRDI sa 112 ks i prosjek je bio 7 litara na prijeđenih 116 tkm, tako da mi je sad čudno koliko manje troši C4.
 

zzelenika

Chief Engineer for Really
Za prvih 6kkm, potrošnja 5.9-6.0 l/100km, kombinacija AC + grad. Prije imao Peugeota 206 sa 1.4HDi-em koji je trošio 5.6 l/100km, tako da mi je 5.9 super za veći auto. Dalo bi ga se držati i niže ako bi se na AC vozilo do 120km/h, ali šteta je :)

Uglavnom mi je mjerilo (osim putnog računala) da zbroj kilometara od tankanja i preostalih kilometara stalno bude iznad 1000km. Mislim da se pažljivijom vožnjom može držati i 5.5.
 

macola

New member
cca 700 km ( jaaaako malo pređeno) oko7 litara na 100 ,ALI non stop cukanje ( u bate al vuče)2. gas do 3000 3.gas do 300 pa o5 tako, nikad gašenje , ono frendovi oko njega a on radi cca 20-25 min na mjestu, sve ****arije koristit klima podizači tempomat( e onda troši jerbo comp. ne jebe potrošnja nego zadana brzinska vrijednost , a kod nas zavoj na zavoju) .
a kad se smiri bit će oko 5 , laguna mi je trošola oko 5,5 (sada 6,5 a ima 210 000km)




e da 2.0 hdi
 
Na vrh