Poliranje, voskanje, detailing

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Slično pitanje sam jednom prilikom postavio čovjeku kojem je to struka... uglavnom, prema njemu su dovoljna dva detaljna pranja (glina) godišnje ako se iza njih stavlja kvalitetna zaštita (ne nužno keramika, ali kvalitetniji vosak).
No to je baš neki minimum po njemu. Ako se auto više koristi (pogotovo autocesta), trebalo bi prilagoditi i njegu.

Ja se zaigram možda 3-4 puta godišnje sa glinom. No do sada nisam stavljao nikakve bitne zaštite preko
 

milos_pav

New member
Ljudi, ima li neko iskustva sa kucnom varijantom poliranja auta? Dosta sam citao i gledao, najvise od Chemical Guys firme posto imaju super kanal na yt o detailingu sa njihovim proizvodima, pa me interesuje da li se neko sam oprobao u poliranju, u varijanti rucnog poliranja u cilju skidanja tzv "paukove mreze" sa laka? Da li je crna boja zaista najteza za poliranje i moze li se tu ista zeznuti, iako ne vidim sta moze lose da se uradi sa rucnim poliranjem?
 

mengela

Well-known member
Donator foruma
Sjebat uvjek možeš, a na crnoj pogotovo! Bez strojnog nema nekog boljeg rezultata, a ima tema tu o poliranju mislim, baci oko, vidi šta bi mogao sam odradit na prilazu 😉
Ja osobno, jednom do dva puta god. glina i vosak i lak je još, hajmo reć, u dobrom stanju!
 

mengela

Well-known member
Donator foruma
I ovo voskanje od dva sata je zak**ac, jednostavno ne treba ni počimat ako nema dovoljno vremena! Ja i sad vidim tragove neistrljanog voska od prije dva mjeseca, da ne spominjem bijele kedere 😀
 

milos_pav

New member
I ovo voskanje od dva sata je zak**ac, jednostavno ne treba ni počimat ako nema dovoljno vremena! Ja i sad vidim tragove neistrljanog voska od prije dva mjeseca, da ne spominjem bijele kedere 😀
Onda je to ipak bolje prepustiti ljudima koji se bave tim, tako da kad se skupi koja evropska moneta za tu svrhu onda cu sa zadovoljstvom platiti neki kvalitetan rad :D Kako sam gledao ima to i za male pare da se nadje, ali jeftinije varijante nikad vise posto sam se opeko pre mesec dana kad sam platio dubinsko pranje enterijera poprilicno manje od neke prosecne cene, i kad mi je pola sata posle preuzimanja crko displej centralni od vode koja je usla(180 evra stete)
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Pratim onu detailing grupu na fejsu, strašno čega ima, u pozitivnom i negativnom smislu. Ako daješ auto drugome u ruke, neka bude provjereno. Samo to i dosta košta. Pogotovo kad te nagovore na još kakve nano premaze nakon toga.
Gore u tvom kraju je onaj neki Aquaman centar, moram izguglat
Post je automatski spojen:

Bio sam blizu :)
https://www.aquama-detailing.com/
 

3007

Tužni vojnik
Pratim onu detailing grupu na fejsu, strašno čega ima, u pozitivnom i negativnom smislu. Ako daješ auto drugome u ruke, neka bude provjereno. Samo to i dosta košta. Pogotovo kad te nagovore na još kakve nano premaze nakon toga.
Gore u tvom kraju je onaj neki Aquaman centar, moram izguglat
Post je automatski spojen:

Bio sam blizu :)
https://www.aquama-detailing.com/
Hvala, znam za njih. Idem po reference 👍
Post je automatski spojen:

Sad se sjetih. Jedne mi godine smola s bora ****cki ukakala auto. Skinuo sam uglavnim sve ako koga zanima običnom acetonom za ženske nokte, ali bezalkoholnim. No, krov mi je skroz onako povukao smolu i sad izgleda, kak da velim. Usrano. Izgleda da je povukao u lak ili nesto slicno. Da li takve stvari moze riješiti poliranje ili da kupim DS7? 😅😅
 
Posljednje uređivanje:

nero81

Active member
Donator foruma
Dakle neki osnovni postupak bi bio pranje, susenje, voskanje.
E sad to voskanje, cime i kako? Ne mislim na poliranje nego samo premaz za zastitu. Koje krpe koristiti za pranje koje za voskanje? Ok mikrofibra ali da li ima razlike kakve? Kakav link mozda? Susenje isto mikrofibrom? Nakon voskanja opet brisanje krpom?
 

liberty

Well-known member
kod mene nema nekog pravila što se tiće mikrofibre - nekad su i one jeftinije bolje
kažu da bi za voskanje tj. uklanjanje voska trebalo imati mikrofibru s duljim vlaknima (brže ide)
ja osobno volim klasične voskove - namažeš, čekaš, prebrišeš
a između takvih voskova neki vosak u spreju

što se tiće čime perem auto - ne kompliciram ni s 2 knte, ni s rukavicama za pranje, klasična spužva
prebrišem nekom klasičnom krpom/ono što podsjeća na nekadašnju jelenju kožu, a u biti je gumirano)
i onda nanesem vosak

bitno je ne potegnuti prljavštinu po laku da se ne ogrebe
dakle, važno je ispiranje

a za spužve, mikrofibre i krpe je bitno da se jako ne pritišće na lak
eventualne ogrebotine ili nečistoće se s laka uklanjaju polako, postepeno i bez žurbe, malo mehanički, malo kemijom jer povratka kod nekih stvari nema

sonax crvene krpe koje dolaze u paketu po 2 su lijepo velikih dimenzija i pogodne su za voskanje

osnovno za svaku krpu - nakon upotrebe oprati, odmah, ja perem na ruke, može i u mašini, bez omekšivača
krpe ne trpe da ostanu prljave, da se na njima nešto skori, niti da se s prljavom/kontaminiranom krpom idući put radi

osobno za vanjštinu auta imam oko 20 krpa
uvijek mi neka padne na pod pa je ne upotrebljavam dalje
ili se kontaminiraju dok radim, pa mijenjam
pa imam posebne za stakla, felge, pragove, lak, unutarnje dijelove vrata itd.
 

liberty

Well-known member
po meni, a ja poliram/uređujem aute od svoj1 8 godine
svaki detailing je ipak bolest/pretjerivanje

ja ne radim detaling, imam hrpu proizvoda i hrpu krpa, ali kod mene se svodi da je nešto čisto/približno čisto i da mi je lak izvana (obzirom su lakovi sve lošiji) koliko toliko zaštićen
ne poznam nikoga tko to radi koliko i ja (jučer je golf u 22.00 navečer opran te je izvana osuđen uz korištenje sonax detailera)
ali smatram da je sve više od toga što ja radim - pretjerano
ja pretjerujem utoliko što sam osjetljiv na oštećenja automobila bilo koje vrste

usisati, prebisati, namazati, odmastiti - da
ići šricati po motornom prostoru, jednoslojno, dvoslojno, korištenje električnih uređaja za poliranje, 10 vrsta padova, kontrolirani uvjeti i sl.....ma dajte molim vas

ni gume ne mažem već 10 godina - koja je svrha, nema nikakve svrhe osim da mi usere karoseriju dok se vrti
 
Na vrh