Ovlašteni servisi žele ograničiti prodaju motornog ulja građanima

Tanaja

"Max. utegnut za vozit"
Ovlašteni servisi žele ograničiti prodaju motornog ulja građanima

Hrvatska Udruga auto struke (HUAS) traži da se fizičkim osobama ograniči kupovina motornog ulja na litru ili dvije, kako bi se smanjio rad na crno i štetno djelovanje na okoliš, kaže za Hinu predsjednik HUAS-a
Servisima za vozila nametnute rigorozne kontrole kojih se moraju pridržavati ako ne žele biti kažnjeni, dok s druge strane oni koji rade na crno "prolaze ispod svih radara", kaže Đureta.
Ovlašteni serviseri uz ostalo moraju propisno zbrinjavati iskorišteno motorno ulje, dok "fušeri", kako ih naziva, staro ulje mogu baciti i u Savu.

"Njih nitko ne kontrolira, a riječ je o strahovito velikoj sivoj zoni. Dosta mehaničara koji rade u servisnim centrima poslije podne ili vikendima radi u fušu. HUAS želi dovesti u red tu tamnu zonu biznisa koja generira niz nezakonitosti i nepravilnosti. Nas kažnjavaju ako smo i papirić bacili u krivu kantu, a oni rade što hoće", tvrdi Đureta.
HUAS će stoga podnijeti zakonsku inicijativu resornom ministarstvu, u ovom slučaju Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja, da se Hrvatska po tom pitanju ugleda na zapadne zemlje.
"U Austriji ili Njemačkoj fizičke osobe mogu u trgovini kupiti litru ili dvije motornog ulja. Žele li kupiti više moraju dati kompletne podatke, ispuniti obrazac, da bi kasnije nadležne službe mogle pratiti tijek tog ulja. Kod nas nitko nikoga ne kontrolira i ne pita se gdje završava rabljeno ulje", kaže Đureta.

Fušeri ne mogu dati jamstvo

Upozorava i na problem nelojalne konkurencije koja, kako kaže, buja iz godine u godinu.
"Po mojem mišljenju, koliko je legalnih servisa koji plaćaju hrpu nameta i imaju stroga pravila poslovanja, toliko je i sive zone", kaže sugovornik, dodavši da sva sila inspekcija svakodnevno "češlja" regularne servisere.
Smatra da takva praksa mora prestati. Ističe kako se kroz HUAS jamče sigurni popravci vozila, dok "fušeri", s druge strane, ne daju i ne mogu dati nikakvo jamstvo za obavljene radove na vozilu. Fušeri radove, ističe, često obavljaju ne slijedeći osnovna pravila struke.

Najavljuje da u Ministarstvo gospodarstva neće ići praznih ruku.

"Dobro ćemo se pripremiti. Napravit ćemo studiju, predočiti dokaze, dati konkretna rješenja kako da se taj problem riješi. Želimo pravila najrazvijenijih zemalja. Siva zona i fušeraj bolno djeluju na ekologiju i naše prirodno okruženje", rekao je i dodao kako očekuje da će ministarstvo ozbiljno pristupiti rješavanju njihovog problema.
Navodi, naime, da zbog prodaje motornih ulja svima i svakome ovlašteni serviseri gube konkurentnost, a samo na PDV-u država izgubi godišnje više od desetak milijuna eura.
"U sljedećoj, 2024. godini, naš će fokus biti na radu na posve novom zakonu o zbrinjavanju otpadnih motornih ulja i drugih materijala iz auto industrije, ponajprije potrošenih auto dijelova i to sve u suradnji s ministarstvom gospodarstva i fondom za zaštiti okoliša. Borit ćemo se za EU standarde, za sve ono što vrijedi u uređenim državama. Najviše ćemo raditi upravo na ekologiji i zbrinjavanju ne samo otpadnih ulja, već i svega što je višak u auto industriji", najavljuje.

Zamjensko vozilo za klijente

Ovlašteni serviseri žele riješiti još jedan problem koji je odavno prihvaćen na zapadu, a to je da prilikom popravka vozila klijent dobije zamjensko vozilo.
"Brojna osiguranja našla su zajednički jezik sa servisima i napredak je evidentan. Cilj je za klijente osigurati zamjenska vozila koje u nas osiguranja ne daju. Već u Sloveniji je sasvim druga priča. Zamjensko vozilo posve je normalno i osigurava se potrošaču tijekom popravka", naglašava Đureta.
Prema njegovim riječima, udruga koja vodi broji više od 200 članova i pokriva trećinu hrvatskog tržišta. Članovi su auto servisi, auto kuće, prodavači dijelova, lakirnice i drugi.
 

Cutac

Prèkaroš
Prvo, ako uspije to izgurat, osobno ću ga ****t.

A drugo, ovaj dio ispod me podsjetio na jednu priču.
Navodi, naime, da zbog prodaje motornih ulja svima i svakome ovlašteni serviseri gube konkurentnost, a samo na PDV-u država izgubi godišnje više od desetak milijuna eura.
Jedna firma iz SAD-a je htjela poboljšati odnose s javnošću, bla bla i CEO je držao konferenciju na kojoj je ponosno rekao da svake godine njihova firma odabere one zaposlenike koji "ne mogu priuštiti Božić" i onda svi kolektivno skupe novac za njih.
Naime, ako se ima mozga u glavi, jasno je da je CEO rekao da su radnici potplaćeni i da je njihov pristup tome na silu uzeti novac od ostalih radnika. Isto tako, da taj Antonio Đureta ima imalo mozga iza tog aerodroma na glavi, bilo bi mu jasno da je ovom izjavom rekao da ovlašteni servisi deru ljude, a državi je krivo što ne uzima dio tog kolača.
Doslovno ono što sam više puta izjavio - svijet nam je u ****u jer trogloditi imaju pravo glasa i slobode raditi što žele.
 

Cutac

Prèkaroš
Anton je bio u debatnom timu u srednjoj, bio je predsjednik razreda u osnovnoj, cinkao je profesorima kada netko prepisuje na ispitu, ali po labrnji nije dobio nikada. I eto šta se onda desi...
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Ogromna hrpa gluposti.

"Njih nitko ne kontrolira, a riječ je o strahovito velikoj sivoj zoni. Dosta mehaničara koji rade u servisnim centrima poslije podne ili vikendima radi u fušu.
Onda nek to riješavaju sa tim mehaničarima, a ne hebat građane. Koji k? I da zabraniš građanima kupovinu većih količina ulja (nemoguće), ta ekipa mehaničara koji preko dana rade u servisima će bez problema nabaviti koliko treba.

I ovako su svi servisi, al doslovno svi prekrcani sa poslom... čemu talasanje? Kapaciteti su na maksimumu, ako shebeš građane, nećeš moć više posla napraviti odjednom.

Uglavnom... ako je problem rad na crno, nek se obrate tržišnoj i poreznoj inspekciji.

Ako je pak problem bacnje ulja... e onda hoću znanstvene radove sa višegodišnjim mjerenjem razine ulja u rijekama/jezerama/vodama. A ne ovakva paušalna sranja.
 

dinko1981

Well-known member
Ne sekirajte se, kad za koju godinu ukinu gotovinu neću moći ni pokosit nekom travu a kamoli vodit ilegalni servis. A na kraju krajeva i el. aute će u tom momentu vozit samo izabrani
 

Franz

Well-known member
kad za koju godinu ukinu gotovinu
Ja sam ukinuo gotovinu sebi prije pet godina, a usput sam otkantao i klasične banke. Plaću primam preko Revoulta, s obitelji i frendovima se isto raskusuravam tako. I auto sam prodao i kupio tako od privatne osobe. Nije mi palo napamet nositi sa sobom 20k€ keša. Zapravo više ne znam nikog tko ima fetiš na keš. Ako te brine kontrola, uvijek imaš crypto wallet.
 

bono

Active member
Ja sam ukinuo gotovinu sebi prije pet godina.
ja sam kontra. samo keš. ne volim da me prate gdje sam što sam. od plače do plače cca 5 aktivnosti na računu. 3 trajna naloga i 2-3 podizanje keša. pozitivna 0 zadnjih 7-8 godina.
 

dinko1981

Well-known member
Po meni nije bitno tko će šta koristiti, ali će biti zajebano kad nebudemo imali izbora. Sa samo digitalnom valutom mogućnosti manipulacije i represije su neograničene
 

dinko1981

Well-known member
Nije isto niti približno. Kada imaš isključivo digitalnu valutu ti si jednim potezom lišen svih sredstava za život. Nemaš apsolutno nikakvu opciju da odrdiš nešta u fušu, totalno si ovisan o nečijoj milosti. Nemoj mislit da će te spasit cypto, ako i to bude još aktualno i legalno ali će također biti pod nadzorom države
 

Cutac

Prèkaroš
Također, keš samo u birtiji koristim.
Mandarine pod pauzom za 27 centi? Kartica. Em ne nosim kilu željeza sa sobom, em je gotovo u 20 sekundi. Dapače, kad vidim nekoga da vadi keš me sekira :D
 

bono

Active member
prošle godine hrvatska 2. u svijetu po digitalizaciji iza japana, kažu mediji. wtf!?. ameri već koriste virtualne "SIM" kartice u telefonima. i tehnički pregled s autom spojiš se online i napravi ti pregled. možda i to doživimo 🫣
 

Scorpyo

Active member
Ja sam se držao gotovine dok nismo uveli €. Sada mi se definitvno ne da za**bavati sa je**nim centima i kao što je Cutac napisao nositi kilu metala sa sobom.

Ceh 3 centa, samo prislonim sat na POS uređaj.
 

dinko1981

Well-known member
Ma plaćajte vi sa god čim hoćete, to je stvar osobnog izbora, ali i dalje tvrdim da je ukidanje gotovine u potpunosti civilizacijski korak unazad koliko god se to činilo ludim i nazadnim u ovo doba sveopće digitalizacije. Ljudi su spremni odreći se svega što je na prvi pogled beznačajno i trivijalno a sve u svrhu svoje komocije ili "sigurnosti"
 
Na vrh