Neobavezni razgovori 💬

vborovic

C5 modifikator
"Problem" je što su se vremena promijenila, generalno, u svim državama ... i nekako je normalno postalo da sa 30 godina imaš vlastiti auto, stan ili kuću, eventualno klijet/vikendicu/apartman (ovisi o podneblju) ... i onda, da se ne bi izlazilo iz prosjeka, najćešće se ulazi u kredit kako bi se navedeno i ostvarilo ... nekad je radnik mogao živjeti od plaće, vrhunac su bili čekovi ili radnički krediti (ljudi su gradili kuće da nisu "ni osjetili") ... i to ljudi koji su radili u Varteksu i sličnim poduzećima ... a danas, troškovi života su abnormalno otišli gore, primanja nažalost nisu pratila taj trend ... sa prosječnom plaćom se može bilo gdje "živjeti", samo je pitanje tko što želi od života ... u npr. Americi je "med i mlijeko" tako dugo dok ti ne zatreba zdravstveni sustav (dižeš kredit na hipoteku da odradiš prosječnu operaciju koju naš HZZO pokriva besplatno ... ok, malo čekaš, ali riješi se) ...

Vani se da uštedjeti sa normalnim/prosječnim primanjima ako se maksimalno stisneš, i onda baš ne uživaš, nego se mučiš, samo je pitanje za koga i kada ćeš u tome moći uživati ... ovi ekstremi koji mogu zaraditi (programeri i sl. 21.st ultra-turbo zanimanja), ako si tako dobar, onda tu lovu možeš zarađivati bilo gdje, uključujući i iz Hrvatske (globalno tržište) ... a velika većina tih "priča o uspjehu" vani se svodi na nekakva zanimanja kojima eto baš trenutno kod nas ne ide (građevina, ugostiteljstvo i transport) ... i mi smo sada vani ono kaj su prije bili bugari i rumunji ... našima dobro, strancima dobro ...

Najbolja mi je ekipa koja ode van, radi par mjeseci i vrati se doma u posjet pokazati se sa nekom mrcinom od auta ... naravno, uzet na leasing i na to mu odlazi trećina mjesečnih primanja ... pa to se može i kod nas napraviti, big deal ...
 

mariola

Active member
@Tanaja - oprosti sto nisam vidio prije da si me nesto pitao. Procitao dam taj clanak i evo sto cu vam svima rec o situaciji u Njemackoj.

Ovo je prica jednog obicnog smrtnika (mene -konobara po zanimanju) a ne doktora, profesora ili sta vec ne.

Kad sam dosao u njemacku prije 5 godina radio sam kao konobar u Minhenu. Zaradjivao fino, 1300€ netto placa + placen stan + tringeld (od 50 - 80€ po danu).
Tad sam radio za hrvatsku firmu zkog koke sam i otisao u njemacku. Mislio sam na pocetku radit 6 mjeseci u njemackoj, 6 u zagrebu i ok. Medjutim...zivot pise romane...
Na bolje se lako naviknit.
Hrv.firma propada i novi vlasnik zeli da ostanem kod njega. Ostajem...al bez papira (tad su nam trebale jos radne dozvole).
Odlazim od njega, odlazim iz Minhena i selim (sam) u NRW u jedan mali (ali lijepi) gradic Hattingen.
Tu nalazim posao kao konobar kod njemackog poslodavca, istovremeno nalazim i stan i nakon prve place rentam auto i dovozim suprugu i kcer iz hr. Odluceno je - u hr se vise ne vracamo.

To je neki kratki put..sad o financijama.
U Minhenu sam placao sobu 500€mjesecno u stanu u kojem sam zivio s jednim mladjim bracnim parom. Sve je super bilo...malo skupo al meni je trebao stan za obitelj. Stan u Minhenu je ravan jack potu na lotu a kosta ko muda marjanova. Na primjer...stan kakav imam sad placam 543€ sa rezijama + struja 110€ mjesecno. Ovakav stan u Minhenu ispod 900€ mozes samo sanjat.
Tu je jos: tel-internet-mobiteli 70€, osiguranje auta 88€, televizija svaka 3 mjeseca 53€...i ne znam dal ima jos sto.
Sa placom konobara koja se krece oko 1700-1900€ brutto odnosno oko 1300€ netto...moze se prezivit, ne i uzivat.

E sad...dolazi stavka zbog koje masa ljudi ide u njemacku (to znam jer sam dugo vremena bio admin u jednoj fb grupi koja sad broji preko 90t.ljudi) a to je socijalna pomoc.
U njemackoj necete bit gladni i zavrsit na ulici ako ostanete bez posla. Sve ce vam placat drzava. Kredit, placat ce vam rate osiguranje..itd.

Dakako, puno je lakse kad rade dvoje, jedna placa moze ic komplet " na stranu"...ovdi al ne u nekim vecim gradovima..jer su samim time troskovi zivota veci.
Ja naprimjer radim sam trenutno jer zena je tek zavrsila tecaj jezika i trazi posao al dok je i ona radila..bilo je milina.

Znam dosta ljudi, IT strucnjak, magistar gradjevine itd itd koji imaju savrsene place (preko 3000€) plus jos supruge...znate kad ce takvi se vratit u hr...nikad.

Kad vidim kcer kako prica njemacki nakon godine i pol u vrticu, kad saberem mogucnosti njene ovdi i u hr.. tesko da cu se vratit.
Srce vuce al mozak kaze nesto drugo.
Kad se sjetim samo one strepnje u hr..dal cu dobit placu il ne..dal me sutra ceka otkaz il ne...

Uff...malo sam se raspisao..neam pojma ni sta sam napisao sve 😊 al eto...to vam je njemacka.
Bit ce vam dobro ako ste s visom skolom..ako ne..crncit cete da bi zivjeli - ne prezivljavali. Cjenit ce vas kao radnika. Ako i ostanete bez posla necete zavrsit na ulici ili u kontejneru.
 

vborovic

C5 modifikator
moze se prezivit, ne i uzivat
sa prosječnom plaćom se može bilo gdje "živjeti", samo je pitanje tko što želi od života
@ mariola - Samo si potvrdio ono što sam sam i napisao ... činjenica (za sad) je da vani radnici ipak nešto lakše žive kada su bez posla, za razliku od nas (nekakav višak love koji se može preliti u one koji ne rade), a s druge strane, kod nas je problem, da na burzi dobivaš naknadnu kao nezaposlen otprilike u istom iznosu kao što neki dobivaju redovne plaće (sintagma "ne isplati mi se radit") ... ono što je veći problem za nas kao državu, ako svi odu van, ispada da nam država nije ni trebala, kada sami ne znamo gospodarit s njom ... potencijalni problem, dobrim dijelom radi ovih "izbjeglica" od prije koju godinu plus turaka u Njemačkoj koji su se počeli nešto buniti, i nekim drugim državama, će neminovno rezultirati smanjenjem prava/primanja nezaposlenima, jer neće biti dovoljno za sve, to je jednostavno tako (ne pratim toliko političku situaciju u DE, ali ako Angela izgubi izbore, što najvjerojatnihe hoće, u 1-2 godine će se ekonomska situacija za sve ne-nijemce dosta promijeniti, i to ne na bolje, pratite malo što se događa u Britaniji, "pridošlice" koje su godinama gore i rade čak i na solidnim radnim mjestima su počeli dobivati otkaze, jer nisu pravi Britanci) ... ne želim nikome da se to dogodi tko pošteno radi, ali mislim da će se nažalost taj mit o Njemačkoj i sličnim državama brzo rasplinuti u godinama koje slijede ...

Drugi problem općenito globalizacije jest u dostupnosti i uspoređivanju tko što ima ... npr. da smo proporcionalni Njemačka i Hrvatska (u svemu, znači, da je omjer identičan, primanja i rashodi) ... i da u obje države možeš komotno živjeti ... ako bi uspoređivao što nijemac može kupiti za razliku od nas, vidiš da nismo u istom položaju ... s obzirom da smo auto forum, npr. cijena novog auta u njemačkoj i novog kod nas (pogotovo nakon ovih naših ludih poreza), ispada da si diskriminiran kao pripadnik EU, jer živiš u državi drugog reda (e da, što je bilo sa onom floskulom o tome da je porez plaćen u jednoj državi nemoguće drugi put naplatiti u drugoj državi članici?) ... a za to i slične situacije su krivi isključivo naši genijalni umovi koji vani sa takvim stvarima ne bi uspjeli, ali su ovdje na razini vizionara, proletera, reformatora našli plodno tlo, otvorena vrata i narod koji se od Matije Gupca nije usudio suprotstaviti vlasti ... to ni Spielberg ne bi uspio izrežirati ...
 

Pavel

Lepi™
Mislim da ce socijala i opcenito izbjeglice biti glavni kotac promjena u EU. U Svedskoj je po prvi puta ekstremna desnica usla u parlament i ima dovoljan broj sjedala da niti jedni bez njih ne mogu sloziti stabilnu vlast. Jednostavno bogati i srednje jaki sloj se buni jer su porezi ogromni a financira se socijalu i doseljenike koji iskoristavaju sistem koji su oni dugi niz godina gradili da bi u vrh dosli. Ili ce se socijalna politika drasticno promijeniti, kao i politika prema nezaposlenima, ili ce se stvari mijenjati na puno vecoj slici da se zastiti domace stanovnistvo.
 

diegos

Well-known member
Pitanje za Splicane i ostale koji bolje znaju St... Gdje ostaviti auto cijeli dan, 8. mjesec cca od 7-8h do 21h? Naravno bilo bi lijepo da je besplatno i u zoni buseva :D
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Trgovački centar neki, većina je otvoreno u to doba.
Da ne ulaziš duboko u grad, a da si ipak blizu imaš Kaufland na Brdima. Otvoren 7-24 i ima garažu, mislim da je besplatno preko sezone. I okolo po ulicama su besplatna mjesta. Busna ti je u blizini u ulici DOmovingskog rata.

Al slabo poznam Split, vjerujem da ima i boljih lokacija :D
 

diegos

Well-known member
Da, najbolje bi bilo da ima garažu :D Ovo za kaufland mi se čini dobro :palac-gore:
Npr. Joker otvara garažu tek u 9h, CC One isto ako se ne varam... A hvatam trajekt pa mi je to kasno.

Hmm iznajmiti garažu samo zbog jednog dana? :whistling: Ma naći ću valjda nešto :grin:
 

diegos

Well-known member
Ma nije problem ako ga ostavim na parkingu nekog trgovackog centra, to mi je i plan... Ta parkirališta obično budu besplatna, bitno da nije baš na nekoj prometnoj ulici, ili uskoj, nogostup i slicne gluposti :) A i nemam zg table pa je to valjda ok :D

@Cutac ma ne, samo jedan dan moram negdje utopit pa reko idem do st, samo što ne znam grad pa eto :)
 

shicy

New member
Garaža Kauflanda, imaš i veliki parking ispred Kauflanda. Možeš i ispred Lidla na parkingu (Trstenik ili što je već) ostavit auto, na kampusu imaš puno mjesta, a bus ti staje doslovno 20m dalje :)
ako se sjetim još negdje, javim :)
edit: mislim da su ona dva velika parkirališta na Zvončacu besplatna, a trajekt ti je od tu 15-20 min pješice :)
 
Posljednje uređivanje:

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
To ti je ono "za balkansko tržište" :D

Ma vjerovatno samo interna oznaka razine opreme
 

diegos

Well-known member
Pitanje za Splicane i ostale koji bolje znaju St... Gdje ostaviti auto cijeli dan, 8. mjesec cca od 7-8h do 21h? Naravno bilo bi lijepo da je besplatno i u zoni buseva
hvala svima na odgovorima, na kraju sam ipak rezervirao mjesto u jednoj garaži, s obzirom da sam žurio i na gužve, a i bilo je dosta blizu trajekta :) 15€ cijeli dan, čuvana neka garaža kod Jokera...

ali bokte mazo, u 20-ak min vožnje po st, vidio sam 3-4 auta kako prozuje kroz crveno, sljedeće jutro sam gledao oko sebe kad sam ja prolazio kroz zeleno...
 

Franz

Well-known member
Jutros u ZG.
Kaže, navodno, njezin suprug da je izbjegavala pješake. ??!?! Tu je skretačima i pješacima zeleno, pa se pješake ne "izbjegava", nego propusti. ;)

P.S. Sandale sa 7-8 cm džonom su vjerojatno jako super za vožnju. Kočnica i gas se super osjete u njima. :)













 
Na vrh