Neobavezni razgovori 💬

markan1000

Well-known member
idealna subota ujutro: mortadela, i uz nju obavezno mora stradati i jedna vrećica majoneze :angel:
i eventualno malo neke gaude ili ementalera, sve na hrskavom svjeĆŸem bijelom kruhu. ali bez majoneze niĆĄta. za kraj smlaviti jednu ĆĄalicu čokoladnog mlijeka.

i onda pola sata dremuckanja nakon doručka :zzz:
 

Milosh

Test
Do ro rade, brzina uredna
Kakvo ti je tačno iskustvo s njima, tj. koliko si ih koristio (koliko diskova), koliko dugo?

Ja se ne bojim da kineski disk neće raditi kad stigne, već se bojim njegove trajnosti dugoročno gledano, da ne crkne nakon pola godine, godinu, i onda odoơe podaci..
 

visaluteju

Well-known member
Kakvo ti je tačno iskustvo s njima, tj. koliko si ih koristio (koliko diskova), koliko dugo?
Pa nemam dugorocnog iskustva, ja i jedan drug smo kupili 2 komada i imamo ih nekih mozda dva mjeseca... sad na dalje staze ne znam, mada mislim da nece biti problema, dosta sam testova obavio sve uredno. A mislim da je elektronika u svima njima slična, ĆĄto kaĆŸu u 5 deka.

Ako bi htio neĆĄto provjereno kingston evo je povoljan i kod nas i kod njih
 

bjelivuk

Well-known member
UredniĆĄtvo foruma
Na tu temu, frend ima KingDian već godinama i nema nekih problema.
Meni je nedavno prdnuo 2,5" klasični disk kojeg sam koristio kao eksterni. 2,5" mi je bio fora, jer nije trebao dodatno napajanje. Zgodno kad treba ga spojiti na TV i slično.
Koliko vidim, nema viơe klasničnih 2,5" diskova? Ovaj SSD, koliko znam, nije baơ za dugotrajnu briơi-piơi pohranu?
 

Cutac

PrĂškaroĆĄ
nije baĆĄ za dugotrajnu briĆĄi-piĆĄi pohranu?
Ne znam za KingDian, ali moj Samsung 840 EVO je star 6 godina, koristi se tih 6 godina, a Samsung Magician kaĆŸe da je preko njega zapisano 16.3 terabajta podataka, a zdravlje je na 91%.
Znači da bi disk izdrĆŸao cca. 180 TB pisanja, a mislim da bi tim tempom prije kupio novi disk radi veličine, nego radi toga ĆĄto se memorija istroĆĄila.

Kada sam uzeo taj SSD, i ja sam se brinuo oko zdravlja, ali viĆĄe niti ne razmiĆĄljam o tome.
Da imam viĆĄka love za takve stvari, sve bih HDD-ove povadio i stavio 4 dvoterabajtna SSD-a i imao dva najviĆĄe-terabajtna eksterna za backup.

Ơtoviơe, za prijenosni eksterni disk bih prije izabrao SSD nego HDD jer ne moram brinuti hoće li mu neki udarac zasmetati.
 

visaluteju

Well-known member
Prvi diskovi ssd su bili dosta osjetljiviji na to pisi brisi, kod ovih novijih to je daleko bolje, malte ne da obican korisnik ne treba razmisljati o tome.

Cutac, izbaci, bice tise, brze a i trajanje baterije ce se malo produziti
 

Milosh

Test
Ja sam do sada u tri laptopa izvadio dvd drajv i ubacio onaj tzv. HDD Caddy u koji sam stavio originalni klasični disk a na mjesto originalnog diska sam stavio SSD. Zatim nova instalacija sistema, SSD sluĆŸi samo za OS i programe a ostalo je na HDD-u. Za relativno malo para dobije se puno toga: brĆŸi start sistema i brĆŸe gaĆĄenje, brĆŸa kopiranja, veći ukupan prostor, dva fizička diska (veća redudancija, bolje za pravljenje backup-a).

Od SSD-a koristim 1 Sandisk Ultra II od 240 GB i 2 x Patriot od 128 GB. Te Patriot sam uzimao u WinWin-u, oni ih preporučuju, kao imaju dobra iskustva s njima. Garancija je 2 ili 3 godine.

A od eksternih imam samo jedan i oboĆŸavam ga, Maxtor M3 od 4 TB! Toliki prostor spakovan u 2.5" disk. Imam na njemu dvije participacije od po 2 TB. Jednu koristim za programe, filmove, kurseve, a drugu samo za backup-e (laptopa, telefona, tableta, svega). Eksterni sam platio "samo" 300 KM u Imtec-u.
 

diegos

Well-known member
Putuje li tko na relaciji Istra - Zg, a da mi moĆŸe prevest 4 felge? :D Ili, idealno, za KC.
Upit vrijedi i za kontra smjer :)
 

Scorpyo

Active member
Za razliku od HDD diskova kod kojih se dobar dio podataka nakon kvara moglo spasiti kod SSDova to nije tako, jednom kada odu sa njima su nepovratno otiĆĄli i svi podaci koji su bili na njima.

Tako da jeftini SSD disk kod mene nije opcija.
 

visaluteju

Well-known member
Hod hard diskova mozes vratiti podatke ako otkaze elektronika od diska a magnetni i mehanicki dio ostane ispravan. Ili ako je broj ostecenih sektora neznatan. Medjutim cesto se desi da se ostete ploce ili magnetne glave posebno od udaraca ili ispadanja a tu je ssd u prednosti.

U svakom slucaju zbog cijene uglavnom je danas najbooje ssd koristiti za sitem (kao sto milos rece) i programe a za skladistenje podataka hdd.

A sto se tice otkazivanja ne bi to trebalo bas tako lako, imate i masu programa za nadzor stanja.

A za biti siguran ekxterni disk za bekap za bas bitne podatke + neki cloud
 

diegos

Well-known member
Iz Umaga ti idu Podravkini kamioni redovno za Kc, samo treba kamijonđiju nać :)
E ovo nije loĆĄa ideja :)

Busevi i dostavne sluĆŸbe ako baĆĄ ne nađem drugi način...

@markan nema beda, vjerujem da se s djecom lako nakrca c4 :D
 

ghorvat

Well-known member
Donator foruma
A za biti siguran ekxterni disk za bekap za bas bitne podatke + neki cloud
Meni se eksterni pokazao iznimno nepraktičan. Jednom mi je pao. Naravno, bio je odmah krank.
Drugi problem je dostupnost, moraơ ga vući sa sobom od posla do kuće i natrag (tako mi je i pao)
Treći problem je usklađivanje, odnosno sinhronizacija svega. (Desktop na poslu, desktop kod kuće, laptop, mobitel)
Tako da je Dropbox plan od 1 TB duĆĄu dao za miran san kad je backup u pitanju. ;)
 
Na vrh