Nekvalitetan ključ za vijke kotača

Damaj

Active member
Prije mjesec dana pokušao odvrnuti vijak kotača na starijem Golfu ključem za vijke iz mog Citrača, vijak se malo teže odvrtao pa sam par puta nagazio ključ, kad imam što vidjeti - ključ se ispresavijao kao kifla na spoju poluge i glave ključa. Ne znam da li je još tko pokušao odvrtati vijke ključem iz pribora auta, pa me zanima da li su svi ključevi u C4 II tako nekvalitetni odnosno neupotrebljivi ili sam samo ja dobio loš primjerak. Možda bih kupio novi ključ ali ako su svi tako kvalitetni onda se to ne isplati.
 

AX-ja

èudo jedno
ma kupi onaj "kriz" i gotovo.
i ako imas one sigurnosne vijke na kotacima to skini i stavi normalne vijke jer kad se glava pojede imas samo probleme.
 

Damaj

Active member
ma kupi onaj "kriz" i gotovo.
i ako imas one sigurnosne vijke na kotacima to skini i stavi normalne vijke jer kad se glava pojede imas samo probleme.
Nemam sigurnosne vijke, a križ ključ ne može stati u kutiju sa alatom rezervnog kotača, a da mi se potuca po prtljažniku to ne želim.
 

deda

New member
Kak vulkiči stežu kotače,nema šanse sa ključem koji dobiš s autom ,to odpustiš.Imaš križ ključ u Bauhausu za 40 kn.Kaj se tiče Golfa,njegove kotače možeš samo sa dva metra štangom odpustit.
 

Vedran

New member
Bas to, nije do kljuca nego su sarafi pretegnuti i zapekli. Kotaci se stezu na 10 kg, a tu silu kljuc najnormalnije podnosi ( znaci stezanje i otpustanje na ruke, nikako nogom)
 

Damaj

Active member
Bas to, nije do kljuca nego su sarafi pretegnuti i zapekli. Kotaci se stezu na 10 kg, a tu silu kljuc najnormalnije podnosi ( znaci stezanje i otpustanje na ruke, nikako nogom)
Moram priznati da prvi puta u svojoj nemaloj vozačkoj karijeri čujem da se vijci dotežu rukom osim u slučajevima kada imaš dovoljno dugačku polugu koja se koristi u radionama a ne drži se u autu jer ne stane. Pa ovaj ključ u autu koji dolazi sa opremom mora izdržati i nogu jer što kada moraš promijeniti kotač u nekoj pustari. Inače onaj vijak koji sam na Golfu odvrtao bio je namontiran pneumatskim pištoljem nekoliko dana prije tako da sigurno nije zapekao.
 

zujo

New member
Moj ključ od Xsare je pukao pri pokušaju otpuštanja kotača. Kupio sam ključ koji je u obliku slova J, može se produžit i skratit po potrebi i dolazi s 2 gedore, 17 i 19 mm. Vjerojatno bi stao u kutiju s alatom.
 

Damaj

Active member
Ma može se tu kombinirati ali želim čuti komentare onih koji su sa takvim ključem odvrtali vijke, pa da vidim da li je samo moj loš ili su svi redom.
 

Damaj

Active member
Onda je pretegnut...
Da, da na ruke! 10 kg i onda je uvijek sve u redu...
Baš bih volio vidjeti toga koji će sa kratkom polugom kao u priboru rezervnog kotača rukom zatezati vijke bez pomoći noge, no ne želim polemizirati samo me komentari iskustva sa ključem pribora auta C4 II zanimaju.
 

Dalibor

Dado Tornado
Ma može se tu kombinirati ali želim čuti komentare onih koji su sa takvim ključem odvrtali vijke, pa da vidim da li je samo moj loš ili su svi redom.
puko je jer si nogom nabijao po njemu.

šaraf mora biti zategnut tako da ga ključ koji se dobije sa autom mora moći zašarafiti i otpustiti.

a nogom nešto zašarafljivati i odšarafljivati... trebo si mobačem snimiti pa da vidimo show.
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
vijak koji sam na Golfu odvrtao bio je namontiran pneumatskim pištoljem nekoliko dana prije tako da sigurno nije zapekao.
Nema penumatika ispod 800-850Nm, što je sila od cca 81-87 kila.

Prije mjesec dana pokušao odvrnuti vijak kotača na starijem Golfu ključem za vijke iz mog Citrača, vijak se malo teže odvrtao pa sam par puta nagazio ključ
Nagazio u smislu, skakao ili stao na njega? Ako si skakao, normalno je da se iskrivio. ;)
 

Damaj

Active member
puko je jer si nogom nabijao po njemu
Nije pukao nego se savio.

Nagazio u smislu, skakao ili stao na njega? Ako si skakao, normalno je da se iskrivio.
Stao na njega, iza toga par puta lupio umjereno nogom, znam da se ne može skakati po ključu.

Nema penumatika ispod 800-850Nm, što je sila od cca 81-87 kila.
Još uvijek nije to ni blizu kako ga možeš zategnuti dugačkom polugom, tj. pretegnuti:grin:
 

Vedran

New member
Baš bih volio vidjeti toga koji će sa kratkom polugom kao u priboru rezervnog kotača rukom zatezati vijke bez pomoći noge, no ne želim polemizirati samo me komentari iskustva sa ključem pribora auta C4 II zanimaju.
Kad budes u zg, nudim dzabe demonstraciju i pivu :)
Istinabog ja svoje kotace stezem s kilokljucem, ali ak je pravilno zategnuto , sigurno ide.
Jos jedan primjer pa se i ja povlacim; na alfaltnim rallyjima stezmo kotace isto tako, a mislim da na cesti ne mozes proizvesti takvu silu koju rade zgrijani slikovi na trci i nikad mi nije opal kotac...
 

Damaj

Active member
Ovi rally vozači čine čuda.I ja se povlačim i čekam konstruktivne komentare temeljene iskustvima uporabe ključa iz Citro pribora.
 

deda

New member
Kak to misliš da se šrafi stežu nogom,ja to u svom
životu nisam videl,a ni radil,zakaj imaš ruke?Nogom,nemrem doć k sebi.
 
Na vrh