Najbolje ulje za Citroen je...

Najbolje ulje je

  • Castrol

    Votes: 13 10,6%
  • Elf

    Votes: 3 2,4%
  • Ina

    Votes: 6 4,9%
  • Mobil

    Votes: 3 2,4%
  • Shell

    Votes: 7 5,7%
  • Total

    Votes: 86 69,9%
  • Valvoline

    Votes: 5 4,1%

  • Total voters
    123

Cutac

Prèkaroš
Dooms, onaj datasheet za Helix Ultra koji smo stavili je za stari Helix Ultra, ovo je za aktualni.
[ame]https://shell-livedocs.com/data/published/en/d4cb27d1-95d5-4c78-9f3d-48c1a686693c.pdf[/ame]

Ne znam kako, ali uspjeli su sniziti radnu viskoznost, a dići hladnu.
No pumpabilnost je jako dobra!

Pa sada je Helix Ultra opravdano jeftiniji od Mobil1 FS-a.
 

Cutac

Prèkaroš
Tako je, sve preko 30 tisuca je poprilicno, a ispod 25 tisuca je OK, ispod 20 jos bolje, itd...

Ne mogu odluciti koje ulje da uzmem. Pogotovo jer je sada Shell na radnoj temp. manje viskozan nego Mobil.
 

Milosh

Test
Tako je, sve preko 30 tisuca je poprilicno, a ispod 25 tisuca je OK, ispod 20 jos bolje, itd...

Ne mogu odluciti koje ulje da uzmem. Pogotovo jer je sada Shell na radnoj temp. manje viskozan nego Mobil.
Bolje odluči koje auto da uzmeš, nego ulje. :)
 

Dalibor

Dado Tornado
Bila bi veća ... što manji broj to bolje ... samo temeprature moraju biti iste
šta misliš, uljna pumpa u nekom motoru, sa kojim uljem stvori veći pritisak, sa 17700 ili s nekim sa 25000 cP? kolike su viskoznost i mazivost ulja sa niskim tečenjem (malom pumpabilnosti) nakon nekoliko tkm, i kako se potiskuje do ležajeva i bregastih nakon što se razrijedi gorivom, oksidira, evaporira, i smanji gradaciju za razred...

ako se bira između ulja iste gradacije, uvijek je bolje odabrati ono sa većim MRV, što je donekle pokazatelj kako će dulje zadržati prvobitna svojstva
 

Memphis

Active member
Sve su to laboratorijska mjerenja u kontroliranim uvjetima. Teško je to upoređivat sa stanjem u motoru jer tu ima puno više faktora koji utječu na to. Kod sintetičkih ulja to je po meni manje bitna stavka ... jedino da sam imam neki veći motor. Pogotvo danas kad u standard ulaze sve rijeđa ulja. Općenito odabir ulja je kompromis.

Što se tiče degradacije ja to ne bi tako gledao i ne bi se složio. Ako želiš da ulje zadrži svoja svojstva što duže onda moraš birat sintetička ulja (tu mislim na pravu 100% sintetiku). Jer kvalitetna baza je ono što čini ulje trajnijim ne samo u MRV-u nego u svim ostalim početnim karakteristikama.
 

Cutac

Prèkaroš
Onda vas dvojica pomozite u borbi protiv zločina.
Budite heroji koje ne zaslužujemo, ali trebamo :)

Mišljenja o Aral?


Ili pak INA Millennium. Ono je na PAO bazi, ali ne znam jesu li specifikacije na njihovoj stranici ažurne. Mislim da sam negdje pročitao da nisu.
 

dinko1981

Well-known member
Cutac, ne treba ti heroj da ti kaze da je proizvodjac za te nase mlince (vti) propisao samo i iskljucivo ulje gradacije 5w 30. Kupis total 5l za cca 200kn i imas jos i za dosipavanje i prst u 👂
 

Cutac

Prèkaroš
Propisao je C3 Ineo ECS pišaku za benzinca bez DPF-a, jako su se potrudili...
To su propisali radi eko normi i potrošnje, živo im se hebe za motore kada izađu iz garancije.
Castrol 5W-30 mi se pokazao boljim od Ineo-a, a sada prelazim na 5W-40.

Nemaš kaj dvojit ... INA Milleniumm ... 100% sintetika naspram "polusintetike"
Znači Millennium rađe nego Helix Ultra?
 

Doomsday

U prolazu...
Novo ulje je najbolje ulje...

Helix Ultra 5W40 sa malo kraćim intervalom, jer je stvarno povoljno, i meni se pokazalo OK...

Tako bi ja... Ma šta, pa tako već jesam...

Valjda...

:D
 

Cutac

Prèkaroš
Malo tražim, čuo se s legom koji radi u INA-i i opet sam na istoj dilemi.
Mobil1 FS ili Helix Ultra.
Helix ima viši HTHS, ali nižu radnu viskoznost, što bi bilo dobro po pitanju zaštite, a malo lošije po pitanju trošenja ulja. Vjerojatno nižu pumpabilnost, ali nema izražen Pour point u specifikacijama i ne zadovoljava PSA certifikat.

Mislim da ću ipak uzeti Shell pa vidjeti kako će biti.
 

Doomsday

U prolazu...
Ahaaaaa...

E, da, to je... :whistling:

Shell ti je povoljan, pa ako se bojiš degradacije, mijenjaj malo ranije... Uvijek sa novim filterom, naravno...

I ako Ceratec pomaže, zašto ne, recimo svaki drugi ako ne svaki put...

Ne može škodit...

Valjda...

:D
 
Na vrh