Najbolje ulje za Citroen je...

Najbolje ulje je

  • Castrol

    Votes: 13 10,6%
  • Elf

    Votes: 3 2,4%
  • Ina

    Votes: 6 4,9%
  • Mobil

    Votes: 3 2,4%
  • Shell

    Votes: 7 5,7%
  • Total

    Votes: 86 69,9%
  • Valvoline

    Votes: 5 4,1%

  • Total voters
    123

DS9

Active member
vijest je starija ali sigurno još aktualna, posebno za rusiju pod sankcijama, i bosnu i okolne države

malo zanimljivosti u subotu ujutro

raskrinkana-savrsena-prevara-sa-motornim-uljem-u-moskvi
https://proauto.ba/raskrinkana-savrsena-prevara-sa-motornim-uljem-u-moskvi/
Pa, koliko se sećam i na ovom forumu sam ne baš previše meseci kasnije naglašavao ovu vest. Nije mi baš jasno zašto mi ovde ne radi pretraga po korisniku i određenoj ključnoj reči (npr. po korisniku DS9 i ključnoj reči Moskvi) - ali vidim da sam na CFS još u Martu 2016. (dakle 3 meseca od vesti) kreirao posebnu temu u podforumu Maziva - pod nazivom Prevare, falsifikati i dezinformacije, a povod je bila baš ova vest.

Na gore priloženom linku bosanskog portala ProAuto se ne vidi kako je izgledala ta divlja moskovska blendara - pa ću zato dati linkove zbog kojih sam celu stvar naglašavao. Na drugom linku je dosta fotografija moskovske divlje blendare.

https://www.autoevolution.com/news/engine-oil-counterfeiting-ring-uncovered-in-russia-103504.html

http://www.automotorblog.com/watch-counterfeit-engine-oil-russia-87039.html

Inače, nekih nešto manje od godinu dana od ove vesti - komentarisao sam na CFS i još par foruma da mi je interesantno to da su se na pumpama NIS (Naftna Industrija Srbije, inače u vlasništvu ruskog Gasproma) tada pojavila ulja Castrol i Mobil, i to da bih voleo da vidim kako na npr. njihovim pumpama ima ruskih ulja (kao što nisam video da ih ima npr. u Grčkoj na BP pumpama, i kao što ne verujem da ih ima na pumpama Exxon-Mobil-a).

Ko je čitao u ovoj temi šta pišem, a to donekle ima veze i sa ovakvim stvarima (a od_nekle nema) - dosta mašinskih maziva koje nekome trebaju u životu u npr. Hrvatskoj, proizvodi INA, i mislim da su ona odličan izbor kada su izabrana po odgovarajućim specifikacijama/normama koja se navode da zadovoljavaju.

U sličnom smislu, meni su (najvećom) većinom dovoljna maziva koja proizvode/blendiraju par (većih) proizvođača u Srbiji (FAM, Galax, Nisotec), i dosta toga iz npr. Modriče.
 

Cutac

Prèkaroš
Jedini razlog što ja ne koristim Millenium na oba auta jest to što im je TDS zastario.
Lega koji je inžinjer u INA(makar ne radi na uljima) je rekao da je milijun posto ulje koje se proizvodi drugačijih tehničkih karakteristika od onoga što se može naći u TDS-u na INA stranicama. On ga i dalje koristi i kaže da ja serem kvake, ali eto, dok ne vidim TDS, Mobil1 FS FTW! :grin:

Ali da mi je žao što ne točim Millenium, je. Bolja baza, duplo jeftinije(mislim da je na Radničkoj cijena Milleniuma oko 60-70 kuna, a M1 FS je oko 115), domaće je i dida golfa dvojku vozi na INA ulju od devest i neke :D
 

Tanaja

"Max. utegnut za vozit"
Na gore priloženom linku bosanskog portala ProAuto se ne vidi kako je izgledala ta divlja moskovska blendara - pa ću zato dati linkove zbog kojih sam celu stvar naglašavao. Na drugom linku je dosta fotografija moskovske divlje blendare.
Hvala! Meni se čini da su ovli likovi pali, jer su bili solo igrači. Preptostavljam da su se upleli u posao mnogo jačoj ekipi krivotvoritelja koja ima "legalne" tvornice pod zaštitom vlasti. :) Ja ne vriujen u ozbiljniji progon kriminalaca u diktatorskim državama trećeg svijeta di caruje korupcija i kriminal.
 

DS9

Active member
Pa, ja ne vidim ozbiljniji progon kriminalaca ni u zemljama prvog i drugog sveta, gde takođe caruju korupcija i kriminal. Na mestima gde su do pre 15ak godina bili neki koje su mnogi nazivali diktatorima, kao što su bili Sadam Husein ili Gadafi - život je za veći broj ljudi bio bolji i pravedniji nego što je danas kada tih diktatora nema više zahvaljujući "demokratiji".

U vezi onih gore linkova momak je propustio šansu da ga odvedu tamo gde bi verovatno dobio najključnije i najzanimljivije informacije - a to je laboratorija, jer se tamo proverava kakvo je ulje izblendirano, i jer bi mu tamo mogli reći pravu istinu o tome kakvo je ulje čiju je ambalažu držao u rukama.

Sad, dobro je da se ovim demistifikuju činjenice oko proizvodnje ulja na ovim prostorima. Btw, dosta od viđenog pogona je urađeno svojevremeno u Tuzli od strane TTU. Moćna država je mogla mnogo toga sama sebi da proizvede (slučajna je koincidencija da ovo pominjem na današnji datum koji je decenijama slavljen radi te države).

Po onome što sam video čini mi se da je kontrola tehnološkog procesa nešto zastarelija ali to i ne mora previše da utiče na kvalitet gotovog ulja.

Inače je neke činjenice predstavio pogrešno (npr. pominje sudski proces između castrola i mobila, a to nije bio sudski proces, što sam u ovoj temi verovatno nekoliko puta naglašavao).

Sve u svemu, meni je ovo primer kako današnje vreme (sa ogromnom dostupnošću raznih informacija) učini da ljudi budu površni u interpretaciji činjenica koje su lako proverive - a ipak i takvi mogu imati donekle značajan uticaj na nečije mišljenje ili izbore. Biće da sam previše mator.

Bolje da je više pustio profesionalce iz INE da pričaju, a da im on postavi najključnija i najzanimljivija pitanja koja bi bila interesantna za širu publiku (tipa - `ajmo sad da odemo do laboratorije i vidimo šta je pokazala lab. analiza toga što vam se nalazi u mešalici... ili npr. da mu u laboratoriji za par minuta sa malim količinama smućkaju litar Milenijuma, kao što je to uradio Oliver Khun iz LM, link dole). Obaška što bi mogao da se razočara kada bude saznao udeo PAO baznog ulja u ukupnoj količini baznih ulja tog milenijuma, ukoliko očekuje da je ono isključivo od PAO.

Kako god, INA Milenium je dobar/odličan izbor ulja kojima treba takvo po specifikacijama, kao uostalom i većina onog što proizvodi INA.

***

Ovde se dobro vide sastavne komponente gotovog motornog ulja:

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=jUmgqOH6ofY[/ame]
 
Posljednje uređivanje:

Cutac

Prèkaroš
Quartz 7000 ima dosta molibdena u sebi.
Možda je iz tog razloga VTS vožen na 7000, a ne na 9000 kod prvog vlasnika.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: DS9

Dalibor

Dado Tornado
amerikanci imaju izvrsne marke royal purple, red line, amsoil. možda baš tim redosljedom.
u €uropi ima muljanja i raznih recepata
 
  • Sviđa mi se
Reactions: DS9

DS9

Active member
Neki su i kritički nastrojeni prema takvoj metodologiji testiranja motornog ulja jer smatraju da ono ne odgovara uslovima dešavanja u motoru.

https://www.bobistheoilguy.com/forums/ubbthreads.php/topics/4785581/re-cognitive-oil-testing-database-of-friction-tests#Post4785581

Ipak, definitivno je zanimljivo, sa obzirom da se radi o velikom uzorku raznih ulja i o testiranju pod nekoliko različitih uslova.

Sad, što se amerikanaca tiče, oni imaju ogroman broj proizvođača jer im je tržište takvo da može svašta da proguta tj. traži (rekao bih - i vrlo kuso i vrlo repato), s tim što navedeni RP, Redline i Amsoil jesu vrle perjanice automativnih lubricanata.
 

Cutac

Prèkaroš
Maloprije je bio trenutak kad mi je drago sto imam MoS2 u motoru.
Upalim VTS koji je stajao 5 sati na 3 stupnja i 5 sekundi kasnije ga potopim na 4000 okretaja jer imam gleznjace na nogama.
I na sljedecem semaforu mi crkne... 😁
 
Na vrh