Nadogradnja navigacije

BillySRB

Member
Prvi put sam danas isao na malo duzi put i vozio na fabricku navigaciju, i uporedo na telefon koristio guglove mape. Iskreno odusevljen sam kako radi fabricka, tacnija je i preciznija od guglove. Konstantno 9 satelita je gvatala i zaista jos jednom napominjem odlicno precizna i tacna. U sput, zna li se koji je zadnji update, na godinu mislim. Hvala.
 

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
Očito imaš sreće sa satelitima u kraju gdje voziš...
Onaj WNRO je dosta zdrmao tu RNEG navigaciju, ali ako ti hvata 9 satelita to je vrh! Kao i prije tog buga.
Zadnja službena PSA/HERE verzija mapa je 2018-2.
Neslužbene verzije (BMW ili Audi fajlovi u kombinaciji s PSA) iako je 2021-1, ne radi dobro. Možeš o tome čitati na GPS forumu.
Probao sam nekoliko kombinacija i odustao...
Ugl, ako si zadovoljan s ovom zadnjom službenom verzijom (a imaš razloga to biti) - nemoj kvariti!
:cool:
 

BillySRB

Member
Prezadovoljan, samo me nervira sto na primer Vrsac se dosta izgradio u proteklih par godina. Dosta kruznih, novih ulica itd, on to ne prepoznaje. Verujem da je tako i za druge gradove, pa se bojim da me ne odvede slucajno negde gde ne treba...
 

sost

New member
Pozdrav
Na C5 imam navigaciju RNEG (R50.03). Prvi problem koji se pojavio bio je kašnjenje sata, a sada mi se zna u vožnji resetirati ako idem na neki duži put.
Sat kasni bez obzira da li je stavljen na ručno ili sinkronizaciju s GPS-om. Satelite lovi dobro. Neki dan 11 satelita Zagreb zapad.
Probao sam reset, zamjenu SD kartice i akumulator sam dopunio na punjač. Nije pomoglo. Ima li navigacija nekakv ventilator za hlađenje?
 

Brruno

Well-known member
Imam isti RNEG i ne kasni mi sat. Doduše meni je odavno isključena siknronizacija s GPSom, kad je bilo uključeno davalo mi je krive podatke.
Ventilator ima ugrađen u sebi, slušaj malo duze CDe čut ćeš zvijerku od ventilatora,čuje se kao da se vrti na 10kpm
 

sost

New member
Samo da javim kako sam riješio problem s kašnjenjem sata i resetom navigacije u vožnji.
Zamijenio sam 5 godina stari akumulator novim.
Sa starim akumulatorom auto je palio cijelu zimu bez problema i nije bilo nikakvih drugih znakova da je pri kraju.
 

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
Nevjerojatno!
Slab akumulator izaziva čudno ponašanje elektronike u PSA vozilima, ali nisam još čuo da ima veze sa satom i restartom navigacije...
No, glavno da sad RNEG radi kako Bog zapovijeda!
👍
 

gambler072

C5 enthusiast
Slab akumulator izaziva čudno ponašanje elektronike u PSA vozilima
Izvinjavam se za kratki off, ali me ovo podjestilo na moj, da kazemo, problem koji vucem od prvog dana. Akumulator je nov (usput je i testiran dva puta), sa proslim i sa predproslim je bila ista situacija. Vec nakon npr 2-3 dana mirovanja auta (svejedno da li je ljeto ili zima), nekada i nakon par sati se javlja "economy mode active", specifikacije aku su upisane preko lexie. Je li moguce da je elektronika ostjetljiva na pad napona od, npr, 0.2V pa da odmah javlja upozorenje. Alternator takodje testiran, puni kako treba.. any idea? 🤔
 

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
Da ti ne vuče nešto struju? Meni stoji auto po 2 nedelje bez paljenja pa ne izbacuje to. Sa druge strane, tipujem da je aku pri kraju
 

gambler072

C5 enthusiast
Da ti ne vuče nešto struju
Ne znam sta bi moglo, jer na autu nema nista sto je aftermarket, niti sam primjetio da mi nesto pravi probleme. Isto tako, nikada nisam imao problem na paljenju nakon poruke, u smislu da teze upali. Bsi reset ga smiri na cca mjesec-dva, onda opet ispocetka
 

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
Za NAC Wave2:
Nakon samo 4 mjeseca od zadnje verzije (v.22), od jučer su dostupne nove mape: v.23.
Možete ih besplatno preuzeti putem svoje PC/Mac aplikacije ili putem ovog linka (10,3GB).
 

turbulencija

New member
Pozdrav svima, imam C4 Spacetourer 2019 godiste i pokusavam da azuriram mape. U zvanicnom servisu su me oduvali i rekli da to "mogu sam", a nisu znali da mi objasne kako... MyCitroen app ne radi za Srbiju, pokusavao sam sa ostalim Citroen Connected Apps ali naravno Srbije nema, kad odaberem recimo Hrvatsku zabaguje mi na pola puta i ne pomera se. Moze li pomoc nekog iskusnog gde da skinem poslednju verziju, nazivi ulica su od pre 30 godina. Evo verzije sistema i mapa. Hvala!!! Pretpostavljam da kad skinem fajl, stavim ga na USB (koji verovatno mora biti formatiran na odredjen nacin?) koji ubacim u auto i onda bi proces trebal osam da vodi... ?space.jpg
 

Colnago

Active member
Donator foruma
Imaš NAC EUROVAWE 2 trebačeš upgrade i karti i firmware-a

NAC und SMEG Updates Datenbank - Navigations- und Telematik-Systeme - Peugeot-Talk, das Forum für Peugeot und PSA Motoren (peugeottalk.de)

Za mape ti ne treba internet veza (ne traži licencu) a za firmware trebaš povezati telefon i NAC te omogučiti da NAC može do interneta
zbog provjere da li je tvoj VIN službeno "uparen" s NAC.
Ima negdje na YouTube verzija kako zaobići provjeru licence za firmware, nisam probao pa neznam da li vrijedi.
 

szahtila

Well-known member
Pozdrav svima, imam C4 Spacetourer 2019 godiste i pokusavam da azuriram mape. U zvanicnom servisu su me oduvali i rekli da to "mogu sam", a nisu znali da mi objasne kako... MyCitroen app ne radi za Srbiju, pokusavao sam sa ostalim Citroen Connected Apps ali naravno Srbije nema, kad odaberem recimo Hrvatsku zabaguje mi na pola puta i ne pomera se. Moze li pomoc nekog iskusnog gde da skinem poslednju verziju, nazivi ulica su od pre 30 godina. Evo verzije sistema i mapa. Hvala!!! Pretpostavljam da kad skinem fajl, stavim ga na USB (koji verovatno mora biti formatiran na odredjen nacin?) koji ubacim u auto i onda bi proces trebal osam da vodi... ?Pogledajte privitak 5803
https://citroen-update.cppv2.awsmpsa.com/Citroen_Update_Setup_0.1.24.exe
Probaj ovo skinut na komp i uz pomoć toga download firmware i karte.
 

ExOduS442xb

Racing
Pozdrav, trebam jednu informaciju. Stari u svom autu ima RT4, i ne može primati pozive jer RT4 nema bluetooth opciju. Kupili smo android uređaj, no i dalje nema zvuka, jos cemo nesto probati sa Lexijom, ali nisam baš preoptimistican. Kao backup opciju razmišljam možda o standardnom RNEG uređaju. Naime, znam da su karte stare, i da pati od WNRO buga (čudo je koliko taj MacSlavko MacSlavko zna o navi sustavima) ali starom treba najviše radi poziva u autu. Sad ono što mene zanima, njegov auto serijski dolazi sa tim pojačalom, pa iako je taj RNEG koji gledam tvornički za C5, ne bih htio napraviti istu grešku pa da nema zvuka. Zanima me dali se ugrađivao u neke luksuznije izvedbe C5 i dali postoji neki način da provjerim dali bi radio sa tvorničkim pojačalom?
 

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
RNEG će ti raditi normalno, ako je sam ispravan. Štoviše, ima jako dobar zvuk, ako su zvučnici (naravno) OK!
Dobro je pitanje zašto taj Android ne daje zvuk... No, ako ti RT4 radi normalno - i RNEG će raditi (čiju ugradnju inače pozdravljam i preporučam :))!
PS: prema zadnjim informacijama koje sam vidio, izgleda da se učinci WNRO buga na RNEG nekako smanjuju, tj. ljudima se pojavljuje normalan rad uređaja jer hvata dovoljno satelita? Mašala!
 

ironmladen

Member
Donator foruma
Pozdrav svima, ja bih se htio pretplatiti na Connected Services, ali imam situaciju kao na slikama u nastavku. Vozilo je iz 2018, uvoz iz Njemačke.
ConnectedServices.png
ConnectedServices2.png


Što treba učiniti da se usluge aktiviraju?
 

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
Ako Picassa voziš u Hrvatskoj, onda se bojim da CS ili ne možeš koristiti (ja na NAC Wava2 ne mogu), ili ta usluga u RH nije dostupna (v. tablicu). ☹
Moj NAC je 2018 imao aktivirane usluge u Belgiji, no nakon unosa vozila u RH piše da je satus usluga doduše aktivan (tj. bio je aktiviran pri kupnji novog vozila), ali usluge više nisu dostupne jer je taj 3-godišnji ugovor istekao, ili jer same usluge u RH nisu dostupne (zapravo je je i jedno i drugo)...

Možeš pitati u ovl. servisu (ako će uopće znati što su Povezane usluge), ali bojim se da ne budeš imao sreće...
Meni su ponavljali mantru da je to moguće samo za novija vozila, tj. od 12/2020 (od tada se mislim ugrađuje Wave4, koji iz nekog razloga valjda i u RH može koristiti Povezane usluge, dok stariji Wave2 u RH ne može, ali u ostalim, normalnim, EU zemljama može)...

Veća šansa ti je, ako Usluge nikad nisu ni bile aktivirane (ne znaju svi kupci ni u Njemačkoj za to...) da jednom kad odeš negdje vani gdje su usluge dostupne (SLO, IT, A, HU...) probaš ih retrogradno aktivirati. Imaš naime pravo na 3 godine gratis pri kupnji novog vozila, ili i naknadno ako te 3 gratis godine nisu već iskorištene...
Oni lako provjere po VINu postoji li neki prethodni ugovor na Usluge. Ako da - onda je ćorak (tj. moraš platiti). A ako nema ugovora (što sugerira tvoja druga slika), onda bi moglo proći...
 

Prilozi

ironmladen

Member
Donator foruma
Ako Picassa voziš u Hrvatskoj, onda se bojim da CS ili ne možeš koristiti (ja na NAC Wava2 ne mogu), ili ta usluga u RH nije dostupna (v. tablicu). ☹
Moj NAC je 2018 imao aktivirane usluge u Belgiji, no nakon unosa vozila u RH piše da je satus usluga doduše aktivan (tj. bio je aktiviran pri kupnji novog vozila), ali usluge više nisu dostupne jer je taj 3-godišnji ugovor istekao, ili jer same usluge u RH nisu dostupne (zapravo je je i jedno i drugo)...

Možeš pitati u ovl. servisu (ako će uopće znati što su Povezane usluge), ali bojim se da ne budeš imao sreće...
Meni su ponavljali mantru da je to moguće samo za novija vozila, tj. od 12/2020 (od tada se mislim ugrađuje Wave4, koji iz nekog razloga valjda i u RH može koristiti Povezane usluge, dok stariji Wave2 u RH ne može, ali u ostalim, normalnim, EU zemljama može)...

Veća šansa ti je, ako Usluge nikad nisu ni bile aktivirane (ne znaju svi kupci ni u Njemačkoj za to...) da jednom kad odeš negdje vani gdje su usluge dostupne (SLO, IT, A, HU...) probaš ih retrogradno aktivirati. Imaš naime pravo na 3 godine gratis pri kupnji novog vozila, ili i naknadno ako te 3 gratis godine nisu već iskorištene...
Oni lako provjere po VINu postoji li neki prethodni ugovor na Usluge. Ako da - onda je ćorak (tj. moraš platiti). A ako nema ugovora (što sugerira tvoja druga slika), onda bi moglo proći...
Ok, hvala na odgovoru! 🙃

Čisto za usporedbu, KIA iz 2018 koju sam donedavno vozio nije tražila nikakvu pretplatu, imala je info o stanju na cestama, upozorenje o radarima i vremensku prognozu čim si se spojio na internet.
 
Na vrh