Ljetne gume - iskustva i preporuke

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Nakon razbijanja glave oko 205/55/16, uspio sam se na kraju odlučiti za Nokian Wetproof, 409kn komad u Vulkalu, dot20.
Velika prednost što su bile odmah dostupne, pa ih sutra već testiram na putu.

Nisam prije bio zadovoljan sa ljetnim Nokianom, ali vidim da su počele šamarati na testovima, a cijena je primjetno niža od premiuma.
Konkurenti po cijeni su joj Hankook K125 i Uniroyal RS5.
O prvoj se sve zna, solidna guma i dugo mi je stajala u košarici, ali nije me na kraju namamila. Uniroyalka bi trebala ispraviti sve mane starog RS3 modela (tvrdoća bočnice, potrošnja gume, preciznost), no nema ih na niti jednom testu.

S druge strane sam gledao 150-250kn skuplje gume po komadu, prvenstveno Conti PC6 i Mišo PS4.
Conti sam probao i nije baš takvo bezgriješno čudo od gume. Preskupa da opravda investiciju.
A Mišo... božanska guma među smrtnicima. Skoro sam dao 1000kn više za set zbog njih.

Nije me smetalo staviti sportsku gumu na nesportski auto, i sa normalnom vožnjom dođu njene prednosti do izražaja. Ali draga voli tu i tamo sići sa ceste, pogoditi kakvu rupu u gradu, penjati se na trotoar... tako da rađe ne :)
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Sam sam se sebi zakleo da neću Bridgestone kupovat dok ne vrate RE00# seriju. Tri seta sam 002 sam izgulio, najdraža guma mi je bila :)

Da još zabilježim, Nokianke su stigle sa 8mm mesa.
 

markan1000

Well-known member
I ja sam se malo obnovio po pitanju guma.
Naime, trebale su mi 205/55/17 ljetne za Picassa. Nakon nešto vaganja, razmišljanja i kombiniranja na kraju je izbor pao na Hankook K125 XL 95V.
Nekako su mi se u danom trenutku učinile da pružaju najbolji omjer cijene i kvalitete (po testovima). Jedino negativno što sam čuo o njima je da se brzo troše, ali vidjet ćemo ubrzo iz prve ruke. U ozbiljnoj kombinaciji su bile još i Hankook K117, Dunlop SP Blue Response, Goodyear EffGrip i Pirelli P7 Cinturato. Na kraju je cijena odnosno procjena uloženo/dobiveno bila presudan faktor.
Naručene u Vulkalu, 727,50 kn komad, čekam isporuku i onda se odmah izuvam iz zimulja, mislim da više definitivno neće trebati.
Inače zimulje Michelin Alpin 205/60/16 - čisto savršenstvo.
 

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
ja cepam Lassa Multiways vec sigurno nekih 20 000 km, u dimenziji 215/55/16, meni vise ne treba. Nedavno sam po kisi imao jace kocenje, fenomenalno.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Prekjučer se navozio po kiši na ovim Nokiankama, gurnuo ih i do nekih 140, osobno sam i pre zadovoljan. Nema osjećaja lebdenja, volan ne mrda preko lokvi, jednostavno ne daje osjećaj vožnje na mokrom... istina, to su dojmovi dok je nova, ali iskreno neznam s čime bi ju se moglo uspoređivati. Toliki osjećaj sigurnosti na mokrom sam imao jedino sa PS4.
I onu moju benchmark uzbrdicu ispod kuće prolazi bez pardona. I zavoj iznad Bakra :)

Po suhom je ok, korektna sigurna guma, ali ništa posebno. U malo jačim zavojima na +100 šumi poput zimske gume što nisam nikada na ljetnoj doživio.
Na neki svoj (i dalje fiktivni :D ) auto ju ipak nebi stavljao, volim preciznije gume makar to bilo nauštrb mokrog handlinga
 

La Marche

Iskreni optimist
Cijeli život, zapravo od 1988. kupujem za aute samo Michelin. Jednom davno probao neki zimski Nokian, nekako su mi prekratko trajale, jednom Toyo, nakon godinu dana počele tresti, ništa od toga, vratio se na Michelin.
Sad na C5, ljetne bacio nakon ljeta, prazne flege zjape, zimske već prošle 4 zime, u razmišljanjima što ću dalje, stavio mi znanac, vlasnik auto servisa, bubu u uho, vrag jedan.
Conti, Michelin i slične dobro preko 1.000 kn, a on meni preporuči da jednom u životu probam Nordexx, koji on već uzima godinama. Pa kako je cijela garnitura od četiri gume jedva malo skuplja od jedne normalne gume, probat ću ja to pa makar ih za dva mjeseca bacio. Kopanje po forumima nije ništa pomoglo, jer je taj Fastmove4 relativno nova guma i tih nekoliko komentara je u više slučajeva više reklo o autorima postova, nego o samim gumama. Informacije proizvođača samo da je to neki danski (danski... mo'š si mislit') gumarski koncern koji radi gume za traktore, strojeve, kamione... a taj Nordexx im je dio koji radi automobilske gume.
Pa 'aj' k vragu, da ja to jednom u životu probam, neću propasti za 4 gume 245/45ZR18, opterećenje 100 dati 1.900 kn (s montažom).

Koje iznenađenje...
Guma mekana, grip dobar, trakcija čak iznenađujuće dobra. Da je novi MIchelin, rekao bih vauuuu, kako su dobre, ovako se to ne smije reći.
Na mokrom su obično ti forumaši pisali da nije guma nešto, ne znam, ja nisam za sada primijetio da bi imale ikakvih manjkavosti na mokrom, čak ni na istarskim cestama koje su prilično skliske kad su vlažne; zapravo djeluje mi cijela priča vrlo jednostavno, mekana guma s četiri velika kanala odvode vodu. Nerado priznajem jurnjavu, ali moraš gume isprobati, zar ne? Ni na najvišim brzinama mog auta nikakvih problema s trakcijom, ništa, sve dobro.
Jedino što bih primijetio da su nešto bučnije od Michelina generalno, a više se osjeti razlika u buci u ovisnosti o asfaltu, na glatkoj cesti jako tiha, na hrapavoj jako glasna, što nisam tako izrazito na Michelinima primijetio.

Sasvim sam zbunjen, ne mogu ovdje doći nakon jedva 2.000 km vožnje (iako po svim mogućim uvjetima, radi vremena zadnjih deset dana - da... imao sam napokon sreću proći u desetak dana 2.000, nakon pauze radi epidemije ljekovito!) reći da je to sasvim solidna guma.
Nisam ja test vozač, jedini relativno objektivni pokazatelj koji mi je na raspolaganju može mi biti uključivanje ESP, koji se na starim Michelinima aktivirao čim je malo odlučniji stisak na glatkoj podlozi na bilo koju od dvije pedale, ovdje ga baš treba namjerno isprovocirati, dakle sigurno su bolje od starih Michelina.

Koliko dugo će tako biti sad me više baš i ne zanima previše, ako mi budu zadržale ove osobine 10 - 15.000 km, za tu cijenu sasvim sam zadovoljan i imat ću računa uzeti takve nove. Da li ću ikad više Nordexx Fastmove4 montirati na auto ili ih ponovo uzeti, to ću znati već krajem jeseni pa ću tada ponovo napisati kako su preživjele ljeto.
 

Memphis

Active member
Mislim ti koji si vozio samo Michelin bi trebao odmah primjetit razliku. Nordexx je smeće od gume a to ćeš vidjet sa daljnjom ekspolotacijom. Isto kao Nokian koji je onak neka budget guma u rangu fulde i sl., Toyo ista stvar možda zeru bolji.
 

markan1000

Well-known member
Isto kao Nokian koji je onak neka budget guma u rangu fulde i sl.
Uglavnom uvijek samo premium uzimam, ali na C3 imam cjelogodišnje Nokian Weatherproof 14-ice, evo taman sad istječe 3 godine. Istina da nemaju puno km i da se auto vozi samo po gradu, ali i snijeg i vrućinu iznenađujuće dobro hendlaju... zasad nemam ni najmanju zamjerku
 

Memphis

Active member
svaka guma je dobra prve cca 3 godine, kasnije se prepoznaju junakinje
Ne, svako je oduševljen kad skine staru poderanu i stavi novu pa makar bio kinez. A to nije relevantno. Ta guma nakon 10K će postat plastika, a kad će trebat iznenadno zabrenzat na mokrom onda bu se vidlo pravo stanje. Nije isto jel buš stal za 50 ili 100 metara ili jel buš izgubil kontakt sa cestom ako preletiš preko neke sitne lokve. Sve ima svoje i nije ta guma đabe 30% jeftinija ili koliko već.
Uglavnom uvijek samo premium uzimam, ali na C3 imam cjelogodišnje Nokian Weatherproof 14-ice, evo taman sad istječe 3 godine. Istina da nemaju puno km i da se auto vozi samo po gradu, ali i snijeg i vrućinu iznenađujuće dobro hendlaju... zasad nemam ni najmanju zamjerku
da imaš bolju hedlale bi bolje ali očito su ti te dovoljne za takvu vožnju. Al to nije relevatno kao što rekoh.
 

La Marche

Iskreni optimist
svaka guma je dobra prve cca 3 godine, kasnije se prepoznaju junakinje
Dalibore, ja u tri godine radim više od 100.000 km i mijenjam gume prije toga, ili tu negdje. Ne junačim se s gumama koje imaju preko 50.000 km, a tako i izgledaju, a tako se i ponašaju na cesti.
Za ove mi je tako svejedno, jer koštaju sve četiri tek malo više od jedne Michelin. Sad imaju malo preko 3.000 km i nemam za sada nijednu lošu riječ o njima, osim toga o buci, što sam spomenuo. Ne s obzirom na cijenu, nego kao gume. Nisu mi ništa lošije od Michelina, koliko god i sam u to teško vjerujem.
Na prvu naznaku da mi se nešto ozbiljnije na njima ne sviđa, isti čas lete s auta i idu nove. Tako radim cijeli život, sa Michelinima je to na oko 50.000, Nokian i Toyo na oko 30.000, a s ovima ću tek vidjeti.

No, često, vrlo često čak, me ugodno iznenade na vlažnoj i mokroj cesti, kad s bočne ulice izlazim na glavnu, svaki božji dan već 26 godina na istom raskrižju, zadnjih skoro četiri s istim ovim C5 s Michelin i ljetnima i zimskima. Tvrdim, sa stopostotnom sigurnošću, i ljetni i zimski Michelini su prije natjerali ESP na ovom mom autu u rad pri izlasku na glavnu cestu po vlažnoj cesti, nego ove jeftine gume. Ovo sam već u zadnjih mjesec dana, s nestabilnim vremenom kakvo sad imamo, bar dvadesetak puta utvrdio.

Memphis, nemaju ove moje gume ama baš nikakve sklonosti divljati ni u velikim i dubokim lokvama vode, kakve sitne lokve, naprotiv, vrlo mirno se ponašaju kad uletiš u dublju lokvu, niti izgube smjer, niti ikakav udar na volanu osjetiš. Nikakvu razliku u odnosu na Michelin nisam u tome primijetio.
Kažeš, 10.000 km. Neka me ovako služe 10.000 km, ja zadovoljan. Taman tu negdje planiram napraviti s njima do zime. Onda idu gore zimske, a hoću li u proljeće staviti iste ove, kupiti nove iste takve, illi kupiti nove Michelin, to sad još ne znam.
 
Posljednje uređivanje:

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
Ma guma je da se vozi, retko koja je losa. Ja ne znam da ocenim dobru gumu. Znam da se oca Lassa na mokrom ponasa odlicno, bez ikakve naznake da ce se možda izgubiti kontrola i slicno. Vozim ih cele godine, uzeo bih ih ponovo jer meni su odlicne. Bilo je situacija sa bas jakim kocenjem, neka skripanja, proklizavanja, ili bilo čega osim kontrole. Verujem da su premijum gume jos bolje, ali ne znam da li bih ja primetio razliku.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma


Solidan review ovog sirotana koji nema love za kupovati robu na odjelu za odrasle :)

Očekivani odnos premium guma (širi blokovi za bolji suhi handling) i specijalističkih guma tipa Nokian kakve sam tražio u onom svom slučaju.
Hanookov model na odlasku (očekivano) razočarao.
 

bbozak

Active member
Sram me priznat, na staroj Mazdi sam nakon Fulde, koju su vulkanizeri popljuvali, stavio Tigar gume i zimske i ljetne i bile su ok te dvije godine, čak bi se usudio reć, da za te pare, se isplati ih mijenjati treću godinu, jer s ovim "premiumom" ionako mi se čini da svi forsaju predugo, to sve postane plastika vrlo brzo... Doduše ne sjećam se di sam ih vidio kod nas, ovo sam u Kladušu išao kupit, još bez poreza, neugodno jeftino.

Tigar je Michelinov brand? Kolege iz Srbije imaju vjerojatno više podataka o Piroćanskom ća ća ća, nego ja, stoga uletite s informacijama!
 
Na vrh