Kupovina Berlinga

hrc

Member
PPMV je oko 8k kn (barem na novom modelu od 130 ks), pdv nije rastao, dapače, nagodinu ide 1% dolje.

ja bi na tvom mjestu tih 137k kn stavio "on hold", čekati cca. 6 mjeseci i vidjeti situaciju. ti auti se neće prodavati ko friške žemlje, ipak su to auti iznad 100k kn. možda iznikne kakav "Adria" model, kao što je nekad davno bio, prilagođena cijena / oprema / motor za HR tržište.

imho: strpljenje je vrlina, da sad ne daš tu lovu za stariji model, a uskoro dobiješ neki pristojni novi za tu lovu.

osim u slučaju ako ne uzimaš vozilo kao N1 i "čistiš" dobit/pdv u 2018oj, onda nemaš kaj mislit jer imaš "popust" od 25% :)
 

liberty

Well-known member
nekako mi se ne da čekati + pobornik sam da je model na odlasku u svemu dorađen i u neku ruku bez mana
vjerujem da je novi berlingo bolji ali ne vjerujem da će mu cijena u prilično bogatoj opremi biti 137 tkn

intenzivno razmišljam...:angel:
 

liberty

Well-known member
+ pitanje za znalce
xtr ima dimenziju guma 215/55-16
a multispace 205/65-15
da li se na xtr mogu staviti 15-ice, jer naime za postojeći berlingo multispace imam dodatni set felgi

znam da 15-ice ne bi bile upisane u prometnu, ali čisto me zanima, jer osobno kao laik ne vidim neku prepreku za to
 

Biliæ

vlaj
Mogu..moje zimske su 15", a ljetne 16".
Trazi na tehnickom da ti odmah upisu. I daj pogledaj po Hr ima li u kojem salonu neki povoljniji xtr..
 

liberty

Well-known member
+ oprostite na smetnji ali još jedno puitanje
novi berlingo ima senzor tlaka u gumama
ako se na njega stave felge i gume bez tog senzora, da li će on davati do znanja (svjetlost/zvuk) da nešto ne valja
tj. da li je nužno za dodatne felge kupovati i zasebne senzore

naime, volio bi imati kao i do sada 2 para felgi s ljetnim/zimskim gumama

nadam se da ne dosađujem i zahvaljujem se na odgovorima - meni koji nemam veze s poznavanjem tehnologije to puno pomaže

to je sve zbog kalkuliranja troškova nabavke novog auta
 

Mirage

Well-known member
Berlingo ima senzore na šasiji auta ne na felgi lošiji sistem ali puno jeftiniji samo kad staviš nove gume kalibriraš ponovo sistem i to je to.
 

Doomsday

U prolazu...
Ne postoje senzori na šasiji, postoje direktni, koji mogu biti na samom ventilu ili zaljepljeni u felgi nasuprot ventila, možda i još nekako ali ova dva načina sam ja vidio, i indirektni, gdje komp auta na razne načine može računati i detektirati ako neka guma izgubi pritisak...

https://en.wikipedia.org/wiki/Tire-pressure_monitoring_system#Direct_vs._indirect

Indirektni se obično nakon upozorenja mora resetirat da komp skuži šta je početno stanje, a resetiraš ga tek nakon što sve 4 gume uredno napumpaš na default vrijednosti...

Direktni obično imaju već namještene vrijednosti, i nakon što napumpaš gume na defaultne vrijednosti sami se resetiraju i izgase upozorenje...

Ovo je prema mom iskustvu točno, a u istom tipu vozila samo sa različitom opremom možeš imat i jedan i drugi način TPMS-a...

Valjda...

:D

P.S. dakle tebi bi bilo lakše da ti TPMS bude indirektni, tako nakon što promjeniš felge/gume samo ih uredno napumpaš na default i kroz menije auta resetiraš TPMS sustav...

Ako je direktni, onda može bit raznih opcija, ali u biti trebaš senzor prijavit kompu od auta, i obično komp može imat prijavljenih 8 senzora u isto vrijeme...Nekima moraš još točno reć koji je senzor na kojoj gumi, naprijed/nazad lijevo/desno...

Zatko kažem, i povoljnije i jednostavnije bi ti bilo da senzori budu indirektni... Najbolje pitat u salonu kakvi su na autu...

Valjda...

:D
 

Mirage

Well-known member
Na berlingu su indirektni nema ništa ni u felgi ni u ventilu. Kad promjeniš gume samo na onom ekranu od radija napraviš ponovo inicijalizaciju trenutnog stanja guma i to je to.

Ovakav sustav nije previše točan ali je puno jeftiniji.
 

liberty

Well-known member
budem pitao
već sam si zapisao 10 pitanja koja moram pitati
šta bi bilo da već ne vozim berlingo:D


meni bilo smiješno u salonu jučer...mislio sam doći mrtav hladan kao šta ima, aha, berlingo....a ja se oduševio, meni se srce razgalilo što je auto isti kao moj + tona dodatne opreme...ništa se ne mijenja, a sve je bolje i novo...znaš ono kad dođeš a prodavač ne očekuje da sve znaš o autu....ja sam u svom berlingu vozio/spavao/jeo/išao kozjim putevima/vozio invalida/ono...znam ga u dušu...a u salonu odmah s vrata do berlinga:D ...kažu mi oćeš neki drugi model..a ja: koji?, zar imate i berlingo u drugoj boji?

nije to dobro, prodavače zabrine, osobito pred kraj radnog vremena:grin:
 

Mirage

Well-known member
Pitaj i mene šta ti zanima mogu ti pomoći pripremiti te za salon kod mene je već preko godini dana a prije toga sam vozio partnera.
 

La Marche

Iskreni optimist
Mogu i upišu ti tu dimenziju z prometnu prilikom registracije tako je bar meni.
Uz dodatak - samo ako postoji neka verzija Berlinga za koju je ta dimenzija guma homologirana, što na tehničkom pregledu vide u svojim podacima i onda ti to upišu u prometnu dozvolu u redovima ovako:

(11) Dimenzije pneumatika - ona koja piše u tvojim papirima da je na tom automobilu.
(15) Dodatne dimenzije pneumatika - te dodatne koje ti zatražiš od njima ponuđenih na njihovom monitoru, može ih biti jedna ili više.

Tako je bilo 2016. meni na autu, nisam čuo da se to mijenjalo.
 

Biliæ

vlaj
215/55/16
205/65/15
obje dimenzije su upisali u knjižicu vozila (na moj zahtjev) na prvom tehničkom..
imam dva kompleta felgi. Baš me ove godine pogodilo promjeniti oba kompleta. Uzeo Hankook VP3 i Nokian D3. Nije potrebno naganjati premium gumu-to i sam znaš. Ove dvije navedene su po karakteristikama u gornjem domu,a cjenovno prihvatljive.
Mislim da su na novome Michelin Primacy ljetne. :whistling:
.i dalje mislim da je 137 tkn za stari model xtr-a previše (just sayin´):angel:
 

Mirage

Well-known member
Ja imam bar 4 dimenzije upisane u knjižicu ja nisam ništa govorio pa kad kupite auto on dolazi s homogalizacijom a tamo su upisane dimenzije koje smiju na auto.
 

hrc

Member
215/55/16
205/65/15
obje dimenzije su upisali u knjižicu vozila (na moj zahtjev) na prvom tehničkom..
imam dva kompleta felgi. Baš me ove godine pogodilo promjeniti oba kompleta. Uzeo Hankook VP3 i Nokian D3. Nije potrebno naganjati premium gumu-to i sam znaš. Ove dvije navedene su po karakteristikama u gornjem domu,a cjenovno prihvatljive.
Mislim da su na novome Michelin Primacy ljetne.
.i dalje mislim da je 137 tkn za stari model xtr-a previše (just sayin´)
same here što se tiće dimenzija, 15" - zimske, 16" - ljetne u gore spomenutim velićinama. Ima u mom topicu slika homologacijskog listića koji sam dobio uz auto:



ja sam htio staviti 205/55 R16 ljetne, jer su znatno jeftinije od 215/55 R16. na tehničkom nemaju te veličine upisane za Berlingo, pa sam odustao zbog kaska i mogućih komplikacija.

2 Michelin Premacy sam potrošio, stavio nove na proljeće. Nadolazeće proljeće uzimam još 2 nove, nisam htio sa drugom markom, jer sam sa ovima ultra zadovoljan, makar nisu jeftine.

130k kn bi ja dao max za auto koji nude liberty-u. na njegovom mjestu, bi pričekao...
 

liberty

Well-known member
u Peugeotu mi za partnera tepee s gornjom opremom nude cijenu 137.700 kn
nisam pregovarao oko cijene, prodali su mi jednog u arsense (recimo) boji, ostao je srebrni (ne sviđa mi se ta boja obzirom na crne branike) uz auto daju 4 zimske gume

nisam pregovarao jer sam se malo ohladio od kupnje
i sam sam mišljenja da je max 130 tkn prihvatljivo dati za auto koji se više ne proizvodi bez obzira što mu je cijena na konfiguratoru 160 tkn
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Ponudi im tu cifru onda, hoće neće.
Za tu lovu sada imaš Focus karavan, 1.5tdci 95ks, bussiness oprema (solidna).
 
Na vrh