Kupnja i montaža guma u Sloveniji (iskustva, uštede, popusti, akcije)

Kak si ih prepeljal? Nisu te niš jeb..i na granici?
po osobi možeš prevest 1000 kn netto (znači bez ddv) a da te ne jebe na granici, s time da sve osobe u autu moraju biti prijavljenu na istu adresu (i normalno sa istim prezimenom). ne prolaze ti one fore povedeš 4 frenda i svak je sebi kupio istu gumu... ;) te fore s 4 frenda ti prolaze ali samo ak svak pofura sa sobom svoju knjižicu vozila i dokaže sa dimenzijama navedenim u knjižici vozila da je ta guma baš za njegov auto i za kraj...te gume ne smiju biti montirane na vozilo :whistling:
 

Marko

Well-known member
te fore s 4 frenda ti prolaze ali samo ak svak pofura sa sobom svoju knjižicu vozila i dokaže sa dimenzijama navedenim u knjižici vozila da je ta guma baš za njegov auto i za kraj...
Ovo je već interesantno! "Specijalni agenti na granici uz rigorozne kontrole sprečavaju uvoz cestovnih guma preko granice bez plaćanja poreza kako bi sačuvali domaću gumarsku proizvodnju."

To za knjižice vozila piše negdje u carinskim propisima i propisima o PDV-u da to tak more biti ili si negdje čul da je to "tak" ili se ide na blef? Pitam čist da znam... :D
 
To za knjižice vozila piše negdje u carinskim propisima i propisima o PDV-u da to tak more biti ili si negdje čul da je to "tak" ili se ide na blef? Pitam čist da znam... :D
to te pita carinik, jer sam ja tak ovu zimu "popušil" jednu gumu (trebao platiti 220-30 kn poreza na tu gumu). još sam dobro i prošel budući da mi je buraze priznal kao da živimo na istoj adresi...a ne živimo. rekao mi je da sam se prije kupovine trebal interserat kod njih o pravima, a ne ona priča kaj sam napisal u postu gore, kaže da tak puno ljudi misli i na kraju popuše. još ak mu je kraj smjene, kak sam ja naletil onda ti je to dobitna kombinacija za platit porez....
 

Marko

Well-known member
Citat s službene stranice carina.hr:

"Uvoz auto guma

Uvoz auto guma se pod određenim uvjetima može smatrati robom nekomercijalnog karaktera za osobne potrebe putnika i članova njegove obitelji, koja je oslobođena od plaćanja uvoznih davanja do iznosa 1.000,00 kuna.

Ako se u prijevoznom sredstvu nalazi nekoliko članova iste obitelji (to su roditelji, bračni drug i djeca, koji žive u istom kućanstvu, što se provjerava uvidom u putne isprave), a unose se autogume, neovisno što je za odnosnu robu ispostavljen samo jedan račun na iznos veći od 1000 kuna, mogu se primijeniti i oslobođenja pri unosu primjerice zbrajanjem prava na oslobođenje prema broju članova obitelji ali isključivo ukoliko su odnosne autogume odgovarajuće prijevoznom sredstvu kojim putnici prelaze granicu. Ukoliko su gume namijenjene za drugo vozilo, putnik mora odgovarajućom ispravom dokazati da je on ili neko od članova obitelji s kojima putuje vlasnik tog drugog vozila.

Također se naglašava da i u ovom slučaju vrijedi pravilo nedjeljivosti jednog predmeta, što znači da ukoliko je jedna guma vrijednosti veće od 1.000,00 kuna, nije moguće podijeliti vrijednost na više članova obitelji, ili obračunati davanja na dio vrijednosti jednog predmeta, već je potrebno obračunati davanja na ukupnu vrijednost pojedinog predmeta (gume).

Ako je predmetna roba kupljena uz korištenje obrasca za povrat PDV-a, uz uvjet da je odnosni obrazac uredno ovjeren od carinske službe druge države, carinsku vrijednost za obračun čini samo neto cijena, dakle uz umanjenje za na računu iskazani odnosno plaćeni porez na dodanu vrijednost.

Zbrajanje prava na olakšice može se primijeniti i pri unosu autoguma montiranih na vozilo, ako se iznose neposredno nakon montaže na osobnom automobile, te ako su korištene na relaciji puta od mjesta kupnje do izlaska iz carinskog područja."

P.s. Da se država tak pedantno brine o svemu kak za uvoz guma di bi nam bio kraj! :D
 
je markec, tak sam i ja pročitao to i naletio na budalu kojoj se nisam štel zamerat da mi ne derne pdv na sve 4 (ajd 3) i zato šuti i plati jednu i opet u dobitku. zato ni problem pitat na carini. btw, dok sam se ja tam za*ebaval došel je stariji gospon sa babicom i pital da ide po gume i kolko more uvest da niš ne plati, "carinka" mu kaže ovo kaj sam ja gore napisal, kaže gosn: onda znači morem sam dve kupiti i vratit se drugi put po još dve, ona kaže da je tak.

osobno iskustvo, volio bi da sam sačuvao tu fakin potvrdu da ti je skeniram...

Ako se u prijevoznom sredstvu nalazi nekoliko članova iste obitelji (to su roditelji, bračni drug i djeca, koji žive u istom kućanstvu, što se provjerava uvidom u putne isprave), a unose se autogume, neovisno što je za odnosnu robu ispostavljen samo jedan račun na iznos veći od 1000 kuna, mogu se primijeniti i oslobođenja pri unosu primjerice zbrajanjem prava na oslobođenje prema broju članova obitelji ali isključivo ukoliko su odnosne autogume odgovarajuće prijevoznom sredstvu kojim putnici prelaze granicu. Ukoliko su gume namijenjene za drugo vozilo, putnik mora odgovarajućom ispravom dokazati da je on ili neko od članova obitelji s kojima putuje vlasnik tog drugog vozila.
e to ti je taj članak koji si ti tumačiš kako sam ga ja tumačio i onda na carini :doh:
 

Marko

Well-known member
Eto vidiš, kaj smo platili platili smo još tri/četiri mjeseca i furaaaaj! Ali čekaj malo... :D

Jeste li čuli da još uvijek nije donesena regulativa kako će se oporezovati roba kupljena u EU? Sad tek razglabaju o mogućim promjenama Zakona o PDV-u, kako, gdje i na koji način ćemo plaćati porez. :weeabooface:
 

Krky

Lakerski profesionalac
po osobi možeš prevest 1000 kn netto (znači bez ddv) a da te ne jebe na granici, s time da sve osobe u autu moraju biti prijavljenu na istu adresu (i normalno sa istim prezimenom). ne prolaze ti one fore povedeš 4 frenda i svak je sebi kupio istu gumu... ;) te fore s 4 frenda ti prolaze ali samo ak svak pofura sa sobom svoju knjižicu vozila i dokaže sa dimenzijama navedenim u knjižici vozila da je ta guma baš za njegov auto i za kraj...te gume ne smiju biti montirane na vozilo :whistling:


bil sam sa kolegom koji je iz KŽ a ja sam iz KC uzeli smo 4 gume, po dvije na račun...
zar si moj kolega nesmije kupiti 2 gume za gumenjak, autoprikolicu, ili da mu žena sadi cviječe u njima, uostalom nikog se ne tiće kaj bu on napravil sa njima, može ih kak prejde granicu doslovno zapaliti upaljačem:D
u ovom slučaju ih je meni poklonio za godišnjicu braka..
hvala ti prijatelju na poklonu, baš su mi dobro došle još dvije, pa da imam sve 4. u paru:D:D
 
ja sam kažem kaj je meni bilo, i ja sam prošel x puta al sam se eto namjeril na tipa koji jako dobro "čita" zakon :D
i radi se o prelazu harmica di je taj zajebani tip a ženska još zajebanija....
 

Marko

Well-known member
uostalom nikog se ne tiće kaj bu on napravil sa njima
To sam i ja htel reći samo se nisam mogao sjetiti praktičnih primjera koje si ti naveo - ovaj primjer za sadnju cvijeća mi je super! Pravo je svakog da kupi što želi i da sa tom svojom kupljenom imovinom (naravno da nije oružje, opijat u pitanju) radi što ga je volja ALI eto vidiš da su kupnju guma "regulirali" na gore navedeni način. Trebalo bi naći pravilnik/Zakon di to piše broj NN. odlomak i članak te uredbe - ovaj odlomak je samo copy/paste s stranice carina.hr tako da... :rolleyes:
 

Krky

Lakerski profesionalac
da je nama nekaj carinik počel namatati, kolega bi izašel iz auta van, uzel svoje dve gume i račun koji glasi na njegovo ime, i lepo si stal iza mene, i peške prešel granicu sa te dve gume u kukama, i rekel da me ne pozna, već da me ustopirao..:D
 

TomoM

New member
Evo ja se upravo vratio iz SLO, isel s burazom, kupuli 4 gume, cijena 177€, sve na jedan racun, dosli na carinu, dali racun, dali osobne, stricek carinik reko da mozemo ic...
I pitam ga za ovo racun, dva, mjesta stanovanja i to, jer sam vec na par foruma vidio da se vodi polemika oko toga... I veli on da se moze uvest ovak kak smo mi uvezli ak smo prijavljeni na istoj adresi, a da nismo mogli bi na dva racuna i nema nas ko kaj ispitivat i zajebavat ak nismo s iste adrese...

Prije 3-4 mj. sam s curom iso sebi po gume za auto, isto 4 komada, 200€ je bio ceh, na dva racuna, dali na uvid na carini i niko nis nije pital i zajebaval...
 

brezC4

New member
Evo ja se upravo vratio iz SLO, isel s burazom, kupuli 4 gume, cijena 177€, sve na jedan racun, dosli na carinu, dali racun, dali osobne, stricek carinik reko da mozemo ic...
I pitam ga za ovo racun, dva, mjesta stanovanja i to, jer sam vec na par foruma vidio da se vodi polemika oko toga... I veli on da se moze uvest ovak kak smo mi uvezli ak smo prijavljeni na istoj adresi, a da nismo mogli bi na dva racuna i nema nas ko kaj ispitivat i zajebavat ak nismo s iste adrese...

Prije 3-4 mj. sam s curom iso sebi po gume za auto, isto 4 komada, 200€ je bio ceh, na dva racuna, dali na uvid na carini i niko nis nije pital i zajebaval...
tako je. ja sam krajem prošle i početkom ove bio već 4 puta po zimske gume (sebi i bližoj obitelji) pa bez ikakvih problema prošao granicu i pokupio povrat DDV-a nakon nekoliko dana. prijelaz Bregana (mala) - da ne bih još i vinjetu plaćao im :D
 

Marko

Well-known member
I veli on da se moze uvest ovak kak smo mi uvezli ak smo prijavljeni na istoj adresi, a da nismo mogli bi na dva racuna i nema nas ko kaj ispitivat i zajebavat ak nismo s iste adrese...
Tak i ja radim i dosad nisam nikad imal problema. Zaintegriralo me to kaj su dečki (i kaj piše na carina.hr) napisali da drugi "suputnik" mora sa sobom nositi prometnu dozvolu kak bi dokazao da je za svoj auto kupio gume. Ali kak si ti napisal u svezi računa - mogu biti četiri putnika u istom auto i svaki može kupiti jednu gumu (istih dimenzija) za taj auto u kojem se voze ali bitno je da svaki od putnika ima račun na kojem se nalazi jedna guma.
Svatko bira kupuje kaj mu je volja i to nije carinski prekršaj... :D

da ne bih još i vinjetu plaćao im
Ni oni, ni naši si nisu zavrijedili da im se plate autoceste! :weeabooface:
 
Na vrh