Kupnja auta u drugom registarskom području

Tanaja

"Max. utegnut za vozit"
Pozdrav,

OK, većina vas šta usko prati forum zna dobro da kupujem novi auto. :) Oprostite ako vas koljem time :) Haha. Naša sam DS4 u Rijeci. Zapravo, čovik koji je na forumu ali nije aktivan je, priko one teme CarVertical, sazna da kupujem auto i javija mi se. Točno kakav tražim, prvi vlasnik... Nisam očekiva da forum ima toliki doseg. Jači je neg radio VHF spektar, jbt. :D

Uglavnom, auto je na RI tablama. Otkad sam ja zadnji put kupova rabljeni auto, još je na snazi bilo šetanje od javnog bilježnika, porezne i MUP-a. Sad je to sve na tehničkom se obavlja.
Zanima me, od vas šta ste već kupovli tako, kakva je sad procedura. Znači, ja odem u Rijeku, probam auto, stavim čoviku kovertu s novcima u džep, :) i uputimo se mi u STP. Šta me tamo čeka? Odnosno, jel ja tamo odma skidam RI tablice i idem u ZD sa "probama" ili dolazim u ZD sa RI tablicama i tu u STP vraćam RI table, a meni izdaju nove ZD? Mislim da ste razumili šta me muči. ;)
 

Kanader

Active member
Imaš više varijanti. Odmah u Rijeci na tehničkom možeš skinuti RI pločice i staviti ZD. Najčešće imaju par komada od svih reg. područja. Ako znaš da češ 100% kupiti auto nazovi željenu postaju za tehnički pregled i zamoli ih da rezerviraju ZD pločice. Možeš i skinuti RI i uzeti probne, a treća verzija je da sa RI dođeš u Zadar i tamo vratiš RI pločice i uzmeš ZD. Ali u tom slučaju prijenos vlasništva radiš u Zadru.
 

szahtila

Well-known member
Sve je toliko pojednostavljeno, da je gospođa kojoj sam 2019 godine prodao auto, u samo par dana preprodala taj isti auto u moje ime trećoj osobi. Zbog (tada) specifične situacije, prepis između nas nije obavljen isti dan, te je auto za par dana preprodan trećoj, meni nepotnatoj osobi. Samo zahvaljujući vezama u MUP-u uspio sam doći do tog kupca i napraviti prepis i time izbjeći plaćanje mogućih prometnih kazni. Uglavnom kod prepisa dovoljan je k/p ugovor i prometna vozila, prisustvo prodavača kod prepisa se uopće ne traži
Sve je toliko pojednostavljeno, da je gospođa kojoj sam 2019 godine prodao auto, u samo par dana preprodala taj isti auto u moje ime trećoj osobi. Zbog (tada) specifične situacije, prepis između nas nije obavljen isti dan, te je auto za par dana preprodan trećoj, meni nepotnatoj osobi. Samo zahvaljujući vezama u MUP-u uspio sam doći do tog kupca i napraviti prepis i time izbjeći plaćanje mogućih prometnih kazni. Uglavnom kod prepisa dovoljan je k/p ugovor i prometna vozila, prisustvo prodavača kod prepisa se uopće ne traži
Ostalo sve stoji kako ti je Kanader odgovorio
 

Mirage

Well-known member
Ispunite ugovor kupljen u narodnim novinama ili knjižari daš pare i ideš kući.

Na tehničkom kod sebe radiš ostalo u miru.
 

szahtila

Well-known member
Ispunite ugovor kupljen u narodnim novinama ili knjižari daš pare i ideš kući.

Na tehničkom kod sebe radiš ostalo u miru.
Sa stajališta kupca ovo je ok razmisljanje, kao prodavač tražio bi da se prepis odmah odradi u mom mjestu stanovanja
 

Mirage

Well-known member
Nemaš brige ako to ne odradi u roku koji je ne znam 8-15 dana kupcu ide kazna.

Prošla su ona vremena kada si plaćao tuđe kazne.
 

szahtila

Well-known member
Nemaš brige ako to ne odradi u roku koji je ne znam 8-15 dana kupcu ide kazna.

Prošla su ona vremena kada si plaćao tuđe kazne.
Od kad to važi? Prošle godine u 9. tom mjesecu nije bilo tako.Sud je uzimao podatke od Mup-a, i ako tamo stoji da je vlasnik još uvijek prodavač (tj. Nije napravljen prepis), prekršaj je plaćao prodavač. Morao si dokazivati da si auto prodao i vući se po sudu.
 
Vidi kako sam ja napravio...
U ST sam kupio auto, ali prije sam tamo u stanici tehnickog ostavio moje MA tablice na cuvanje par sati.
Kad sam dosao s prodavateljem, on je svoje ST tablice dao na unistenje, a ja uzeo te svoje stare MA tablice koje su stajale na ormaricu iza ledja salterske sluzbenice. To sam platio nesto sitno.
 

Tanaja

"Max. utegnut za vozit"
Vidi kako sam ja napravio...
U ST sam kupio auto, ali prije sam tamo u stanici tehnickog ostavio moje MA tablice na cuvanje par sati.
Kad sam dosao s prodavateljem, on je svoje ST tablice dao na unistenje, a ja uzeo te svoje stare MA tablice koje su stajale na ormaricu iza ledja salterske sluzbenice. To sam platio nesto sitno.
Čekaj, ti si odjavija onda svoj stari auto? Ja bi isto rado zadrža svoje stare tablice, ali onda moram odjaviti auto, a ko će mi uzeti starog C4 neregistriranog i neosiguranog. :)
 

DStipic

Member
Ja sam iz Virovitice i kupovao sam auto u ZG, kum i ja smo išli sa mojim starim autom po novi. Htio sam zadržati svoju naručenu tablicu, pa smo napravili sljedeće...prvo odjava starog, tablice na čuvanje (1-2h, iza tete, kako netko reče...), nakon toga, na stari auto smo stavili nove VT tablice (naravno, preduvjet za to je da u stanici imaju tablice tvog mjesta, a uglavnom imaju). A onda izvršili prijepis novog sa starim (čuvanim) tablicama. I doma se vratili sa dva auta. Ako će nekome pomoći...
 
Čekaj, ti si odjavija onda svoj stari auto? Ja bi isto rado zadrža svoje stare tablice, ali onda moram odjaviti auto, a ko će mi uzeti starog C4 neregistriranog i neosiguranog. :)
Kao što DStipic reče...
Ja sam C4 prodao isti dan kad sam kupio Crossera. Sve sam dogovorio ranije, ali sam taj isti dan realizirao sve. U svoj matični MA grad nisam nikako išao. Sve odradio u ST gdje je bila moja kupovina (i moja prodaja).

Znači, nisam svoj stari C4 odjavio, nego ga prodao normalno.
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
Danas se auto može prenijeti na drugu osobu bez da je ona prisutna samo na temelju ispunjenog, a neovjerenog ugovora.
Ne zagovaram povratak javnih bilježnika i apsolutno sam za pojednostavljivanje svake procedure, ali ovo mi je nekako na rubu .
Dakle, danas prodavatelja u STP niti ne pitaju osobnu iskaznicu niti je uopće tamo potreban. Drugim riječima, vi nekome uzmete prometnu, kupite šprancu kupoprodajnog ugovora za par kuna u NN, popunite ga, "potpišete" prodavatelja i odete u STP. Platite prijenos i auto je vaš. Prije par mjeseci sam se iznenadio kad sam prodavao kombi. Mnogi mi nisu vjerovali da je prodavatelj kao subjekt nestao. Sad, jesam jedini koji u cijeloj priči vidi sto mogućih problema? Da ne navodim primjere. :)
 
Posljednje uređivanje:

szahtila

Well-known member
Danas se auto može prenijeti na drugu osobu bez da je ona prisutna samo na temelju ispunjenog, a neovjerenog ugovora.
Ne zagovaram povratak javnih bilježnika i apsolutno sam za pojednostavljivanje svake procedure, ali ovo mi je nekako na rubu .
Dakle, danas prodavatelja u STP niti ne pitaju osobnu iskaznicu niti je uopće tamo potreban. Drugim riječima, vi nekome uzmete prometnu, kupite šprancu kupoprodajnog ugovora za par kuna u NN, popunite ga, "potpišete" prodavatelja i odete u STP. Platite prijenos i auto je vaš. Prije par mjeseci sam se iznenadio kad sam prodavao kombi. Mnogi mi nisu vjerovali da je prodavatelj kao subjekt nestao. Sad, jesam jedini koji u cijeloj priči vidi sto mogućih problema? Da ne navodim primjere. :)
Ja sam i imao probleme,ne samo da ih vidim.Pisao sam gore o mom problemu kojeg sam jedva riješio
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Mnogi mi nisu vjerovali da je prodavatelj kao subjekt nestao
Kako misliš da je nestao?

A što se krađe tiče... djeluje jednostavno na prvu, al ima zajebancije. Treba doći do auta, ključeva, prometne, zatim krivotvoriti potpis... nakon toga slijedi zajebancija sa kaznenom prijavom, policijom, sudovima, odvjetnicima...
Nisu baš neke šanse za easy money, s tim da su velike šanse za ostati bez auta, slobode i sa ogromnim troškovima
 
Na vrh