Klima po zimi

Phantom

Drajver
ja sam slično pitanje pitao na citreon servisu električara, čovjek kaže da koristim zimi normalno, primijetio sam ako ne koristim AC, da mi ujutro smrzne šoferšajba iznutra zbog vlage zraka u autu...
 

ZlatkoC4

Well-known member
primijetio sam ako ne koristim AC, da mi ujutro smrzne šoferšajba iznutra zbog vlage zraka u autu.
ako imaš mogučnost da upališ rest kad ugasiš auto upali to je dobro da se isuše kanali pa manje vlage. a to če ti reći i majstori za klime.
 

gule

Active member
Mislim da je svaka nedoumica suvišna. Naime kad se uključi na bro odmagljivanje na vjetrobran i auto, klima se sama pali, tako, da je sve jasno.
 

ZlatkoC4

Well-known member
A vama klime i griju u autima
Naravno da griju uzimajuči topli zrak s motora.
klima hladila ili grijala palila ili ne palila kompresor ona regulira hlađenje ili grijanje. :grin:
uopće nebitno od kud joj topli zrak dok ga uredno regulira. :)
 

Cox

New member
ma bitno je...ide mi na živce kad se neki živciraju, psuju i negoduju kad ujutro upale auto i naravno klimu, a ona, naravno ne grije dok se motor ne zgrije. Dakle klima u autu NE GRIJE, grije topla voda iz sistema, radila klima ili ne. Samo šta će se uz upaljenu klimu, stakla brže odmaglit, nekad se ni neće odmaglit bez klime.
 

ZlatkoC4

Well-known member
grije topla voda iz sistema
motor čim se upali stvara odmah topli zrak koji se odmah preusmjerava i na klimu ako smo uključili A/C odleđivanje. kod dobro održavanog auta to radi jako brzo, dok kod auta koja su slabije održavana i imju polu ispravne grijače pljenja motora i opće loše održavan sustav to zna potrajati po prilično pa onda ljudi spominju klimu. a nije do klime već do održavnja. postoje i automobili sa dodatnim gijačima i još nekim drugim mogučnostima ali to nije tema pa ne bih o tome.

Uglavnom A/C treba paliti treba na vrjeme promjeniti i grijaće motora održavati klima sustav ispravnim koa i filter peludi i onda se brzo i efikasno odleđuje. ili odmagluje ovisno za čim je potreba.

mali savjet
napomenu bih osobito ljeti kad se koristi hlađenje da je dobro A/C ugasiti 2-5minuta prije gašenja auta s tim da ventilator i dalje radi jer to pomaže da se ventilacijski otvori i večina kondezata isuše i onda dolazi do puno manje mogučnosti za nastankom gljivica odnosno neugodnih mirisa. auta koja imju mogučnost rest odnosno kad se ugasi auto da još neko vrijeme radi ispuhivanje ne moraju gasiti A/C.

također je dobro i zimi nakon dobro več zagrijane kabine ostaviti uključen rest jer dolazi do manje kondezata u samoj ventilaciji i pojave gljivca koje stvaraju neugodne mirise.
 

Dalibor

Dado Tornado
^^^ kada zlatko napiše "klima grije" može misliti na kontrolnu tablu klima uređaja odnosno na - uređaj za kontrolu temperature zraka,
uključi se preko tipki automatska klima ili stupnjevi °C na ručnoj klimi,
uređaj će postizati podešenu temperaturu,
ako treba "klima uređaj" bude povisio temperaturu (i grijanjem)
 

vborovic

C5 modifikator
Da na forumu imamo ko u saboru one male tavice sa natpisima "Ispravak netočnog navoda", već bi ih razderali ... LOL ... čisto kao zdravoseljački pokušaj objašnjavanja:

- ako auto nema klima uređaj (recimo, 80/90-to godište, nekakav prosjek kaj se mogao kupiti), dal je grijalo u autu? Ako je hladnjak bio ispravan, vrlo vjerojatno jest
- ako auto ima klima uređaj, a ne hladi (neispravan, nema plina i sl.), da li će u kabini grijati, pogotovo dok se stavi na veće temperature? Vrlo vjerojatno hoće

Dakle, klima uređaj (najpreciznije bi bilo navesti puni naziv, kak je na engleskom, sustav klimatizacije zraka - air conditioning system -> famozni A/C na hrvatskom) ne proizvodi topli zrak koji ide u kabinu, on ako je ispravan samo rezultira hladnijim zrakom (proizvodi hladni zrak tamo gdje ga prirodno nema) i zbog fizike toplo/hladnog zraka može povući vlagu iz određenog prostora.

Ljudi poistovjećuju sa sustavom općenito ručnu klimu, poluautomatsku, automatsku, dvozonsku i možda još neke "varijatne" klime: to se odnosi na sustav upravljanja klima uređajem (centralna jedinica na kojoj vozač može nešto ili malo toga podesiti) i još nekim pomoćnim sklopovima, al da ne kompliciramo.

Tko želi shvatiti, nek isključi A/C u autu pa nek se proba ugrijati, ako će mu biti toplo (pogotovo u ovim mjesecima), to sigurno nije radi klima uređaja ... ako mu ne bude toplo, ima problem koji nema veze sa klima uređajem.
 

ZlatkoC4

Well-known member
kada zlatko napiše "klima grije" može misliti na kontrolnu tablu klima uređaja odnosno uređaj,
Evo napokon netko tko vidi kako spada. :stovanje::palac-gore:

Ja ne pričam niti jedno vrjeme o kompresoru klime jer nitko od nas ne pali komresor več pali na upravljačkoj ploči klime sve funkcije od hlađenja do grijanja jer to je sastavni dio klime inače klima onda nebi niti ljeti palila kompresor i hladila kao što nebih onda niti dovlačila topli zrak s motora. A upravljačka ploča uz pomoč raznih senzora odlučiva hoče li paliti kompresor ili če zrak uzeti sa motora ili izvana. a kako sam gore dao i primjer kompresor ima zaštitu od smrzavanja i gasi se kod određene temperature. također se gasi i u ljetnim mjesecima kad dolazi do razlike temperaturne zraka.

ako bih rekao da klima ne grije onda bih to značilo da kad ja evo sad na trenutnih -5 odem u auto upalim ga stisnem A/C klima ne bih trebala onda odleđivati moj vjetrobran niti grijati kabinu.
A to što ona ne pali kompresor več vuče topli zrak sa motora je sasvim druga priča.

Ja znam da kad je upaljen A/C i temperatura podešena kod mene na 21* C a vani je npr. -5* ona grije. kad to isto napravim ljeti a vani je +30* ona hladi.

niti u jedno slučaju bilo ljeto ili bilo zima klima ne hladi iste sekunde niti iste sekunde grije. ali da to odradi brzo to je činjenica. a sad kad se njoj svidi neka ona pali kompresor a kad joj se ne sviđa neka ga gasi to i je njen posao a ne moj. važno je da ona ima izvor i toplog i hladnog sve drugo samo se obavlja putem A/C :cool:

Naravno sve je ovo moje osobno razmišljanje a ako vaš A/C ne grije sad zimi mislim da trebate posjetiti servis jer moj grije :grin:
 

ZlatkoC4

Well-known member
"Ispravak netočnog navoda"
Da upravo tako klima grije ali ne sa kompresorom već sa motora. :grin:

Zanimljivo je da u uputama piše da se preporučiva rad A/C tjekom cijele godine samo da si podesiš na auto intezitet od 1-3 stupnja koliko i ima i naravno željenu temperaturu.
i onda se pitam što će nam A/C koji ne grije :D
neki ljudi uopće tjekom 12mj ne gase A/C i klima radi sama sve zadaće barem dvozonska koja ima mogučnost raspoređivanja temp vozać suvozać. to što kompresor je zimi ugašen nema veze sa činjenicom da njena ista ventilacija i upravljačka ploča dovlači topli zrak u kabinu.
normalno da to nije kučna klima kojoj kompresor i grije i hladi. pa nisu ludi ugraditi takav stvar pored motora koji može zagrijati dvje kabine a ne jednu. :grin:

može sad replika ili ispravak netočnog navoda :D

Mogu ja sad sebe replicirati ? možeš :grin:
Da bude sve u stilu Babylon crvene :D

1. Priznajem A/C ne grije :grin:
2. A/C samo preusmjerava topli zrak zimi sa motora u Kabinu
3. A/C nema mogučnost grijanja, odmagljivanja te odleđivanja kabine, vjetrobrana.

4. da kod HDi u prvim minutima rada motora (dok se ne zagreje rashladna tečnost/antifriz) radi elekrični grejač, dok kod benzinaca izostaje.
:D
trenutno 15 min stanka koju je tražio zast-klub N.N :grin:
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh