C5 Jesu li kugle (bombe) punjive i kada ih treba zamijeniti/napuniti?

Micija

Diagbox 7,57 Modrièa.Free
Mora da skace ako ga ne vozis na propisanoj visini.
Npr ja kad promjenim Visinu ispisuje mi na ekranu koju brzinu nesmjem da predjem i ako predjem,sam se vrati u normalan mod.
Sad cu da potrazim koje su zadane visine za tvoj auto,gledao sam na lexiji na svom starcu,pa cu da editujem i ubacim ako pronadjem.

 

iVar

New member
Ma vidi, nije da on meni skace. Super on radi ali u nekom momentu samo otvrdne.
Ako sam presao preko neke neravnine prije 20 minuta i tada je plovio, sad ponovo vozim tuda i auto je osjetno tvrdo. E sad, da je to stalno, rekao bih da je kugla neka otisla ili nesto sl. Bas da ne bih razmisljao, zamjenio sam sve 4 kugle na amortizerima i stavio nove. Ostale su ove "centralne" ali to mi u servisu rekose da nema potrebe.
Bit ce da je ono sto mi je kolega sugerisao u nekom od proslih postova, negdje neki senzor mozda povuce vlagu pa posalje pogresnu informaciju i on prebaci auto u sport mod.
Trebao sam na dijagnostiku prosle sedmice ali posao i put mi nikako ne daju vremena. Uglavnom, kad otkrijem, javit cu :)



Mora da skace ako ga ne vozis na propisanoj visini.
Npr ja kad promjenim Visinu ispisuje mi na ekranu koju brzinu nesmjem da predjem i ako predjem,sam se vrati u normalan mod.
Sad cu da potrazim koje su zadane visine za tvoj auto,gledao sam na lexiji na svom starcu,pa cu da editujem i ubacim ako pronadjem.

http://i.imgur.com/bmzXhKB.jpg
 

misa

Active member
Taj sto ti je to u servisu rekao da nema potrebe da se menjaju hidraaktiv bombe nema veze sa zivotom i neka ide da cuva ovce i tako to a ti promeni servis ako mislis da vozis Citroen.
Kod hidraaktiv modela,hidraaktiv bombe imaju najvise uticaja u udobnosti.Kad one nisu dobre hidraaktiv sistem nema funkciju i i to se najvise odrazava na udobnosti.Mozes na sva 4 tocka da stavis nove bombe...ako su hidraaktiv prazne...kao da te nove nisi ni stavio.
S druge strane...ako su i hidraaktiv bombe nove ALI postoji neki kvar na hidraaktiv sistemu...auto ce upet biti tvrd jer ce biti u hard modu po defaultu.
 

fullcool

New member
Èitaj malo bolje, čovjek kaže da je auto mekan i plovi dok ne prebaci u "sport", ne može biti mekan ako su prazne hidraktiv kugle a pošto nisu prazne onda ih ne treba ni mijenjati.
 

misa

Active member
Citaj ti malo bolje....jer sam napisao da moze da bude tvrd i zbog kvara na hidraaktiv sistemu a ne samo zbog hidraaktiv bombi.
 

fullcool

New member
Taj sto ti je to u servisu rekao da nema potrebe da se menjaju hidraaktiv bombe nema veze sa zivotom i neka ide da cuva ovce i tako to a ti promeni servis ako mislis da vozis Citroen.
Ako je serviser utvrdio da su kugle ispravne i das ih ne treba mijenjati čemu onda ovaj napad na servisera. Bespotrebno zbunjuješ, neko bi mogao pomisliti da je serviser trebao promijeniti i kugle koje su ispravne.
Zato ti ponovo kažem, čitaj bolje.
 

misa

Active member
Niko nigde nije naveo da li su ispitivane ni hidraaktiv bombe ni bombe na tockovima.Iz konteksta samog posta se vidi da mu je serviser tek onako rekao da njih ne treba da menja.Jel pise negde da je ustanovio da bombe na tockovima treba da se menjaju?NE!
Ja citam kako je napisano a mogao bi i ti a ne da prevodis onako kako bi ti mislio da treba da shvatimo.
Prema tome...procitaj ponovo i bas da vidim u kom delu posta je "ustanovljeno" da li treba ili ne treba da se menjaju bilo koje bombe.
 

Kanader

Active member
Gledam xantiju ovih dana i nekako mi je sumnjiva.
Svi položaji rade na ručici besprjekorno, ali...
Nakon punjenja zadnje kugle ostajala je dugo visoko. Sad nakon gašenja auta i po izlasku iz vozila ona mi se nakon 10 sekundi doslovce spusti zadnjim krajem, a prednji mi se čini da ostane previsoko.
Ili se prednjii dio ne spusti ili se zadnji previše spusti.:eek:
Kad sjednem u gepek najprije propadne, a potom se opet podigne.
Uostalom evo slike snimljene par minuta nakon gašenja automobila:
 

Profiler07

Well-known member
nisam dosad nikad radio nista oko bombi ali me zanima kako mogu provjeriti da li je neka stradala sa autom je sve uredu cak ni bombe nisu porozne kao sto neki imaju slucaj ali imam osjecaj da se svaka pukotina na putu osjeti na zadnjoj osovini...
 

konaroast

Citroenist
Donator foruma
nisam dosad nikad radio nista oko bombi ali me zanima kako mogu provjeriti da li je neka stradala sa autom je sve uredu cak ni bombe nisu porozne kao sto neki imaju slucaj ali imam osjecaj da se svaka pukotina na putu osjeti na zadnjoj osovini...
To su ti možda otišli ležajevi ruku ovjesa na zadnjem mostu...
Èest slučaj na C5 I i II.

Ili ti je stražnji hidroblok ostao zablokiran u SPORTu tj. srednja kugla isključena.
 

ivan.tomic

New member
Drugari, pomoć mi treba, tj savet. Na zadnjem desnom točku, gore visoko, lupa u najveće na najmanju rupu. Trap sam remontovao zadnji, I to ceo ali kad je hladno vreme, pogotovo zimi čuje se užasno I iritantno lupanje u gornjem delu.
Pozdrav iz Niša
 

charllie

Active member
Kolega Profiler 07 ,Mislim da mores p:angel:romjenit zadnje feder cilindre,ja ich mijenjo i sad je dobro,platio oh nekih 300€ ovdi u Aut.
 
Posljednje uređivanje:

MATICAR

New member
Poštovani.Nemojte se ljutit, ali ne znam gdje da objavim post, pa ako nije pravo mjesto slobodno vičite, haah.
Vlasnik sam Citroena C5, 2.0 Hdi, 80 kw ,2003g, 270km. Primijetio sam da mi auto unazad cca 1000 km počeo lagano ljuljati lijevo, desno preko neravnina. Hidraulika radi normalno(podiže i spušta)ulja ima, ne troši se, pumpa odrađuje ok. Auto normalno vozi, na auto putu i normalnoj, glatkoj, ravnoj cesti je sve ok.stabilan i miran i udoban. Ali, čim dođem na neravniji asfalt, počne ljuljati. Meni osobno ne smeta , alise osjeti razlika od prije. Prije je znao preko neravnina biti puno čvršći, a sad kao da poskakuje. Kao da se vozim na vodenom krevetu. Da li je možda kakav senzor ili amortizeri ili?
 

MATICAR

New member
Ne škripi ništa prilikon dizanja i spuštanja. Na autoputu pri 170 miran kao svijeća, gušt ga vozit. Ali čim se vozim malo drndavim, neravnim asfaltom ljulja. Svojom ulicom dužine cca 200,300m, koja je krpana 1000 puta brzinom 20,30 imam osjećaj kao da se vozim na vodenom keevetu. Morsku bolest možeš dobit.
 

charllie

Active member
Aj vidi ovjes motora,mozda ga baca,mislim da Motor drze tri nosaca.:confused: ili kape amortizera



ps.probaj autozaljuljat(ili Motor) lijevo desno pri oprtoj haubi pa gledaj
 
Posljednje uređivanje:

Lakii

Well-known member
Dajte ljudi malo ozbiljnosti!

Kako to ljulja? Lijevo-desno kao da ne prigušuje?
Da li je mekši ili tvrđi pa poskakuje?

Cijeli cilj hidrauličkog ovjesa je da ti daje mekšu i udobniju vožnju...

Možda samo da upališ sport mode ako imaš hydractive 3+? :D

Da li si provjeravao visinu auta? Da li je ona ista kao prije?
 
Na vrh