Iskustva s gumama i felgama za C5 Faza I i II

Dujo

New member
Re: automatic gear fault

AL4 da je sasvim suprotno i neznaju ko ih proizvodi ,stavljeno preko ovog foruma .Meni izgledaju ko brat i sestra izvana a i slične su iznutra.
AL$ je razvila PSA grupacija, kao svoj projekt i ugradjivali su ga svi ti Proizvodjaci od Renaulta, Citroena, Pezoa u pojedine modele, znam da je ugradjivan i u Fiat vozila par godina. Bili su ponosni na svoj rad jer mjenjac je vagao 70kg.sa tekucinom/a, tako da je bilo stvarno razloga za takvo nesto a Simens je preuzeo sav elektro sklop u tom mjenjacu, jer ima potpuno svoj komp.koji mjeri/sprema/dalje sam podatke mjenjacu neovisno od ecu-a motora auta. Kako sam ja informiran jako dobar mjenjac, mene su pokazane jedino u smislu seleonida (do 2002g.) jer nisu mogli biti mjereni/programirani softverski, kasnije su to prilagodili i te "djecje bolesti" poznavatelji tih mjenjaca rjesavaju u "rukavicama".. ZF dok ima tu oznaku 4 u sebi vrlo vjerojatno je "kopirao" taj mjenjac i poboljsao sto se dalo/trebalo poboljsat..
Moja fascinacija automaticima od prvog susreta sa njim ne prestaje i nikada manuleni nebih uzeo pored a.t. mjenjaca.. Naravno tako vecina drugih nebi automatika. :D
 

Automatic

Well-known member
Re: automatic gear fault

Da jako su slične.Ja sam se sveg navozio ali automatik mi najbolji.Ko jednom proba uvijek će kupit automatika.Kod nas je problem što ljudi koji imaju automatice uopće nisu upoznati sa održavanjem.Ne kuže da je to elegantni mjenjač sa sa sportskim karakteristikama.Ljudi srednje dobi bježe od njih zbog priča starijih osoba koje su bile zadovoljne duplim kuplungom i mjenjačem ko štanga u drešine.Drago mi je da sve više mladih ljudi kupuju automatike jer vide ono što drugi nisu.Bitno ih je održavat i biti će trajni.
 

joja

Member
Re: automatic gear fault

Na mom je original 215/55/16 i tak piše ne znam možda je na njegovom drugačije .Ima ma štoku i nek usporedi.
Nisam se jučer stigao javiti. Na naljepnici na štoku piše 215/55/16, a ja imam gore 2015/55/16 što je istog opsega pa je to u redu jer je samo malo uža od originala.
E sad, malo filozofije. Ako se stavi guma većeg ii manjeg opsega, auto u ovisnosti na to prijeđe veću ili manju udaljenost, a auto dobiva podatke o vtrnji prijenosa na kotače ( poluosovine ) i broja obrtaja mašine ( radilica ), tak da ne znam kak auto kuži kojom stvarnom brzinom vozimo. Ako su gume veće vozimo neznatno brže od onog što piše na km satu, a kotač se okrene na određenoj udaljenosti nekoliko puta manje ili obrnuto. Mislim onak laički da to ne bi trebalo imati utjecaja na šaltanje kod automatika.

Ne 2015/55/16 već 205/55/16.
 

Automatic

Well-known member
Re: Automatic gear fault

Već sam napisao da širina nije bitna za samu gumu ali određuje visinu ako je isti drugi broj(55) na gumama.Na nekima ide sa bilo kakvim gumama a neki manju colažu ne priznaju.Guma 215/55/16 i 205/55/16 nikako nisu istog opsega već je 205 malo niža.Onaj 55 se prilagođava prednjem broju tak da bi 245/55/16 bila viša barem10 centimetri od tvoje. Ima točno tablica da se vidi koja guma bi mogla mjenjat drugu .
Što se tiče getribe ,tvoja možda može kompenzirat kao 90 % getriba ali neke ne.Komp.uspoređuje broj okretaja u diferencijalu,brzinu u kojoj je mjenjač,te broj okretaja u motoru.On ima pohranjene podatke na koliko okretaja ako je auto u određenoj brzini mora ići kilometara na sat.Auto koji ima manji obujam gume će imat pri ubrzanju veći broj okretaja na istoj brzini u istoj brzini u mjenjaču i to nekada zna zezat auto je rkomp ima zadane vrijednosti koje se moraju poklapat.Na temelju tih vrijednosti on i prepozna grešku .Da je pametniji pol greški ne bi izbacivao.Kad nebi registrirao okretaje nebi mogao prepoznat da odnos brzine vozila i okretaja kotača daju lažnu brzinu a to bi se moglo vidjet samo radarom.Novi auti koji imaju boarde mogu izračunat koliko si prošao ,koliko imaš goriva do benge.potrošnju itd. baš zbog tih uspoređivanja koja radi kompjuter uspoređujući hrpu informacija koje se moraju poklapat u određenim dijelovima režima vožnje.Nemoj se sad za ovo držat ko pijan za plot.Ja sam na taurusa stavljao i visoke i niske gume a samo bi se poremetilo vrijeme prebacivanja brzine u neku drugu.Ali noviji auti baš to prepoznaju i odmah zbog tog oće pravit probleme.Zato i taksisti moraju imat originalne gume da nebi stavljali manje pa bi kilometraža bila veća i tako zaradili koju kunu više( to mislim da punio ljudi ni nezna nebi ni ja da mi tetak nije taksista)
 

joja

Member
Re: Automatic gear fault

Već sam napisao da širina nije bitna za samu gumu ali određuje visinu ako je isti drugi broj(55) na gumama.Na nekima ide sa bilo kakvim gumama a neki manju colažu ne priznaju.Guma 215/55/16 i 205/55/16 nikako nisu istog opsega već je 205 malo niža.Onaj 55 se prilagođava prednjem broju tak da bi 245/55/16 bila viša barem10 centimetri od tvoje. Ima točno tablica da se vidi koja guma bi mogla mjenjat drugu .
Što se tiče getribe ,tvoja možda može kompenzirat kao 90 % getriba ali neke ne.Komp.uspoređuje broj okretaja u diferencijalu,brzinu u kojoj je mjenjač,te broj okretaja u motoru.On ima pohranjene podatke na koliko okretaja ako je auto u određenoj brzini mora ići kilometara na sat.Auto koji ima manji obujam gume će imat pri ubrzanju veći broj okretaja na istoj brzini u istoj brzini u mjenjaču i to nekada zna zezat auto je rkomp ima zadane vrijednosti koje se moraju poklapat.Na temelju tih vrijednosti on i prepozna grešku .Da je pametniji pol greški ne bi izbacivao.Kad nebi registrirao okretaje nebi mogao prepoznat da odnos brzine vozila i okretaja kotača daju lažnu brzinu a to bi se moglo vidjet samo radarom.Novi auti koji imaju boarde mogu izračunat koliko si prošao ,koliko imaš goriva do benge.potrošnju itd. baš zbog tih uspoređivanja koja radi kompjuter uspoređujući hrpu informacija koje se moraju poklapat u određenim dijelovima režima vožnje.Nemoj se sad za ovo držat ko pijan za plot.Ja sam na taurusa stavljao i visoke i niske gume a samo bi se poremetilo vrijeme prebacivanja brzine u neku drugu.Ali noviji auti baš to prepoznaju i odmah zbog tog oće pravit probleme.Zato i taksisti moraju imat originalne gume da nebi stavljali manje pa bi kilometraža bila veća i tako zaradili koju kunu više( to mislim da punio ljudi ni nezna nebi ni ja da mi tetak nije taksista)
Napravit ću jedan pokus. Imam doma novu oriđiđi gumu 215/55/16 na čeličnoj felgi. Izmjerim tu i ovu drugu na autu pa javim ako ima razlika i kolika je.

U pravu si. Izmjerio sam i ova 205 je niža za cca 1 cm po obodu od 215. Kupujem original dimenziju. :D
 

Dujo

New member
Re: Automatic gear fault

U pravu si. Izmjerio sam i ova 205 je niža za cca 1 cm po obodu od 215. Kupujem original dimenziju. :D
Razlika tih dviju guma u precniku je tocno 1cm. Ako je sira guma na autu onda se gleda da "profil" prilagodi tu razliku.. Razlika je 1,6% i skroz je prihvatljiva! Nebi smjela zadavati probleme, npr.kada vozis 96,6kmh sa 205 je 95,2kmh.
Mene i dalje cudi da tebi ide 215/55-16 ako je C5 limuzina i 20.16v motor.. To dobro provjeri jer po onim podacima ta dikenzija sa tim motorom ide samo na karavana..
 

gogi78

New member
kod mene su 215/55/16 C 5 break iz 2002 g. dosta su skuplje od 205 pa sam otišao do tehničkog pregleda da pitam da upišem dimenziju 205/55/16 kad ono gle čuda ne može kaže djelatnik samo nekakva joj kako ono je rekao 195/55/15 tako mi se čini nisam siguran , i šta ću morao sam kupiti 215 koju su i upisane , kakav idiotizam da 205 ne može :confused:

i vozio sam cijelo ljeto sa 205/55/16 nikakvih problema nije bilo i 200 kmh i sa 50 isto se ponaša
 

Dalibor

Dado Tornado
za tvoj auto su išle 225 od 17 cola, 215 od 16 cola, i sve uže gume 205(55 i 65) i 195(65) bile su na 15 cola

tako navodi tvornica i toga se drže oni što upisuju dimenzije
 

turboneno

New member
Gospodo, nakon novogodišnjih putešestvija po Rumunjskoj, uvijek Citroen (hidrauličar) i samo Michelin.
Rupa niotkuda, strahovit udarac, a samo rana na prednjoj gumi. Izdržala je još 300km do odredišta i vulkanizera.





:whistling:
 

Profiler07

Well-known member
nisi jedini prijatelju!meni prosle godine ista stvar samo na zadnjem tocku!kupio michelin nove gume platio 500€ i desi se isto!trazio reklamaciju medjutim nisam nista dobio i odem kod vulkanizera on mi napravi to i zasad se drzi dobro,stavio je neku fleku ili sta vec
 

joja

Member
Re: Automatic gear fault

Razlika tih dviju guma u precniku je tocno 1cm. Ako je sira guma na autu onda se gleda da "profil" prilagodi tu razliku.. Razlika je 1,6% i skroz je prihvatljiva! Nebi smjela zadavati probleme, npr.kada vozis 96,6kmh sa 205 je 95,2kmh.
Mene i dalje cudi da tebi ide 215/55-16 ako je C5 limuzina i 20.16v motor.. To dobro provjeri jer po onim podacima ta dikenzija sa tim motorom ide samo na karavana..
na naljepnici na štoku piše 215/55/16 i niš drugo. stavil sam original zimske, e sad, j....ga, ne osjetim neku razliku u vožnji, možda nešto elegantnije šalta...
nek za sad bude tak.
 

DStipic

Member
Da podijelim iskustvo, zimski set imam u preporučenoj dimenziji 215/55/16 (dobio novi set pri kupnji auta), dok je ljetni set u dimenziji 205/55/16 čisto zato što me to košta 400-500kn manje po gumi, s tim da nisam primjetio apsolutno nikakvu razliku u ponašanju auta (C5, 2.0hdi, 2006., automatic)osim da je možda (subjektivno/podsvjesno očekivano) malo mekši na 215.
 

c5sxhdi

New member
Pozdrav,
kod mene na autu su bile ljetne gume 215 / 55 R 16 97 V XL POJAÈANA GUMA ZA VEÆA OPTEREÆENJA (moram priznat malo mi čudno izgledaju, naime samo tri kanala po opsegu, a nigdje kanalića za vodu sa strane) i na tim gumama pri malo jačem kočenju na vlažnoj cesti ABS iako profil gume nije loš, vulkanizer kaže da mogu još jedno ljeto najmanje samo prednje nazad zadnje naprijed lijeve desno desne lijevo.... Temperature su bile oko 5 celzija. Naravno ide zima (još je nema) ali eto ja stavio zimske na Badnjak 215/55 R 16 FULDA KRISTAL CONTROL HP MS FP 93H cijena: 1065,00 kn/kom + pdv (malo skuplje ali bila kompenzacija pa j... ga). Sad vozi koči kako god sve 5. a stare planiram montirat na ljeto pa vidit kako se ponašaju na +40 celzija tko zna možda budu dobre.

Da napomenem auto sam kupio 01-11-2013 pa ne znam kakve su ljeti
 

Automatic

Well-known member
Da se pohvalim i ja danas stavio zimske 215/55/16 pirelijeve neke asimetrične, dobio ih po 700 kuna komad jer tip naručio a nije došao a divlja mjera .Usput sam skinuo mjerače pritiska u gumama(stavljeni novi ventili) jer su bila samo 3 i valjda neko isključio preko lexie pa nisam ni znao da ih imam.Sad su izvađeni i čekaju kupca ako kome pašu ili jedan kupujem.
 

prokofjev

New member
Gume i felge za C5

Pozdrav svima

Htio bih uzeti sljedeće felge za Citroena II faze iz 2007. godine (Automatic, 2.0l benzinac - ima tek 50 000 km, nije previše korišten, u odličnom stanju)

https://shop.vulkal.hr/oz-napl--7x17-michelangelo-8-4x108-et16-matt-black-diamond-cut


Prema onome što sam tražio čini se da bi felge sa pripadajućim gumama (215 50 17) trebale biti kompatibilne bez problema (offset je 16, dok trenutne čelične imaju 26, no izgleda da je prihvatljivo, barem prema navedenom)

http://www.wheel-size.com/size/citroen/c5/2007/

http://www.wheelfitment.net/citreon


Zanima me da li netko ima kakav savjet o kupovini dotičnih felgi te koja je procedura oko upisa novih dimenzija guma u prometnu (215 50 17 umjesto trenutnih 215 55 16).

Kod vrata na autu su navedene samo Michelin Pilot Primacy 215 55 R16 93W te me zanima da li bi došlo do kakvih problema u stabilnosti auta s obzirom na promjene.


Također, da li je tu itko stavljao 17" kotače na C5 te kakva su iskustva i mišljenja.


Alternativno, uzeo bih ove felge, s kojima bi dimenzije guma ostale iste kao serijske, 215 55 16

http://gume.hr/alu-felge-cijene/b217x164-108et22pesmvpbrockalu.naplatak


Ako ima tko kakav savjet ili preporuku.

Hvala.
 
Posljednje uređivanje:

mirda69

Super Moderator
Uredništvo foruma
Da citiram sam sebe :D

Prema službenim stranicama citroena, http://service.citroen.com/, c5 phase II nije dolazio sa 15" felgama već samo sa 16" :hmmm:

-c5 phase I je imao opciju 15" ( 4x108 6J et 18, gume 205/65/15 ) i 16" ( 4x108 6.5J et 26 )
-c5 phase II je tvornički dolazio samo s 16" ( 4x108 6.5J et 26 )
Htio bih uzeti sljedeće felge za Citroena II faze iz 2007. godine
17" felge se nisu stavljale "službeno" od strane citroena na c5 phase I i II, tako da nisu homologirane za tvoje vozilo, pa ih vjerojatno nećeš moći upisat kao dodatnu dimenziju ( osim ako nemaš vezu u STP :p )

Imaš dvije varijante za upis dodatne dimenzije:

1. Prilikom redovnog tehničkog pregleda - samo zatražiš upis u knjižicu ( tad je besplatno )
2. Odeš u STP i zatražiš upis nove dimenzije - naplate ti cca 50-70 kn
 

prokofjev

New member
Zvao sam CVH i tamo rekli da od 17" guma za C5 imaju upisane 225/45 17 koje se mogu staviti u prometnu.

Ali na kraju ipak uzeo nove 16" felge.


(samo verzija s 4 rupe)

Mislim da vrlo dobro izgledaju na njemu, definitivno bolje od naplataka s kojim je došao, nisu previše agresivne. Uglavnom, sveopće zadovoljstvo.
 
Na vrh