Iskustva i preporuke guma za C2

Damaj

Active member
Malo sam bacio oko u ovu temu i stvarno nije mi jasno kako to da su neki forumaši toliko uvjereni da kada manijak na cesti nabaci "dobre" i skupe gume na auto, on odmah postaje manje opasan vozač?! MANIJAK u vožnji i sa najboljim gumama na svijetu ostaje jednaka opasnost na cesti za sebe i druge sudionike u prometu kao i onaj Manijak koji vozi na jeftinijim gumama sve dok ne promijeni stil vožnje. Iskusan vozač ne znači ono: auto mi proklizao a ja po gasu... ili auto ispred mene naglo zakoči a ja se snašao pa na bankinu itd..., nego će iskusan vozač predvidjeti opasnosti koje vrebaju na cesti pa će ili pravovremeno smanjiti brzinu, zaustaviti vozilo ili jednostavno biti speman na sve. A ponajviše će iskusan vozač ispitati mogućnosti auta na pisti, a ne u naseljenom mjestu ili na autoputu.
 

C2 VTR

New member
Slazem se, stvar je privikavanja na mogucnosti automobila i guma. Grobnik sam spomenuo zato, jer usijane glave kakve cesto srecemo na nasim cestama, su previse samouvjereni u svoje mogucnosti, mogucnosti auta itd, a da pritome nisu svjesni opasnosti koje izazivaju time, a jos manje su svjesni koliko ustvari ne znaju. Zato je Grobnik, ili AMC Micevec kod nas u HR, ili bilo koja druga staza na svijetu, u kontroliranim uvjetima, najbolje mjesto za preispitivanje svojih i mogucnosti auta. Pljuvanje po odredjenim gumama jer nekome ne odgovaraju za njegov agresivni stil voznje je pokazatelj njegove iskljucivosti, a ne razumijevanja voznje. U javnom prometu treba voziti defanzivno, samo to jako cesto ne radimo. Pa niti ja ... na zalost.
No to je vec neka druga tema ....
 

deda

New member
Mislim da pojedinci gadno pretjeruju i mlate praznu slamu,jer im je očito dosadno pa se nadmudruju bez veze.Kao prvo auto je u svakodnevnom prometu koji je iz dana u dan sve veći i postaje pomalo besmislen,uloga mu je da se voziš od točke a do točke b i to što pažljivije i sa što manje troškova i nesreća.Za preseravanje i mudrovanje izaberite negdje nešto drugo,gdje jedino možeš sam sebe sjebati,a ne da ugrožavaš druge koji se slućajno nađu u okruženju takvih nadobudnjaka.Kakva to divljačka i bezobzirna vožnja u javnom prometu mora biti da bi netko mogao dati ocjenu koje gume valjaju,a koje ne? Saberite se malo,ako već niste sami doživjeli neke tragedije,okrenite se malo oko sebe i razmislite prije nego vam se to dogodi,a možda vam ni tad neće ući malo pameti u glavu.Ovo sam napisao jer više ne mogu čitat te sve bljezgarije koje pišete i radite se pametniji od silnih strućnih ljudi koji godinama rade na konstrukcijama automobila i svega ostalog,kaj mislite da ste pobrali više pameti od cjele voske njih samo zato kaj ste do sada napravil koju tisuću km.?U svojem vozačkom stažu sam napravio 2,5 miliona km bez ijedne nesreće ,kaj mislite da to mogu zahvaliti dobrim autima,gumama.......ne nego racionalnim i realnim razmišljanjima i max koncetracijom dok vozim i prilagođavanjem onom što vozim,po ćemu vozim i praćenjem prometa i predviđanjima unaprijed sve moguće kritićne situacije.Dakle nadrkavanje sa autima ostavite negdje kao što je netko rekao,za Grobnik i tome slićno,a ko baš hoćeš.
 

jabolchica

Devil :)
Tvornicke Michelin Pilot su cca 3 godine bile predobre. Samo se takve vise ne proizvode.
Zato sad imaš nasljednike: Michelin Pilot Sport 3. U Sloveniji oko 110 eura/kom, kad si vratiš merver, ispadne te oko 9x eura.

Btw. ja sam bila prezadovoljna sa originalnim Michelinkama i dvije su još uvijek na autu (55tkm, s tim da sam mijenjala ljetne - zimske), a dvije sam kupila MPS 3 i odlične su.
 

veteer

New member
Tek prije desetak dana sam promijenio te umjesto prethodnih Michelin koje su bile cca 3 sezone na autu i osjetna je razlika....
Međutim, glupo je komentirati uopće performanse takve super nove gume sa već istrošenom gumom.
ALI, neki prijatelji koji imaju slične automobile i čak dosta sportskije savjetuju upravo te gume jer se prema njihovom iskustvu pokazala sjajnom od 2008 otkako su je izbacili na trziste.
Znači, sebe jos ne ukljucujem u te kriticare jer je kod mene tek kupljena, no svakako slučajući njih koji na istima prelaze tisuće kilometara i koji im skudaju kapu (a zaista su ekstremno nabrijani vozači), slijedio sam i sam njihovu preporuku i zadovoljan sam (zadovoljniji nego sa novim Pirelli gumama koje imam na Volvu).
 

veteer

New member
Ljudi, pomažite sa savjetom.
Idem u Sloveniju uzeti gume kroz dan dva.

Jučer sam kupio čelične felge u Zagrebu http://www.gumeifelne.com/felne/images/FEL-00510.jpg .

Zanima me vaš savjet po pitanju ovih dimezija guma:

Znači, u obzir dolaze 195/50/15 ili 185/55/15.

195/50/15 - http://www.vulkanizerstvo-furlan.si/hr/auto-gume/seznam/artikel/15950818

185/55/15 - http://www.vulkanizerstvo-furlan.si/hr/auto-gume/seznam/artikel/15855906

Cijena je manje više slična (samo 9 eura razlike, znači ne gledam u cijenu nego u neke stvari tipa estetike, ponašanja na cesti, kvalitete, sigurnosti....).

Jel velika razlika među gumama kad se pogleda ovako jedna i druga dimenzija u smislu da ce mi s ovom 185/55/15 kotač izgledati premali u blatobranu?

MOLIM VAS SAVJET!!!


p.s.

Inače sto se voznih osobina i uvjeta vožnje tiče, planiram više puta vožnje na relaciji Zagreb-Split i Zagreb-Beograd pa ipak nije to zanemariv broj kilometara po dionici obzirom i na zimske uvjete.
 

mirda69

Super Moderator
Uredništvo foruma
Ja bi na tvom mjestu uzeo one 185/55/15..

Općepoznato je da se uža guma bolje ponaša na snijegu :whistling:, a što se tiće popunjenosti,promjer gume 185/85/15 ti je 58,45 cm,a ove 195/50/15 je promjer 57,16 cm..što znači da će ti s ovom užom gumom čak bit i više popunjen :cool:

Možeš provjerit ovdje

Èak ti je i odstupanje manje od tvoje originalne dimenzije s ovom manjom gumom tj samo 0,45% (pretpostavljam da ti je oriđiđi dimenzija 195/45/16 :confused:?
 

veteer

New member
Kupio Ultragrip 8 185/55/15...
Budala od vulkanizera ih je najprije napumpao na 1,7, pa sam sad pred Badnjak otišao kod drugog da mi provjeri i napumpao ih je po preporuci proizvođača na 2,4.
Prezadovoljan sam gumom...

A i ljetne gume koje imam su se pokazale vise nego izvrsne 195/45/16 Goodyear Eagle F1.

Tako da preporučam Goodyear!
 

veteer

New member
Sada već btw vozim oko dva mjeseca ove goodyear UG8 na čeličnim felgama i moram priznati da je i po pitanju zimske gume goodyear osvojio sve moje pohvale. Stabilnost auta na visokom nivou. Primjer čisti:
Pred zgradom parkirani na platou susjed koji ima isto C2 samo VTS (moj je VTR) i nove Michelinke i krenemo se kad je snijeg bio u najvećem kaosu spustiti s platoa pred zgradu. Susjed krene i auto nikako krenuti (naglasak: kupili smo istog dana na istom mjestu gume s tim sto su moje bile 4e skupljem, a on je sav bio nabrijan na neki test razlike prema kojem ge Michelin imao bolju ocjenu pa ih je zato kupio). guramo ga nekako u rikverc jer je upao u rupu i auto vrti u prazno. Makne se sa strane i ja krenem sa svojim (doduse moj je automatik pa u tim uvjetima kreće u drugoj, iskljucim mu automatik i krećem sa ručnim mijenjanjem iz prve) i na istom mjesto malo zastane, ali bez imalo muke i zanošenja prijeđe tu rupu (inače ta "rupa" je ostala nakon ML-a koji je dobro izorao snijeg i dobro ga utabao u tvrdi led koji je problematičan citroenu c2 sa dimenzijom 185/55/15 zimske gume). Nakon mene susjed opet pokušava, ali ne ide, ponovno ga zanosi na isti način, lijevo desno, vrti u prazno, ne moze ni naprijed ni natrag, a gume nove novcate, obojica smo ih kupili 13/11 i namontirali ih istog dana...
Sada ostaje pitanje, da li pripisati to razlikama VTS-a i VTR-a ili Goodyeara i Michelina?
Između ostalog, ponudio mi je da ja pokusam izmanevrirati njegov auto preko tog i pokušao sam, ali jednostavno osjetno mi je bilo mrtvilo tih guma koje su mi bile glavni problem (u gasu, volanu itd osjećam snagu, ali neko mrtvilo postoji u prijanjanju između moje i njegove gume).
Definitivno Goodyear.
 

Marko

Well-known member
Sada ostaje pitanje, da li pripisati to razlikama VTS-a i VTR-a ili Goodyeara i Michelina?
Ili ti kolega s obzirom da vozi VTS ima nogu optočenu olovom pa je malo pretjeravao po snijegu... :D Èuj, ovo je već test za "autoklub" da se vidi koji auto/koja guma su bolji - šalim se, međutim vozim po zimi Ultragrip 8 i zaista je guma dobra i po snijegu i po slinavom i po hladnom ali suhom vremenu (Sigurno prijanjanje i sigurno upravljanje vozilom). Na jednom službenom su bile Mišlen Alpin A4 (ili kak se već zovu) i nisam imal nikakvih primjedbi međutim nije bilo te lakoće i direktnosti upravljanja vozilom kao kod UG8. :weeabooface:
 
Na vrh