Doba korone

Status
Nije otvoreno za daljnje odgovore.

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
ovo je bilo u najmanju ruku degutantno.Prije svega prema medicinskom osoblju koje mu je spasilo život i koliko vidim uspješno se brinuli o njemu 5 mjeseci i doveli ga u "ispravno" stanje
Da. slušao sam to uživo. Frajer je izuzetno cringy s tim svojim "humorom".

Jedino što drži naš zdravstveni sustav je entuzijazam i volja ljudi. Ništa organizacija, ništa novci. Čisti entzuijazam i volja. Ovi komentari su mu bijedni.
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
Jovanović je bijedan
Lik je bijednik, ali to s prezimenom mu nema veze. Isticat nekog zbog toga mi je isto onako, jadno. :(

Ali, vartimo se ontopic:

By Miroslav Kovač: "Krasno, ono kaj smo do sada naucili o ovom virusu jest da:

1. virus je aktivniji nedjeljom, pa dučane treba zatvoriti taj dan

2. vjernici su imuni na virus

3. u staračke domove virus može, a za kafiće je opasno, pa kafiće treba zaštititi tako da se zatvore

3. u taksiju virus ne prelazi sa osobe na osobu, dok u restoranu treba pleksiglas

4) na benzinskoj kava za van nije zarazna dok u kafićima kava za van jest zarazna

5. u restoranu je zaraza moguća na manje od 2m distance, dok u autobusu nije ni na 20cm

4. restoran podliježe nedefiniranim minimalno tehničkim uvijetima i inspektor ga treba zatvoriti, dok crkva podliježe samo nebeskim zakonima, pa božji pastiri ne podliježu pod ovozemaljske zakone

5. Roditelji odlučuju o tome dali djete treba ići u školu ili ne, najčešće to ovisi o tome jesu li roditelji u privatnom ili državnom sektoru

6. Državni službenici ne financiraju se iz poreza koje plača privatni sektor, za njihove plaće novac pada s neba

7. Političari su imuni na virus, pa saborski kafić radi

8. Hrvatskoj ne treba ugostiteljstvo iako veći dio prihoda države čini turizam, a 90% prihoda turizma čini ugostiteljstvo .......bit ce jos raznih saznanja o ovom nepoznatom virusu u iducim danima... samo gledajte...


Interesantno zapažanje, dodao bih. :)
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
Likovi što mjenjaju prezimena su jadni
Slažem se načelno, ali frajer je to u jednom intervjuu objasnio. Ako mu je razlog istinit, čini mi se razuman. Samo ja mu nisam advokat i bmk za Zorana, pa neću ni objašnjavati. :)
 

ghorvat

Well-known member
Donator foruma
Covida19 shvaćam jako ozbiljno kao i mjere držanja razmaka koje su se činile najlogičnije. Držim ih se i danas.

Nove "mjere", pomale gube smisao i postaju puzajuća diktatura nekog parapolitičkog tijela zvanog Stožer civilne zaštite. Čak i zvuči "orvelovski".
Većina toga će se, vremenom, pokazati protuustavnim, a tužbe protiv države multimilijunske. Platit ćemo ih, naravno, svi mi.

Ako mogu nedjeljeom na misu, onda mogu i na koncert i u kazalište i u kino, pa i u trgovački centar.

Ovdje je ukratko sumirano:

Koronavirus napada noću, posebno je opasan nedjeljom, ali zato izbjegava crkve i vjerske obrede. Lako se širi na pločniku ispred restorana, ali je gotovo bezopasan u pekarama. Što se tiče trgovina, tu je situacija nešto kompliciranija. One su sigurne od ponedjeljka do subote, ali samo ako nisu u sklopu trgovačkih centara. Ako vam ipak nešto zatreba izvan radnog vremena trgovina, onda to možete pronaći na benzinskoj crpki, jer njih virusi zaobilaze u širokom luku. Prosječan građanin upravo to može zaključiti nakon više od mjesec dana života pod režimom Stožera Civilne zaštite koji zapravo predstavlja odluke Vlade, a one, kako se čini, sve manje imaju veze s epidemiologijom, a sve su više pod utjecajem nekih skupina koje usred epidemije žele – i uspijevaju – progurati svoje interese i ideje.

https://www.telegram.hr/politika-kriminal/kako-je-hrvatski-stozer-prvi-na-svijetu-doznao-da-virus-zaobilazi-pekarne-procesije-i-nedjelje/
 

szahtila

Well-known member
Moj šogor radi u blizini Milana, dva i pol mjeseca nije bio kod kuće da ne zarazi familiju. Kome vjerovati, ovom političaru koji ima problema sa kontrolom bijesa(vjerojatno neki poduzetnik koji ima velike gubitke) ili mom šogoru sa kojim se čujemo svakih par dana?
Moj šogor radi u blizini Milana, dva i pol mjeseca nije bio kod kuće da ne zarazi familiju. Kome vjerovati, ovom političaru koji ima problema sa kontrolom bijesa(vjerojatno neki poduzetnik koji ima velike gubitke) ili mom šogoru sa kojim se čujemo svakih par dana?
Uostalom misliš da bi Tramp pristao da zaustavi ekonomiju da nije morao?
 

Pavel

Lepi™
Citroen?
Prvotni plan mi je bio Jaguar XE (naravno rabljeni). Međutim, kako je život čudna slagalica, možda završim na terencu (također rabljenom). Pritom ne mislim na kvazi terence, nego funkcionalne terence. Vidjet ćemo kako će se stvari rasplesti. No C5 ostaje u obitelji. Idemo vidjeti hoće li okrenuti 500.000km :D
Uostalom misliš da bi Tramp pristao da zaustavi ekonomiju da nije morao?
Jedan od meni dražih profesora sa fakulteta je napisao jako dobar komentar na tu temu.

Rusi gube milijune na nafti, usprkos svemu zatvorili su kompletnu Moskvu. To nije odluka gradonačelnika..Vrlo vjerojatno se skupila ekipa bioinženjera, medicinara i predložila to Putinu. Putin svjestan gubitaka, na savjet tih stručnjaka, zatvara grad. Gube milijune rubalja dnevno. Ta ekipa koja je to savjetovala, vrlo vjerojatno je to napravila na temelju jako dobre procjene. Jer kad fulaš procjenu u takvom sustavu a država zbog tebe izgubi bogatstvo, onda te striček Putin pošalje u Sibir skupa sa familijom (u najbolju ruku). U najgoru nestanete preko noći da nitko više niti ne pita za vas. A nekako sumnjam da se Rusi zajebavaju ili njihovi stručnjaci lupaju paušalne procjene pred velikim šefom.

Ako postoji netko tko zna bolje od Rusa, može se javit u Buzin sa svojom idejom. Istog dana bit će na avionu za SAD, na putu prema novom radnom mjestu skup s američkom putovnicom.
 
Posljednje uređivanje:

Dalibor

Dado Tornado
počeo si tako razumno, čak si spomenuo profesora na nekoj od naših debilana, i onda poentiraš s putinom i slanjem u gulag?! wtf

evo i ivan222 misli da je putin najbogatiji na svijetu
 

Pavel

Lepi™
Ovo sad niti ja nisam shvatio. Probat ću pojednostaviti..

U razvijenim zemljama svijeta postoji odgovornost (na Balkanu uglavnom nepoznanica). Ne donose se odluke napamet, već se dolazi sa izvještajima, statistikama i predviđanjima pred odgovornu osobu. Moskva je zatvorena ne na hir gradonačelnika, već na temelju savjeta stručnjaka koji svojim potpisom odgovaraju za ono što tvrde.

Ako se ispostavi da su promašili i da je zbog opće karantene glavnog grada i centra moći ruskih financija, Rusija izgubila milijarde uzalud, onda će netko za to odgovarati. Nedavna povijest je pokazala kako Putin rješava svoje problem i promašene odluke. A duboko sumnjam da su Rusi pogriješili u prognozama i zatvorili čitav grad radi glupih razloga.

Dakle ako se razvijene civilizacije boje, svjesno gube milijarde i uništavaju vlastito gospodarstvo, i to zemlje gdje odgovornost za odluke postoji, onda budem jako skeptičan kad naši domaći "stručnjaci" kažu da je Covid pi*darija i da je to obična "prehlada" itd.

P.S. Postoje bolji i lošiji fakulteti, no i na njima ima jako kvalitetnih profesora i znanstvenika. Sve ih svrstati u grupu debilane više govori o Vama kao sugovorniku nego o njima kao kvaliteti pod kojom rade i djeluju.
 

Tanaja

"Max. utegnut za vozit"
Dalibor Dalibor


:D:D

Dakle ako se razvijene civilizacije boje, svjesno gube milijarde i uništavaju vlastito gospodarstvo, i to zemlje gdje odgovornost za odluke postoji, onda budem jako skeptičan kad naši domaći "stručnjaci" kažu da je Covid pi*darija i da je to obična "prehlada" itd.
Slušaju WHO, a WHO funkcionira, pokazalo se, ovako:



Da se razumimo, ja ne negiram Covid-19 niti njegovu opasnost kao ni to da je jako smrtonosan. Za neke ljude.
 

ghorvat

Well-known member
Donator foruma
sve same laži, pogledaj što pričaju u talijanskom parlamentu o koroni i broju umrlih

Dobro, ovaj lik mi izgleda kao da je prošvikao odavno. ;) Opet ponavljam, ja ne mislim da je Covid-19 laž niti da su smrti lažirane, samo mislim da ovo što se u HR počelo raditi "u ime zdravlja" je prestalo imati veze sa zdravljem, a ima puno više veze s dobivanjem izbora. Nažalost. Praksu iz ostatka svijeta previše ne pratim, pa ne mogu komentirati ni Švedsku, ni Putinovu Rusiju. ;)

Paralelno, danas u Hrvatskoj imamo nešto što smo gledali u klipovima snimljenim u Kini u kojima policija izvlači ljude iz stanova i komentirali kako se to u nas ne može nikad dogoditi, jer mi smo EU, demokracija. Jučer, danas gledam klip snimljen u splitu gdje policija provaljuje u stan i na silu, didu od 80+ godina, smješta u bolinicu. Čovjek je pozitivan na Covid. I nikom ništa. Susjedi gledaju. Sedirani. Mnogi navijaju za takav pristup. S apekta moje struke, to me jako brine. Nadam se kako će EU, kad ovo sve prođe, kroz direktive inkorporirati u nacionalno zakonodavstvo zemalja članica, novirani pristup koji će jasnije definirati prava i obveze i postići bolji balans između individualnih prava i osiguranja javnog zdravlja. Ovo što danas imamo je selektivno, loše i, ako ćemo morati nastaviti živjeti s Covidom kao činjenicom, neodrživo.
 
Posljednje uređivanje:

Cutac

Prèkaroš
Pa nego. Najbanalniji primjer su propusnice. Ljudi slobodno hodaju gradom koji ima više stanovnika nego velika većina županija, a te županije su donedavno imale ograničenja kretanja u općinama.
Seru da bi na izborima bilo "a dragi naš HDZ i Vili su nas spasili od sigurnog milijunskog pomora".

Prije dva tjedna bi na vijestima bilo "UMRLO JOŠ PETORO!!!1!!1! SMRT SMRT", a danas je bilo "ma znate, otvaramo neke tramvajske zone, pas Piško je usvojen i između ostalog umrlo par ljudi, od 80 do 98 godina starosti. Nego, da se vratimo na Piška..."

Nije što su oni ****e, nego što su ljudi glupi i ne razumiju jedinu svrhu medija, a to je da šire ono što vladajući žele da se širi(panika, nirvana, ...).

Ja ne bih ništa rekao da su mjere logično napravljene, ali ovo... Da bi se spriječilo zagrebačke idiote da "potraže spas" u viksama na moru, ajmo onim jadnicima koji žive u Udbini ograničiti kretanje. Idioti.

Mislim ja to nisam ni pratio, ali da su povukli razne nelogične poteze, jesu. A to govori da nije bilo potrebe za nekim taktikama, koliko za predstavljanjem narodu.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
A šta napraviti, što je ispravno, efektivno? Nitko nezna, imaš generacijski unikatnu situaciju, za koju postoji neka teorija, ali nitko nezna točno što napraviti i kako reagirati. Snalaze se svi. Nitko nije mogao točno predviditi kako će se epidemija kretati
Bezveze mi je ovo spominjanje propusnica u kontekstuj purgera koji idu na vikse, kad imaš stotine pozitivinih ili karanteniranih koji su iste zatražili (i bili odbijeni, naravno). Ako si spriječio parsto tih debila, dobro je.
A svako tko je zdrav je mogao, sa opravdanim razlogom, dobiti propusnicu i to dosta jednostavno.

Koliko god nespretno mjere bile donjete i provedene, očito da funkcioniraju koliko toliko jer nam je situacija i dalje dosta dobra
Moram priznati da sam iznenađen sa brzinom popuštanjem mjera, očekivao sam da će do kraja mjeseca još sve biti zatvoreno... Brzo to ide. Još brže ćemo sve staviti iza sebe.

A hadeze... koliko god se optužnica podigne, oni i dalje jašu. Ne treba njima korona da bi bili na vlasti. Stvarno netko vjeruje da bi u scenariju bez Korone narod nekim čudom nebeskim došao pameti na sljedećim izborima? Nema šanse :)
 

Pavel

Lepi™
Ljudi slobodno hodaju gradom koji ima više stanovnika nego velika većina županija, a te županije su donedavno imale ograničenja kretanja u općinama.
Ovo je problem i dobra je startna pozicija za pregovore o ukidanju pojedinih općina, gradova itd. S druge strane Zagreb će uvijek biti Zagreb. Ne možeš ga podijeliti da bi ga izjednačio sa brojem stanovnika Ličko-senjske županije. To nemaju ni druge zemlje.

Seru da bi na izborima bilo "a dragi naš HDZ i Vili su nas spasili od sigurnog milijunskog pomora".
HDZ će vrlo vjerojatno dobiti izbore neovisno o krizi. Taman i da nije postojala. Jedino što me više plaši od te pomisli je da smo u ovo isto vrijeme na čelu upravljanja korona krizom mogli imati Beru. ;)

Generalno teško je upravljati krizom pogotovo kad si ograničen resursima kao naši. Bolnice su u dugovima i raspadaju se. Ove mjere su bile potrebne da bi se spriječilo gušenje kapaciteta i urušavanje bolničkog sustava. I dalje držim do one da je puno lakše reći da je mjera glupa ili besmislena nego li ponuditi adekvatnu soluciju koja bi dala isti ili bolji učinak. Daleko smo od skandinavskog mentaliteta odgovornosti. Iako i njihova logika je predmet rasprava.

Stvarno netko vjeruje da bi u scenariju bez Korone narod nekim čudom nebeskim došao pameti na sljedećim izborima? Nema šanse :)
Ti valjda još kad im zubne ispadne, isti tutnu pod jastuk. 😂 HDZ i Škoro metu parlamentarne izbore i imat ćemo desnu koaliciju. Mark my words..Nakon izbora ću citirati ovaj post.
 

Cutac

Prèkaroš
Koliko god nespretno mjere bile donjete i provedene, očito da funkcioniraju koliko toliko jer nam je situacija i dalje dosta dobra
Inžo u meni ovo jednostavno ne može prihvatiti. Trebali bi imati usporedo dvije Hrvatske, ili više njih, da bi mogli pratiti kako se koja mjera(i izuzimanje iste) odnosi na situaciju.

S druge strane Zagreb će uvijek biti Zagreb.
Nažalost, a i mentalitet će ostati kakav jest. Ne znaš jesu gori tvrdoglavi starosjedioci ili ponosni dotepenci.

Ne možeš ga podijeliti da bi ga izjednačio sa brojem stanovnika Ličko-senjske županije.
Da se zaista radilo o nekom hardkor problemu, taktički bi se grad podijelio na zone u kojima se smije kretati, a iz kojih se ne smije izlaziti. Jer ako se 800 tisuća ljudi smije međusobno "ispreplitati", a 50 tisuća u nekoj općini ne smije, e pa ja ne mogu razumjeti i shvatiti kako je to djelotvorna i promišljena mjera.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Inžo u meni ovo jednostavno ne može prihvatiti. Trebali bi imati usporedo dvije Hrvatske, ili više njih, da bi mogli pratiti kako se koja mjera(i izuzimanje iste) odnosi na situaciju.
Da, bilo bi idalno, ali je jbga nemoguće. Zato imamo druge zemlje za usporedbu. Popularnu Švedsku sa cca 1600% više umrlih po glavi stanovnika, Američani 1200%, puno restriktivniji Srbi s policijskim satovima imaju cca 30% više umrlih, napredni bogati slovenci imaju 300% više umrlih...
Bolji od nas (a da bi stvarno mogli bit, bez igre brojeva) mi se čini Slovačka, no takvih nema puno...
Uglavnom, stvarno mi djeluje OK.


Jer ako se 800 tisuća ljudi smije međusobno "ispreplitati", a 50 tisuća u nekoj općini ne smije, e pa ja ne mogu razumjeti i shvatiti kako je to djelotvorna i promišljena mjera.
Nemogu se međusobno ispreplitati u većem broju, ali unutar zona je slobodno kretanje... nisu Ličani ili neki drugi pod ključem.

A šta napraviti? Velim ti, ne postoji uigrana taktika. Nema promišljenih mjera. Djelovalo se reaktivno oko nekog osnovnog teorijskog kostura. Nitko nezna, ni oni što odlučuju, što je najispravniji put.

Zagreb ipak funkcionira donekle kao svijet za sebe, unutarnji promet je za to nužan. Ona imaš jebeni potres koji je napravio dosta štete, teško je u te okolnosti ugraditi lokalna ograničenja kretanja. Vjerovatno su i zdravstveni kapaciteti dovoljni da pokriju tu zonu, barem većim dijelom.

A međusobno si zone morao blokirati radi idiota koje sam spominjao. Vrlo je bitno i imati sve ovce na broju u situaciji di moraš iskontrolirati epidemiju.

Ponavljam još jednom da nije bilo totalne zabrane kretanja. Ako imaš razlog i zdrav si, vozi. Žena je čak napravila više kilometara od mene u zadnjih mjesec dana... veli da je guštala na praznim AC. Ja sam propusnice imao samo za kraće relacije,... realno dalje nisam niti morao, a punica mi ne fali koliko i ženi
 

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
Hrvatska u odnosu na Srbiju nema toliko ni obolelih, ni umrlih. Nas dobro ne zatvore mesec dana na 24h. Ove mere izolacije su budalastina, jer se stvore redovi kada ljudi i dobiju mogucnost da izadju napolje
 
Status
Nije otvoreno za daljnje odgovore.
Na vrh