Dimenzije guma - tehnički

1587 VTS

New member
Isto si tako mogao proci i bez ikakvog upisivanja i niko te ne bi nista pitao. I ja na fiesti imam "nestandardnu" dimenziju 185/60 R14 umjesto 175/65 R14 na koju sam se namjerno prebacio da mogu staviti premiumcontact2 umjesto ecocontacta3 i ne pada mi napamet nista upisivat u knjizicu, auto uredno trecu godinu prolazi tehnicki pregled. Komplicirate sebi zivot bzvz ;)
 

fullcool

New member
Ok..ovo za c3 pluriel nisam znal da ima samo tu jednu dimenziju i amen :wtf:

al onda mi reci kak sam ja upisal 185/65/15 bez problema i atesta,a najmanja dimenzija s kojom se auto isporučuje je 195/60/15 :confused::confused:
napisao sam samo primjer kako to izgleda po pravilima, možda je tvoj auto imao mogućnost i te dimenzije koju si upisao, pogledaj u knjizi od auta, moraju biti sve moguće dimenzije, obično bude upisana i manja dimenzija radi zimskih guma, i bude veća za opciju alu felgi. to sa upisivanjem nije problem dok se nešto ne desi, a kad bude kakva nezgoda onda drugari na uviđaju upišu dimenziju guma koja je na autu, pa ako nije u prometnoj eto razloga osiguranju da osporava isplatu štete, a da ne govorimokoliko su slovenci, nijenmci i austrijanci rigorozni kod takvih stvari, pa sad ko hoće nek si upiše i bude miran ko neće što ću mu ja.;)
 

zoran37

New member
U potpunosti se slazem. Ja sam sad bez brige, sve legalno i čisto, uz kuku upisao i druge gume a to šta je upisano mi uopce ne smeta.
 

mirda69

Super Moderator
Uredništvo foruma
napisao sam samo primjer kako to izgleda po pravilima, možda je tvoj auto imao mogućnost i te dimenzije koju si upisao, pogledaj u knjizi od auta, moraju biti sve moguće dimenzije, obično bude upisana i manja dimenzija radi zimskih guma, i bude veća za opciju alu felgi. to sa upisivanjem nije problem dok se nešto ne desi, a kad bude kakva nezgoda onda drugari na uviđaju upišu dimenziju guma koja je na autu, pa ako nije u prometnoj eto razloga osiguranju da osporava isplatu štete, a da ne govorimokoliko su slovenci, nijenmci i austrijanci rigorozni kod takvih stvari, pa sad ko hoće nek si upiše i bude miran ko neće što ću mu ja.;)
Moj autek se isporučuje s tri dimenzije: 195/60/15,195/55/16 i 205/45/17..a ja sam upisal 185/65/15 :whistling::confused: koja u odnosu na originalnu dimenziju s kojom je auto došel (195/55/16) odstupa samo 0,1% u promjeru..
Išel sam to upisat iz razloga jer su zimulje u toj oriđiđi dimenziji bezobrazno skupe :mad:,a i čul sam da ako imaš kakvu ****ariju s autom da te onda tretiraju na osiguranju kao da nemaš tehnički ispravan auto ( kak si i sam napisal-osporavaju isplatu štete),a pošto mi je ato novi i imam kasko, nisam se štel igrat bez veze :D
E,sad..iznio sam samo svoje iskustvo s upisivanjem dimenzija :angel:,a zakaj to DaDo nemre - nebi znal :whistling:
ima onda tri opcije:
1. platit atest :twisted: (suludo davat 1000 kn :wtf:)
2. stavit dimenziju koju hoće i niš ne prijavljivat :p:D (rskirat,jel te..)
3. ostat na oriđiđi dimenziji,prst u uho i :whistling::D
 

fullcool

New member
Moj autek se isporučuje s tri dimenzije: 195/60/15,195/55/16 i 205/45/17..a ja sam upisal 185/65/15 :whistling::confused: koja u odnosu na originalnu dimenziju s kojom je auto došel (195/55/16) odstupa samo 0,1% u promjeru..
Išel sam to upisat iz razloga jer su zimulje u toj oriđiđi dimenziji bezobrazno skupe :mad:,a i čul sam da ako imaš kakvu ****ariju s autom da te onda tretiraju na osiguranju kao da nemaš tehnički ispravan auto ( kak si i sam napisal-osporavaju isplatu štete),a pošto mi je ato novi i imam kasko, nisam se štel igrat bez veze :D
E,sad..iznio sam samo svoje iskustvo s upisivanjem dimenzija :angel:,a zakaj to DaDo nemre - nebi znal :whistling:
ima onda tri opcije:
1. platit atest :twisted: (suludo davat 1000 kn :wtf:)
2. stavit dimenziju koju hoće i niš ne prijavljivat :p:D (rskirat,jel te..)
3. ostat na oriđiđi dimenziji,prst u uho i :whistling::D
vjerojatno ne prave problem ako je manja dimenzija od one koja već je u prometnoj, ili imaju podatak da ta dimenzija može ići. trebalo bi ih pitati koje prepravke treba napraviti na autu da bi išla druga dimenzija, možda ne treba ništa, možda samo obave pregled kažu aha to može proć i to ti je tisućica kuna. uglavnom, kad imaš upisano u prometnoj ti si miran, ti si svoje obavio.

loše gume i loš auto i evo što se dogodiROFL

 

DaDo

New member
Ma ne pada mi na pamet davat 1000kn -.-

ostat cu na dimenziji 185/65, prst u uho i vozi, to je valjda od tehnickog do tehnickog. I meni je glupo ako ne odstupas bas nest extremno da ides na atest :( Trebala mi je ta dimenzija radi felgi, al eto nema stete kupim druge i miran.
 

zgf

Što mu je taj 'lampièar'?
Rijec je o drugom autu u kuci, ne Berlingu s fotke.

Originalke su 195/55/15, stavio bih jeftinije (a mozda bi trosile i malo manje benzina) 185/60/15.
Pogotovo bih sl. godine kupio takve, uze, zimske gume (zbog boljeg prianjanja na podlogu).

Polumjer, opseg, odn. brzina (pri danom broju okretaja kotaca u minuti - kako to racuna brzinomjer), povecali bi se za 1.17% (sto je manje od 2.3%, tj. nekakve preporucljive granice kakva se spominje po Internetu):
http://www.tyresave.co.uk/tyresize.html

Npr., polumjer bi se povecao za 3.5 mm (sto ce se lako izgubiti kad se guma malo potrosi i isprazni).
Tj., pri stvarnoj brzini 101 km/h, brzinomjer ce pokazivati 100 km/h - sumnjam da brzinomjer uopce ima takvu tocnost, da ne govorimo o greski pri vizualnom ocitavanju s okruglog brzinomjera na kojem su oznacene samo desetice).

Kakva je aktualna procedura (gornji postovi u temi stari su cetiri i pol godine)?

Nemam alternativnih dimenzija u dokumentaciji, moze li se to (i dalje) dobiti da mi u STP dopisu u Prometnu (bez nekakvog skupog i kompliciranog atesta)?
Moze li se to (i dalje) obaviti besplatno u okviru Tehnickog?
Moze li se obaviti i bez cekanja do Tehnickog, koliko kosta takav upis u Prometnu?

Ili da se naprosto vozim s takvim malo uzim i visim gumama?
 

Franzg

New member
dakle ovisi o autu, ima dimenzije s kojima se isporučuje i ako je 185 60 15 dimenzija u kojoj se isporučuje onda na tehničkom samo upišu to kao dodatnu dimenziju i mislim da se to uopce ne plaća... e sad ako auto ne dolazi s tom dimenzijom onda bi teoretski trebalo radit atest, e sad kolko to kosta neznam al ima kolega s foruma koji su to radili ja mislim pa ce vise znat
a zadnja opcija je promjenit i nis ne dirat pa ic na srecu da nece provjeravat... s tim da ja to nebi nikad radio bas zbog ovog sta je gore neko napiso, vani su rigorozni ja sam npr često na putu vani i da me tamo neka patrola zaustavi a da nemam istu dimenziju u knjizici i na autu moze bit problema :whistling:

sto se tice provjere s kojim gumama auto dolazi ja sam nazvo stanicu za tehnički reko im registraciju i reko nek mi napiše za svaku dimenziju koje sve gume mogu stavit bez nadoplate
 

Cutac

Prèkaroš
Da i ja upitam nešto.
Koliko vidim, c4 VTS nema homologirane niti jedne 16 inčne gume, a budući da bih ja rado imao 205/55/16 gume, koja je procedura da se to upiše?

Neka papirologija(legalna), 100 kuna u džep čovjeka na tehničkom, da povedem četiri ćelavca od po 120 kila sa sobom, ...?

I vidim da nisu upisane 225/45 gume, ali jesu 215 i 235, jel ima tu pomoći?
 

diegos

Well-known member
Provjeri svejedno na tehnickom, vjerojatno ce njima izbaciti sve dostupne dimenzije za C4... Sad da li ce tu biti bas 205-55-16 ne znam.

Inace, cuo sam da neki lijepe sami onu naljepnicu kod vrata sa drugim dimenzijama (od auta s drugom opremom npr) pa ovi u STP upisu na temelju toga... No, iskustva s tim nemam :D
 

Cutac

Prèkaroš
A valjda ću od nekoliko stanica tehničkog pregleda naći nekoga da mi upiše.
Ne mora biti ni kod mene, mogu do Zagreba, Rijeke, Dubajia :D
 
Na vrh