Dimenzije guma - tehnički

zoran37

New member
Pa colaža je za obadvije ista,tako da to ni nisam uzeo u obzir.
Deda daj ponovi svoj izračun ali najprije dobro pročitaj koje gume jesu a koje gume bi DaDo stavio.
Ovo je on napisao.

uopce nebih isao na 16

185/65-R15
na
205/60-R15
 

mirda69

Super Moderator
Uredništvo foruma
Deda daj ponovi svoj izračun ali najprije dobro pročitaj koje gume jesu a koje gume bi DaDo stavio.
Ovo je on napisao.

uopce nebih isao na 16

185/65-R15
na
205/60-R15
Razlika u promjeru je 0.88%:D
 

zoran37

New member
Razlika u promjeru je 0.88%:D
A to sam i ja napisao al deda je otplovio na 15-16 % i ne popušta. :grin:
Šta se tiče njegovih guma znači sad su na autu 185/65/15 a stavio bi 205/60/15 razlika je na jednom 0.88% a na drugom 0.97 %.

Znači sa dva različita sam radio i ovo su podaci.
 

deda

New member
Pa napisao si da je u prometnoj 185/65 R15,a da imaš 205/65R15,jel tak,ova prva je visina 120,25 mm,a ova druga je visina 133,5 mm,ako su obe 15",onda je za ovu prvu vanjski promjer fi 621,5 mm, a za ovu drugu je fi 648mm.,znaći ukupni promjer je veći za 4,1 % a visina za onih 15
 

zoran37

New member
Pa napisao si da je u prometnoj 185/65 R15,a da imaš 205/65R15,jel tak,ova prva je visina 120,25 mm,a ova druga je visina 133,5 mm,ako su obe 15",onda je za ovu prvu vanjski promjer fi 621,5 mm, a za ovu drugu je fi 648mm.,znaći ukupni promjer je veći za 4,1 % a visina za onih 15
Znači ipak je riječ o mojim gumama. A ajd da ja tebe sad pitam nešta. Dobio sam gume na autu kad sam ga kupio 205/65/15 a orginal za moj auto su 185/65/15, pa evo da pitam, jel bi ja sad ove gume trebao skinut i bacit zato šta nisu orginal i malo su veće ili šta?
 

deda

New member
Pa nisam tak mislio,to si poslije napisao,recimo da sam ja imao ovu situaciju nebi ništa dao mjenjati u knjižici,neće te oni na tehničkom gnjaviti,meni nikada nisu ni gledali gume,imaš ove dok ih ne potrošiš,a kada trebaš nove staviš originalnu dimenziju,vjeruj da će se sve puno bolje pokazati na autu.Nekada sam i čarobirao sa razlićitim dimenzijama i širim,itd,ali samo zato jer to nisam nikada trebao kupovati,pa mi se moglo i nakon svega sam došao do zaključka da se auto najbolje ponaša sa originalnom dimenzijom i što se trajnosti tiće,potrošnje i stabilnosti,jer kada mjenaš gume,onda je to povezano sa još štošta jer se poremeti dosta drugih parametara koji više štete nego donose,jedino kaj vizualno bolje izgleda. Inaće se nejde više u odstupanjima od 2,5-3%,bez drugih zahvata na ovjesu, snazi i mjenjaću. Nadam se da si me razumio što sam htio reć.
 

zoran37

New member
Ma razumijem ja tebe al neću sad mjenjat gume jer su malo veće, nek se poderu pa ok a kakve veze šta su mi i te gume upisane u knjižice, meni ne smeta a bilo je usput jer sam upisivao kuku.
 

mirda69

Super Moderator
Uredništvo foruma
ma nije mi jasno kako su ti upisali te dimenzija ? :/

Dosao si tamo dao knjizicu i rekao da ti upisu to i to?
aj nemoj bit lin..pročitaj moj post od prije i naći ćeš postupak :D:D
samo pogledaj u temi gume i felge ;)..to ti je pod "citroen općenito"
 

DaDo

New member
da ok procitao sam to jos prije, al mislio sam da netko cita i ono sto ja napisem ;)

dakle da ponovim, zvao sam Centar za vozila Hrvatske (CVH) - stručna organizacija koja se bavi tehničkim pregledima vozila u Republici Hrvatskoj gdje su mi rekli da NIJE moguce upisati nikakvu dimenziju osim 185/65 - R15 te za bilo kakvu drugu dimenziju potrebno je raditi atest koji dode cca 1000kn.
 

mirda69

Super Moderator
Uredništvo foruma
I ja pročitah tvoje ;) i mislim da te muljaju da ti uzmu pare..jer šta drugo reč na to ? Vidiš da sam i ja upisao dimenziju s kojom se auto uopče ne isporučuje,kao i zoran37 uostalom
Ja sam stavio gume gore,oni pogledali,naplatili 50 kuna (jer je upisivanje van tehničkog pregleda) i to je to !! atest se mora radit(koliko ja znam ;)) samo za grde preinake i velika odstupanja,a za ove promjene od centimetra širine te niš ne pitaju..
 

fullcool

New member
I ja pročitah tvoje ;) i mislim da te muljaju da ti uzmu pare..jer šta drugo reč na to ? Vidiš da sam i ja upisao dimenziju s kojom se auto uopče ne isporučuje,kao i zoran37 uostalom
Ja sam stavio gume gore,oni pogledali,naplatili 50 kuna (jer je upisivanje van tehničkog pregleda) i to je to !! atest se mora radit(koliko ja znam ;)) samo za grde preinake i velika odstupanja,a za ove promjene od centimetra širine te niš ne pitaju..
nisi baš u pravu, kod zorana su gume koje su se i serijski(ili kao dodatna oprema) isporučivale sa xantiom,
kod pluriela su serijski bile samo ove koje dado i ima na autu, to oni cvh vide jer imaju podatke za sve aute, i ako nema te dimenzije u njihovim podacima ne mogu se upisati u knjižicu bez atesta. evo, na primjer, kakav bi problem mogao biti: ideš stavit šire gume i felge i onda otkriješ da će šira guma zapinjati za amortizer, da bi to izbjegao odlučiš staviti distance, staviš distance i misliš da si riješio problem, no, sad ti gume vire ispod blatobrana, na tehničkom izmjere udaljenost ruba blatobrana od gume i zaključe da ne udovoljava propisima pa te upute na proširenje blatobrana, odeš proširiš blatobrane i više nego što treba da budeš siguran da je sad ok, no, sad ti je auto širi, izmjere udaljenost pozicije od najisturenije bočne točke i ustanove da je pozicija previše prema sredini, e sad moraš ili smanjit blatobrane ili izmjestit pozicije itd. karikiram, ali tako to ide otprilike, ako ne vjeruješ otiđi na tehnički pa pitaj, a imaš i biltene cvh na internetu gdje sve piše:hm:
 

1587 VTS

New member
:shock: Ma kakvi atesti i prijavljivanje, ljudi nemojte komplicirat, Dado stavi gume ako si toliko zagrizao i nikom nista ne govori i ne prijavljuj. Nece ti ih ni gledat. Dosta toga u ovoj drzavi nije po zakonu, pa tako nece ni tvoje gume popravit globalnu sliku :D
 

mirda69

Super Moderator
Uredništvo foruma
nisi baš u pravu
kod pluriela su serijski bile samo ove koje dado i ima
Ok..ovo za c3 pluriel nisam znal da ima samo tu jednu dimenziju i amen :wtf:

al onda mi reci kak sam ja upisal 185/65/15 bez problema i atesta,a najmanja dimenzija s kojom se auto isporučuje je 195/60/15 :confused::confused:
 
Na vrh