Dezinfekcija klime

zdeslav1967

šofer
Donator foruma
Pozdrav!

S autom je sve u redu, ali ja svako malo obolim nakon vožnje. :D Ili me stegne grlo ili sinusi. Od nedjelje mi i ženu boli grlo. :) Sumnjam na klimu. Tko zna kaj se sve namnožilo nutra, pa si mislim dal ja mogu kaj napraviti po tom pitanju ili moram peljati auto na čišćenje klime? Oni sprejevi kaj se mogu kupiti u Tokiću, pa se šprica u otvore, jel to vredi kaj ili je bacanje para? Dal dečki u servisu to rade kaj drugačije ili isto tak dezinficiraju?
 

visaluteju

Well-known member
Imaš sprej, košta oko 10 eura. stavis ga na suvozacev pod pored sjedala (odmknes sjedalo max). Upališ klimu (hladjenje i ventilator na max) pozatvaras sve u autu i uključiš unutrašnju cirkulaciju zraka. Aktiviraš sprej i ostaviš tako auto da radi 15-20 min (naravno izadješ iz auta).
Poslje dobro proluftaj auto.
Nadji neki kvalitetniji sprej recimo valeo.

Nemoj zaboraviti nešto od ovih stvari uključiti ljudi redovno zaborave npr uključiti recirkulaciju

savjet(vjerovatno i znaš) klimu ne plai da puše u tebe direkt vec najbolje kombinuj noge i naprijed i ne pravi veliku razliku od temperature vani...

P.S. ne znam da li to tako rade u servisu ali ja sam pitao jednog poznanika koji radi sa tim stvarima i kaze da ti neki bolji sprejevi stvarno djeluju da ih je ok koristiti jednom godisnje...sad eto ako ima neko ko se bas razumije u ciscenje neka pise
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Ubaci dve tablete Klavocina u ventilaciju :D

Bacanje para su sprejevi. Ðabe nasprejat nešto nutra ako ništa ne izvadiš van ;)
Nešto tipa stavljanje deodorana na pazuh koji nisi oprao. Zamaskirat će problem na kratko, ali će se vratiti još jači.

Odi kod nekog provjerenog profića da to odradi kako spada. Tu su u igri ozbiljni uređaji koji to obavljaju.
 

visaluteju

Well-known member
Pobi mi ivan teoriju :( :( :D

Evo da dopišem i svoje iskustvo, meni je pocetkom ljeta smrdilo malo kad upalim ventilaciju (ne klimu) - svaki put zasmrdi prvih pola minuta. I taj sprej mi je valeo sprej to riješio.

Evo sad baš čitam nakon ove teme da te profesionalne mašine pored što bolje očiste imaju i UV koje još i tako pobiju bakterije....

Sad šta znam probaj za prvu ruku sprej ili ako neces da se zezaš kao što kaže ivan vozi profesionalcima :)
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Ma dobro, nije prevelika šteta probati sprej... ali ako je situacija takva da dolazi do oboljenja, ja bih šibao tešku artiljeriju unutra
 

sir.Oliver

Well-known member
i nemoj zaboraviti isključiti klimu 10 - 15 minuta prije dolaska do cilja / parkiranja auta . to je potrebno da se osuše kanali , kako se u tom kondenzatu ( vlazi ) ne bi množile bakterije . ja to radim već godinama i jednom godišnje ( na kraju sezone ) pustim jedan spray , uključim klimu i uključim unutarnji okrug .... zatvorim auto i ostavim ga da radi cca po urice .
 

tomica0308

Well-known member
Bratic ima A8 2007 i klima radi 365 dana u godini i nikad negasi prije odredista. Nema smrada ni nicega.
Ja kad ugasim 3-4 min prije gasenja vozila smrdi po tuftu il koji kuac.. sad sam mislio po filteru kabine s necim pospricat pa nek tak bude koji tjd, novi mi stoji u garazi. Sam scim pospricat? Citao sam negdje da ima po ljekarnama za dezinfekciju a zaboravio kak se zove, pa se s vodom rijedi.
 

Doomsday

U prolazu...
Kad se priča o spreju, jedno su sprejevi za čišćenje koji se prskaju na rastavljene površine kad se klima servisira i rastavlja/sastavlja, a drugo su ovi sprejevi baš za auta koji u biti glume 'dimnu bombu' i rade na principu da klima provuče tu maglicu sa sredstvom kroz sustav uz uključenu recirkulaciju (bez ulaska zraka izvani) i učini što može...

Problem je što nema mehaničkog čišćenja i u deblljim slojevima 'svega i svačega' može preživit gljivica i bakterija, pa uskoro ponovo ista stvar... Ako se redovno radi i nema debljih slojeva, može biti poprilično korisno...

Kad se klima rastavlja i mehanički čisti, za kraj se naspreja i u biti završno 'opere' sa Klima Sept ili sličnim sredstvom...

https://www.bauhaus.hr/klima-sept-500-ml.html

Ovo se može nasprejat uvijek, i bez rastavljanja, na sve dostupne površine klime/filtera i ventilacije, kako u unutrašnjoj jedinici kućne klime, tako i svugdje kod auto klime...

Tamo gdje ne uspije dospijet, nema pomoći, ali recimo kod kućne unutrašnje jedinice, skineš i opereš filtere, našpricaš ih, a onda našpricaš unutrašnju jedinicu sasvih dospupnih strana i kutave te otvora za doć do što više unutrašnjosti...

Bez rastavljanja nije savršeno, ali dosta pomogne, a višak se barem djelomično slije u posudicu za kondenzat i poubija tu šta nađe, a ta posudica je obično najveći problem...

Za auto, 'dimna bomba' je prva stvar, a onda sve dostupno Klima Septom je druga stvar... Svi kanali, pogotovo odvodni putovi kondenzata, filter klime, sve što se može dohvatit i našpricat, možda improvizirat nekakvu cjevčicu koju onda uvučeš u neke teže dostupne djelove, i to je maximum šta se može doma napravit, bez rastavljanja svega i svačega...

Ta sredstva imaju određeni miris, i povremeno će se osjetit duže vrijeme, kad vlaga dođe do malo sredstva i ponovo oslobodi miris u zrak, ali to je OK, ja se sjetim da od tog mirisa krepaju gljivice i bakterije, i odma mi je lakše...

Valjda....

:D
 

Milosh

Test
A niko ne spominje čišćenje pjenama u spreju..

Pjene se mogu kupiti u trgovinama auto opreme, a postoje čak i oem pjene za tu namjenu, vidio sam da ih Toyota ima a čini mi se da sam vidio da i Citroen ima.

To je pjena koja dođe u velikoj boci (kao boca od pur pjene) a na dizni ima dugačko savitljivo crijevo. Crijevo se ugura duboko kroz sve otvore klime i onda se našprica ta pjena unutra. Mislim da se samo pusti da djeluje bez paljenja motora/klime. Ta pjena se spusti po kileru i ostalim dijelovima i očisti ih (mada opet ne mehanički) i sama iscuri kroz odvod kondenzata. Nakon nekog vremena se klima upali da ventilacija propuše sve kanale i otvore.

[ame]https://m.youtube.com/watch?v=WQQiuB8YgKA[/ame]
 

visaluteju

Well-known member
Ajmo sumirati :)

Znači nisu loši ovi sprejevi, pjene i čuda za neko privremeno održavanje,blažu dezinfekciju, da se malo ubije miris budji itd, ako je auto novije i klima se pravilno koristi.

Ako je auto starije ili nije baš često dezinfikovano da bi se potpuno ubile bakterije i učistilo fizicki i sredilo kako bog pomaže odvesti profesionalcima
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Ne, ja se i dalje ne slažem. Svakako smatram da se treba istuširati prije sprejanja deodorana.

Na kraju krajeva, profesionalna dezinfekcija nije ništa puno skuplja od tih sprejića i stvarno ne vidim niti jednog razloga bacati pare na njih.
 

Randy5

Active member
Pominjali su mi nekog majstora koji servisira klime u Hrašćici ili Sračincu. Navodno je dobar. Trebao bi se raspitati. Ja ću morati dati konačno pregledati klimu na Xsari jer do sad nikad nije dirana. Uključujemo ju i zimi barem jedanput mjesečno, a kad se sjetim isključim ju par minuta prije odredišta, ako vani nije prevruće.
 
Na vrh