Citroen C5 2.0 HDi Exclusive

sfx7

Member
Evo da se i ja opet javim, još uvijek tražim felge ali s obzirom da sam tvrdoglav, ipak ću (unatoč nagovaranju većine) tražiti samo 16" felge. Jednostavno uvijek težim većoj udobnosti i da uzmem 17" ne bih si dao mira misleći je li udobniji na 16" 🤣

Problem je što tih 16" nema nigdje, pretresao sam sve oglasnike u HR i BiH ali nema ih...tako da ako bi netko htio prodati svoje 16" spreman sam ponuditi i više nego solidnu cifru 😁
 

sfx7

Member
Meni je nevjerojatno da ih kod nas nema a na HR tržištu svaki treći Citroen je 1.6 HDi na koji su tvornički išle ovakve felge...
 

markan1000

Well-known member
Čekaj, o kojoj mi dimenziji guma pričamo u 16 odnosno 17 cola? Ne kužim zašto misliš da će ti 17" pogoršati (drastično) udobnost. Hoće ako uzmeš nekakve izrazito niskoprofilne, u što čisto sumnjam. Ako ti je profil gume približno sličan, nema ti tu neke razlike.
Ja na Picassu zimi imam 205/60/16, a ljeti 205/55/17. Razliku ne osjetim, ako je uopće ima. A izgled je neusporediv u korist 17". Na tu širinu gume od 17", kad bi mi profil bio 45, vjerojatno bi se razlika osjetila.
Šteta na tako lijepi auto stavljati ovu 16" ružnjikavu felgu, ajde eventualno za zimski set. A za vjerojatno nikakvu razliku u udobnosti
 

sfx7

Member
Pričamo o 225/60/16 i 225/55/17. Ne vjerujem da će razlika biti drastična ali isto tako ne vjerujem da će biti neprimjetna.

1. Iako se profil čini sličan, visina gume 16" je 135mm a 17" malo manje od 124mm, što i nije tako mala razlika, viša je skoro 10%.

2. Dobar dio guma 17" u toj dimenziji su XL (pojačane) što bi u teoriji značilo da su i nešto tvrđe.

Kupio sam C5 s hidro ovjesom primarno zbog udobnosti, i želim ga srediti da bi bio što je moguće udobniji, što uključuje prelazak na manje felge i promjenu svih bombi nekad u budućnosti.

I meni auto izgleda bolje na 17", ali daleko od toga da mi je ružan na 16". Vremenski gledajući, auto gledam puno manje nego što ga vozim, tako da mi je udobnost ipak ispred izgleda.

Na kraju mi je najveći problem psihološki jer ako uzmem 17" stalno ću se misliti koliko bi bio udobniji da sam ipak uzeo 16" 🤣
 

dinko1981

Well-known member
Vjeruj mi sa tim dimenzijama nećeš osjetit nikakvu razliku u udobnosti jer guma u dimenziji 225/55 je sve samo ne niskoprofilna i ima više nego dovoljno mesa za amortizaciju. Sjećam se golfova 4ki koji su osnovnoj opremi dolazili sa gumama 175/80 14. To je bilo katastrofa za vidit a i dalje nikakve udobnosti i razlike u odnosu na 15 ili 16"
Dimenzija gume ima određenu ulogu u amortizaciji i udobnosti ali samo do određene granice kada daljnje povećanje bočnice više ne igra nikakvu ulogu.
 

sfx7

Member
Moram priznati da ima smisla to što govoriš, šteta jedino što ne postoji (jeftin) način da to provjerim u praksi nego cijela rasprava ostaje čisto teoretska i u domeni nekih pretpostavki. Tražio sam po nekim međunarodnim grupama mišljenja ljudi pa je nekima mala razlika između 16" i 18" a nekome velika između 17" i 18" 🤣 I sad kome vjerovati? Nažalost tema udobnosti je dosta subjektivna.
 

dinko1981

Well-known member
Vjeruj mi za dimenzije između kojih se ti dvojiš baš i nema nekih predpostavki o nekakovoj razlici u udobnosti. Više razlike ćeš dobit između nekih pojedinih modela guma (kao npr xl i obične) i tlaka na koji ih napumpaš
Osjetna razlika može biti kada ideš sa male bočnice npr 225/45 na još manju 225/40. E tada se može govoriti o gubitku udobnosti
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Mišo CC2 ima baš mekanu bočnicu, naspram nekakvih prosječnih ljetnih stvarno napravi razliku u udobnosti kao da se pređe na broj manje felge
 

sfx7

Member
Mišo CC2 ima baš mekanu bočnicu, naspram nekakvih prosječnih ljetnih stvarno napravi razliku u udobnosti kao da se pređe na broj manje felge
To vrijedi samo za cjelogodišnje ili su im sve gume takve? Koje su najmekše ljetne gume u dimenzijama koje ja tražim?
 

sfx7

Member
Nisam siguran nego pretpostavljam, isto kao što vi pretpostavljate da nije. Uostalom priznao sam Dinku da ima dosta logike u onome što govori.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
To vrijedi samo za cjelogodišnje ili su im sve gume takve? Koje su najmekše ljetne gume u dimenzijama koje ja tražim?
Po ovome što sam probao, baš cjelogodišnje, konkretno te.
Od ljetnih je nekada Uniroyal RS3 bio jako mekan, neznam kako je sa peticom
 

Brruno

Well-known member
Ja ti mogu reći da je 16 drastično udobnija od 18😁
i 17 je dosta udobnija od 18. Govorimo o 225/55/17 vs 245/45/18 . Nisam ni ja vjerovao dok nisam malo isprobao 17 nakon dugo godina vožnje na 18. Mislim da i ja idem u potragu za 17" za zimu. Ljetne mogu ostat 18" jer ljeti vozim jako malo,radi se :D
 
Na vrh