C5 ulje prelazak sa 0w30 na 5w30

Antel

New member
Dobar dan znalci.
Molim savjet.
Imam Citroen C5 2017 godina, motor 133kw, diesel bluehdi 2.0 i do sada sam koristio 0w30 ulje a mehaničari me savjetuje da sada na 170.000km pređem na 5w30, jer je navodno bolje za motore s većom kilometražom. Naravno ista specifikacija ostaje ACEA C2.

Koliko vidim temperaturni raspon oba ulja je dovoljan za naše podneblje a razlika u viskozotetu je minimalna.
Citroen i strane stranice koje se bave uljem navode samo 0w30.
Ima li netko tko se dobro razumije da podijeli svoje znanje?
 

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
Ja bih ostao na gradaciji koja je prepisala fabrika. Da mu je odgovara, bilo bi naznaka do ovih 170k. Samo redovna zamena.
 

Antel

New member
Ja bih ostao na gradaciji koja je prepisala fabrika. Da mu je odgovara, bilo bi naznaka do ovih 170k. Samo redovna zamena.
Hvala ti na mišljenju. Na nekim forumima čitam da bi ta promjena dobro došla, navodno se podizati ventila manje čuju itd.
 

Cutac

Prèkaroš
S obzirom kakve su nam zime, isto ti je koristio 5W ili 0W, iako 0W najvjerojatnije ima bolju bazu.
Što se tiče ljeta, bolje 5W30 jer je vrlo vjerojatno film malo jači, ali to sam odluči želiš li probati.

Što se tiče kilometraže, ako motor radi, tolerancije su i dalje u spec. i nema razloga mijenjati ulje. Ako ti podizači lupaju, trebaš mijenjati njih, a ne ulje.
 

Antel

New member
S obzirom kakve su nam zime, isto ti je koristio 5W ili 0W, iako 0W najvjerojatnije ima bolju bazu.
Što se tiče ljeta, bolje 5W30 jer je vrlo vjerojatno film malo jači, ali to sam odluči želiš li probati.

Što se tiče kilometraže, ako motor radi, tolerancije su i dalje u spec. i nema razloga mijenjati ulje. Ako ti podizači lupaju, trebaš mijenjati njih, a ne ulje.
Odlično, ima smisla!
 

Memphis

Active member
Dobar dan znalci.
Molim savjet.
Imam Citroen C5 2017 godina, motor 133kw, diesel bluehdi 2.0 i do sada sam koristio 0w30 ulje a mehaničari me savjetuje da sada na 170.000km pređem na 5w30, jer je navodno bolje za motore s većom kilometražom. Naravno ista specifikacija ostaje ACEA C2.

Koliko vidim temperaturni raspon oba ulja je dovoljan za naše podneblje a razlika u viskozotetu je minimalna.
Citroen i strane stranice koje se bave uljem navode samo 0w30.
Ima li netko tko se dobro razumije da podijeli svoje znanje?
Ostani na 0W30 kvalitetnije je od 5W30
 

-dominic-

Member
Donator foruma
Ni meni nema smisla teza da je 5w30 bolje niti u jednom pogledu. Jačina filma je po deklaraciji ista, ali u praksi je sigurno radi baze kako je kolega rekao bolje. To je vidljivo kada se usporedi sama tehnička specifikacija ulja koja je dostupna na netu.
 
Na vrh