C3 1.4 benz - markan 1000

markan1000

Well-known member
I taman ga nekidan pohvalim kako već dugo s motorom nikavih problema, i u petak rikne alternator... :gaah:
a ništa, idemo dalje...
 

markan1000

Well-known member
213.000 km, odrađen mali servis. Osim toga, promijenjeni i prednji diskovi i pločice, što sam i očekivao da će trebati mijenjati.
Ono što nisam očekivao je zamjena zadnjih opruga. Jedna pukla. zamijenjene obe.
Sad kad gledam, u prethodnih godinu dana i cca 5.000-5.500 km između dva servisa na mom 15-godišnjaku mijenjan je graničnik vozačevih vrata i alternator. Podnošljivo.
 

markan1000

Well-known member
E da, to sam zaboravio... skužio sam da se na pragovima počela hrđa pojavljivati pa sam zato i to odmah u startu prije mjesec dana riješio dok nije uzelo maha.
 

Hrvoje Marin

Active member
evo i izvještaja što je sve rađeno i mijenjano, neke stvari ću vjerojatno zaboraviti i navesti. dakle, kako sam već rekao glava je otvarana i peglana, osim tuga sređeni su i ventili i dosjedi. Brtva glave stavljena Reinz. Također, mijenjan je i set brtvi glave, također Reinz.
Osim toga, mijenjano je i: antifriz naravno, set remen pumpa i natezač (SKF), bobina mamicu joj hebem (Valeo) i svjećice (NGK), remen kanalni (Gates).
Osim toga, napravljen je i redovni servis, dakle ulje (Total) + svi filteri (UFI) i nešto potrošnog materijala.
Neke stvari što su pregledane i čišćene vjerojatno sam i zaboravio navesti, ali to je uglavnom to.
sve zajedno ovaj sport je došao 4000 kuna (2300 ruke + 1700 dijelovi). na kraju sam uložio nekih 1000 kuna više nego sam planirao prilikom kupnje, ali što je tu je.
a čemu seks sa bobinom ?
 

Hrvoje Marin

Active member
misliš, zašto sam joj mamicu? pa zbog cijene mamicu joj ,a nije bilo u planu mijenjati ju.

A ako me pitaš zašto je mijenjana, pa očito nije dobro radila, ali ja više nemam pojma u čemu je točno bio problem.
a štaš, zalivena je sasvim, evo mojoj je 14 godina, i dobra je. :cool:
 

markan1000

Well-known member
Riješen tehnički, kotrljamo se dalje. Sve štima osim što već nekoliko godina i zadnjih tehničkih imam tu neku rupicu u auspuhu zbog čega je povišen O2 u ispušnim plinovima. Ali ako ja dobro čitam izvještaj, to je stavka koja ne utječe na prolaznost na eko testu, tako da zasad prolazim. Ostalo, sjedi 5 :)
cca 6.000 km od prošlog tehničkog. 15 godina je sad napunio, neka poživi do punoljetnosti pa onda ga mogu pustiti neka ode iz kuće.
Nekidan ga vozao jedan moj prijatelj, i baš ga nahvalio, od udobnosti, šaltanja bez problema, bez cvrčaka, općenito feelinga u vožnji.
 

Hrvoje Marin

Active member
Riješen tehnički, kotrljamo se dalje. Sve štima osim što već nekoliko godina i zadnjih tehničkih imam tu neku rupicu u auspuhu zbog čega je povišen O2 u ispušnim plinovima. Ali ako ja dobro čitam izvještaj, to je stavka koja ne utječe na prolaznost na eko testu, tako da zasad prolazim. Ostalo, sjedi 5 :)
cca 6.000 km od prošlog tehničkog. 15 godina je sad napunio, neka poživi do punoljetnosti pa onda ga mogu pustiti neka ode iz kuće.
Nekidan ga vozao jedan moj prijatelj, i baš ga nahvalio, od udobnosti, šaltanja bez problema, bez cvrčaka, općenito feelinga u vožnji.

s mojim od 14 godina i 1.4 75ks otišao sam od Krka do Zagreba, ide ko avion, lakoćom 13x km/h i ne troši ništa više od 6.5.
 

markan1000

Well-known member
Najbolji pokazatelj kvalitete je koliko ih još uvijek jako puno ima na cesti, čaki ovih ko moj, prva serija prije redizajna...
 

markan1000

Well-known member
Od 8. mjeseca prošle godine do danas hvala Bogu jedina novost je da sam stavio nekidan nove gume, Hankook 175/65 R14 H750 ALLSEASON, kupljene u Vulkalu za 385 kn/kom.
U međuvremenu mi se još par dana palila i lampica motora, tako mi je već jednom bilo prije nekih godinu i po dana, i bila je stvar katalizatora. Onda je greška bila samo pobrisana i više se nije javljalo do nedavno. S obzirom da je auto sad najnormalnije radio, odlučio sam nekoliko dana ignorirati lampicu, i s obzirom da dosta zbog korone i svega auto dosta stoji, par dana ga malo češće i intenzivnije provozati. I nakon nekoliko dana lampica motora prestala svijetliti, da li je radi toga ili ne, nemam pojma, ali evo je već mjesec-dva nema vidjeti :) možda je crkla žaruljica u tabli 😎
 
Na vrh