BX iskustva

Dalibor

Dado Tornado
kada bi sada kupovao auto, bio bi to bx serije 1, znači tamo do 1985,6...
viđam ih u oglasima za cca 3000kn... uložim u njega još 3,4000 i vozi.................
jedan ovakav:

 

deda

New member
Re: Kojeg bi citroena još voljeli posjedovati ili voziti?

BX je najbolji hidrauličar koji je Citroen napravio,a kada uzmeš u obzir da je taj auto napravljen prije 30 god. u takvom dizajnu i opremi, da se i današnji auti mogu sramiti.Jedino kaj je meni malo pretvrd za hidrauličara,za moj ukus.
 

Dalibor

Dado Tornado
Re: Kojeg bi citroena još voljeli posjedovati ili voziti?

i meni je bio tvđi od očekivanog.
vozio sam se u njemu prije 10tak godina, pamtim kako sam iznenađen bio sa vožnjom. možeš osjetiti kako se radi o hidrauličkom ljuljuškanju, ali preko rupa sam ipak očekivao mekše upijanje...
recimo kada sam prvi put vozio zx, učinio mi se mekšim autom od bx. jedino ako sa bxom nešto nije štimalo ili je netko prenapumpao gume...
 

fullcool

New member
Re: Kojeg bi citroena još voljeli posjedovati ili voziti?

i meni je bio tvđi od očekivanog.
vozio sam se u njemu prije 10tak godina, pamtim kako sam iznenađen bio sa vožnjom. možeš osjetiti kako se radi o hidrauličkom ljuljuškanju, ali preko rupa sam ipak očekivao mekše upijanje...
recimo kada sam prvi put vozio zx, učinio mi se mekšim autom od bx. jedino ako sa bxom nešto nije štimalo ili je netko prenapumpao gume...
sa tim bx definitivno nešto nije bilo u redu a to nisu bile gume.;)

bx sa ispravnim ovjesom je nemoguće uspoređivati sa bilo kojim klasičnim autom.
čak i najtvrđe podešeni bx-ovi su još uvijek puno udobniji od bilo kojeg običnog auta. bx je imao puno različitih podešenja u ovisnosti od ugrađivanog motora, tako su najslabiji motori išli sa mekanim ogibljenjem, a jači i teži modeli sa tvrđim.
moj bx je bio turbo diesel pa je prema tome bio sa tvrdim ogibljenjem(samo gti 16v je bio tvrđi), i opet je bio neusporedivo mekši po rupama neg bilo koji drugi auto, rupe se zapravo ni ne osjete. taj bx, u kojem si se vozio, vjerojatno je imao poluprazne kugle, pa je na malim neravninama bio mekan a veće neravnine nije mogao upijati jer se skrati hod amortizera kad je manjak plina u kuglama.
i ako ikad poželiš nabaviti bx onda nek bude serije II, puno je bolji po svemu.
kao auto bx neće nikad biti prevaziđen, na xantiji su uklonjeni neki nedostaci koje je imao bx, ali sve ostalo je rađeno samo da prati modu.
o bx-u bi se moglo još puno pričati kao i o ostalim hidrauličarima

@deda
ja bi ipak cx stavio ispred bx po pitanju hidraulike, zbog volana, drukčijeg prednjeg ovjesa, regulatora protoka, glavnog kočionog:hm:
 

deda

New member
Re: Kojeg bi citroena još voljeli posjedovati ili voziti?

Nije za usprediti sa ostalim autima, ja sam ga uspoređivao sa GSom koji mu je bio predhodnik,od njega je dosta tvrđi.A CXje CX,ta dva auta su isto neusporediva.Ono pod najbolji sam mislio na njegovo održavanje i pouzdanost,mislim da je ipak bio pouzdaniji od CXa,baš zato jer je bio jednostavniji.Ta dva auta u usporedbi sa ostalim citraćima prije i u njihovo doba su ipak bili najbolji. Xantia i XM im nisu bili ni sluge po pouzdanosti.
 

fullcool

New member
Re: Kojeg bi citroena još voljeli posjedovati ili voziti?

Nije za usprediti sa ostalim autima, ja sam ga uspoređivao sa GSom koji mu je bio predhodnik,od njega je dosta tvrđi.A CXje CX,ta dva auta su isto neusporediva.Ono pod najbolji sam mislio na njegovo održavanje i pouzdanost,mislim da je ipak bio pouzdaniji od CXa,baš zato jer je bio jednostavniji.Ta dva auta u usporedbi sa ostalim citraćima prije i u njihovo doba su ipak bili najbolji. Xantia i XM im nisu bili ni sluge po pouzdanosti.
to sa tvrdoćom je bio odgovor daliboru i drugima koji nisu imali puno prilika za vožnju u pravom hidrauličaru. znam da je tebi poslije ds-ova (u kojim se nisam nikad vozio) i gs-ova bx malo tvrđi, ali mogli bi reći da je to pozitivno i skladu sa namjenom vozila. gs-ovi su bili puno lakši i sa slabijim motorima, i u vrijeme tih auta se vozilo opuštenije, manje su gužve bile po gradu itd. ds je limuzina za gospodu dok je bx tegleća marva za sve narodne mase. mislim da bi bx 14 benzinac trebao bit mekan isto kao i gs. a sad za pouzdanost cx-ova, ja nisam imao problema sa cx dok sam ga vozio, a nije ih bilo puno ni prije pa ne znam kako su drugi prolazili. u biti, mnogi dijelovi su isti na cx-u i bx-u, možda je ostao dojam da je cx kompliciran jer je bio na cestama prije bx-ova, i u to vrijeme su i servisi bili slabije opremljeni. znam samo da je motor(diesel) i mjenjač iz cx ugrađivan u kombije i da je glasio za nepoderiv,
a i moj kombi je svjedok sa 280 000 km, ne troši kap ulja, pali po najvećem minusu i ne troši više od 10 l.
 

mirda69

Super Moderator
Uredništvo foruma
Re: Kojeg bi citroena još voljeli posjedovati ili voziti?

Bogami,auto i pol :whistling:
 

citroen xm break

New member
Bx je legenda! ja sam imal bx 1.9trd.. taj auto je imal prek 400tkm i išel je ko novi! pali iz prve.. mašina je pjevala,udoban,prava lađa.. super auto! prodani je za 2000kn
 

Dalibor

Dado Tornado
vidio sam tog u oglasnicima.... ako je iznutra okej isplatilo bi se uzeti. sa regom i popravcima kada bi me došao oko 7000kn.....

ovako na slici izgleda više prljav nego loš... još je i dizel. ako je atmosferac isto bi bio +
 

zoran37

New member
Ma ja bi ga uzeo al nemam sad novaca, istrošio sam se malo previše i ne vidim u svom proračunu tih 2000 kuna a još bi mi trebalo najmanje 600-700 kuna dok bi ga doma dovezao, tako da ništ od toga za sad. Ma kad bi se oprao samo i izvukao iz tog đubra bio bi vrijedniji 200 €.
 

Dalibor

Dado Tornado
da stvarno kupujem auto išao bi pogledati ovu bx seriju 1:
Kod:
http://www.njuskalo.hr/auti/citroen-bx-14e-oglas-1485301
 
Na vrh