BX iskustva

Lakii

Well-known member
Pozdrav narode!

Malo da zavirim u ovu garazu, ipak mi je BX prva ljubav!

Tema je iskustva? Pa, iskustva samo pozitivna!
U obitelji je jos uvijek BX 15 TGE kupljen davne '89.
Jednostavan i pouzdan auto. Nikad, ali stvarno nikad mene a ni ikog drugog iz obitelji taj auto nije opstavio na cesti. Mogao bi romane pisati o tom autu (a i zasluzuje to), ali ostanimo bar zasad na ovih par recenica!

Vidim da netko masta o BX 16v? Ima jedan u Rijeci, neregistriran, stoji vec neko vrijeme. Inace ih kod nas jako malo ima...
bxclub je jedan od najboljih foruma po meni za bx-e, englezi me odusevljavaju svojim pristupom. Francuzi su jos bolji ali malo ih je tesko razumjeti...
...a za 16v imas http://www.bx16valve.co.uk/
 

ExOduS442xb

Racing
U Rijeci? Jaoj, ja bi to rado vidio ako moze. Ako je neregistriran jel bi mozda isao na prodaju?
Ravno pred nosom a nisam toga ni svjestan bio.

Lakii, jesi ti mozda vec bio prisutan da jednom od Citroenovih foruma u HR? Poznato mi nešto :D
 

Lakii

Well-known member
Nemam pojma daj je ili nije na prodaju, vidao sam ga u prolazu a pred koji tjedan sam prosao pjeske kraj njega , malo ga proucavao i skuzio da je 16v!
Na Texasu je, tj. na Trampovoom bregu, na pol puta od raskrsca na Marinicima i velikog zavoja na trampovom bregu (di je Bosch servis).

A ja? pa, bivao sam na svakakvim forumima, da, da...
 

ExOduS442xb

Racing
28og idem nazad za Rijeku pa cu se zaletiti do tamo.

Inace, kako se pravilno ozracuje hidraulika na BX-u? Kočnica mi trese i to je vrlo iritantno a i auto se za manje od 2min spusti :(, ocito svaki nacin na koji sam pokusao ozraciti auto ne funkcionira jel se i kocnica cuje (šušti) kad ju stisnem.
 

fullcool

New member
28og idem nazad za Rijeku pa cu se zaletiti do tamo.

Inace, kako se pravilno ozracuje hidraulika na BX-u? Kočnica mi trese i to je vrlo iritantno a i auto se za manje od 2min spusti :(, ocito svaki nacin na koji sam pokusao ozraciti auto ne funkcionira jel se i kocnica cuje (šušti) kad ju stisnem.
ozračuješ tako da auto bude upaljen i u najvišem položaju, staviš cjevčice na ozračnike (prozirne), na oba kotača istovremeno, držiš stisnutu kočnicu i odpustiš ozračnike da ulje curi. kroz cijevčice vidiš mjehuriće ako ih ima, kad ih više nema zatvoriš ozračnike i ideš na druga dva kotača.

to sve ti vjerojatno neće pomoći, jer ti je loš glavni kočioni, po toplom vremenu je to izraženije ali sigurno ti je tako već duže vrijeme, traži drugi kočioni, paše ti i od cx-a, gs-a
 

Lakii

Well-known member
To sve sto rece kolega!

Najvaznija stvar ti je da ti je pedala kocnice maksimalno stisnuta cijelo vrijeme dok odzracujes!

A tvoji simptomi ukazuju na los kocioni ventil.
Probaj naci dobar polovni...
 

ExOduS442xb

Racing
Ne rade mi svijetla, ni pozicija, ni oborena ni dugacka ni maglenke. Nisu osiguraci, svi su ispravni, cak sam ih i mjenjo, a nisu ni oni debeli što stoje iznad jer imam doma jednog BX-a za dijelove pa smo prebacili iz njega i nista ne radi.
Pojma nemamo sto bi moglo biti, ima netko ideju? Truba, vent i prozori, žmigavci kao i sve drugo sto je na struju radi.
 

ExOduS442xb

Racing
Ne radi ni zadnja svijetla, skidali smo prekidac, cini se da je s njim sve u redu jer smo stavili bili s drugog auta i ista stvar, nema efekta.

Morat cu do elektricara najvjerojatnije da nebi napravio više štete od koristi.
 

Lakii

Well-known member
Malo na konektorima pogledas dali imas napona! Nije komplicirano.
Ja sam jednom ostao bez pozicija na BX-u, jedna zica je bila prelomljena i na kraju pukla.
Ako nemas iskustva sa strujom odi autoelektricaru ali ako ti se da cackati, multimetar u ruke i pogledaj prvo dali imas napona na cetveropolnom konektoru koji ti ide na prekidac svjetala. Na stopici broj 3, tj. svejedno, idi redom i gledaj dali imas napona, samo na jednoj bis morao imati 12V. Ako imas, onda idemo dalje...
Ukopcaj konektor u prekidac i pali prvo poziciju, kratka, duga. Gledaj dali ti se pojavljuje napon na ostalim stopicama, zavisno od okretanja prekidaca...


Evo ti elektricna shema:



I legenda:

 

Sale123

New member
Razgovarao sam jučer sa jednim čovjekom iz Gline koji poznaje vlasnika ovog Bx-a 4x4 :wub:...rekao mi je da je Bx u odličnom stanju, jedino je farban prednji blatobran, inače auto je očuvan te lijepo izgleda iznutra i izvana.

Uglavnom čovijek je u mirovini ima još jedan auto i ovaj bi dao za male novce, vjerovatno zato jer ima jedan kredit u švicarcima :grin: ...sad mi je žao što nisam zvao čovjeka prije nego sam kupio svoj Bx, a mogo sam ga dobiti za male novce :shock:
 

ExOduS442xb

Racing
Vjerojatno bi se dalo spustit za jos barem 100e.
Inace da se pohvalim, jucer smo ja i stari izvadili motor iz drugog BX-a, moje prvo vađenje motora :D

Dodam slike cim prije
 
Na vrh