Automatsko paljenje svjetala i Ručica tempomata

dedke

New member
Imam Citroen C3 2008 godište sa Exclusive opremom koja uključuje Tempomat i auto paljenje svjetala.

Kod auto svjetala me zanima, dali se može u kompjuteru auta podesit, da se svjetla upale i po danu. Naime u uputama auta sam pročito, da se pale samo kad je slabija svijetlost (znači po danu su ugašene).

Kod tempomata me zanima dali je ko imao iskustvo, da kad podesiš željenu brzinu piše pored tempomat ikonice OFF i tempomat ne radi ?


Hvala vam za odgovore :grin:
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Svjetla - ne... morat ćeš sam okretat ručicu svaki dan.
Jedino tu možeš probat fušersko riješenje - prelijepi foliju preko senzora. I palit će ti ih sam automatski čim startaš.

Tempomat nemam pa neznam, vjerovatno je kakva greškica u pitanju... ni inače ne radi tempomat ili?
 

dedke

New member
Ni jedna se ne upale tokom dobre svijetlosti ako je na rucici na Auto. Izgleda svaki put rucno bemti francuze. Cudi me sto je ta mogucnost postojala na Xsari Picasso 2009 god. koju smo imali.

Sto se tice tempomata, radi onaj limiter il kako da ga nazvoem kod kojeg avto ne predje podesenu brzinu. Al klasicni tempomat ne radi kad podesis brzinu. Avto ne odrzava podesenu brzinu. Pa sad neznam dali je rucka il elektronika jer sve tipke radu na rucki
 

visaluteju

Well-known member
Tempomat radi jedino u petoj brzini ako se ne varam, tako je bar kod mene, da nisi probao u nekoj nizoj pa zbog toga ne radi ?
 
Posljednje uređivanje:

dedke

New member
ivan222 a gdje se nalazi senzor za svijetla?

Visaluteju u nizim brzinama ne radi (ne radi ni izpod 40km/h) a za petu cu morat probat jer se ne sjecam.
 

visaluteju

Well-known member
Senzor za svjetlo bi trebao biti ispod sajbe unutra na sredini kokpita sto blize zajbi

Probaj u petoj jer kazem ti ja se sjecam da sam se isto bio zabrinuo nekad prije da mi cruze ne radi i onda sam procitao da radi samo u petoj brzini (za potrebe auto puta9 i tako je i bilo
 

dedke

New member
Ok testirat cu za tempomat. Aha znam gdje se nalazi. Ali mozda je pored i senzor za automatski rad brisaca pa da to ne zeznem...
 

visaluteju

Well-known member
Za brisace bi trebalo da je iza tj. iznad retrovizora unutrasnjeg priljepljen na šajbu iznutra tako da se kiša sljeva preko njega i nije u dometu brisača
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Meni na C3 2007. su oba senzora u jednom... a kišni koliko sam skužio radi kao touch screen.
Možeš jednostavno isprobati, upali automatske brisače, izađi van i lupi prstom po senzoru. Ja kako taknem po svom, tako se brisači pale.

Ako ti se da još eksperimentirati, odi kod nekog tko ugrađuje folije i pitaj mali odrezak (ostane im puno toga što bacaju nakon ugradnje... sumnjam da će naplatit).
Ja bi uzeo da je što tamnija, ako moguće i neprozirna, a opet donekle tanka i kvaltetna.

Nakon što ju naljepiš preko senzora opet testiranje...
Uglavnom, ne košta puno, a moglo bi ti riješit problem sa ljenim prstima :D
 

Cutac

Prèkaroš
Ni jedna se ne upale tokom dobre svijetlosti ako je na rucici na Auto. Izgleda svaki put rucno bemti francuze.
Pa valjda bi ih trebalo bemati da se svjetlo pali po sunčanom danu, a ne što se ne pali kad nije mrak...

Još nisam sreo auto kojemu se po danu svjetla pale sama od sebe. A da sretnem, išao bih ga reklamirati :D
 

dedke

New member
Pa valjda bi ih trebalo bemati da se svjetlo pali po sunčanom danu, a ne što se ne pali kad nije mrak...

Još nisam sreo auto kojemu se po danu svjetla pale sama od sebe. A da sretnem, išao bih ga reklamirati
Xsara Picasso 2009 god. ručica na AUTO i svjetla su gorjela i po danu :))
C4 Picasso 2015 god. ručina na AUTO i gore led dnevna svjetla

Al ako imaš koji bolji savjet bio bi zahvalan :grin:
 

Cutac

Prèkaroš
C4 Picasso 2015 god. ručina na AUTO i gore led dnevna svjetla
To su ti ugašena svjetla, tj. upaljena dnevna. Ako odeš u meni i ugasiš dnevna svjetla(day lamps, tako nešto), bit će sve ugašeno po danu.

Xsara Picasso 2009 god. ručica na AUTO i svjetla su gorjela i po danu
To ti je pokvareno nešto. Ili senzor ili ručica, ali po danu kratka svjetla se ne smiju paliti sama od sebe.
 

dedke

New member
To ti je pokvareno nešto. Ili senzor ili ručica, ali po danu kratka svjetla se ne smiju paliti sama od sebe.
Xsaru Picasso smo imali preja C4 Picasso i doista su se dnevna upalila i po danu na AUTO. Xsara je bila nova kupljena 2009, tako da sumljam da bi šta bilo pokvareno a da nebi javio kompjuter error.
 

Cutac

Prèkaroš
doista su se dnevna upalila i po danu na AUTO.
Pa da, po danu se pale dnevna ako ih auto ima, a kada padne mrak, kratka.
Kratka se ne smiju po danu paliti, ako se pale, nešto ne radi kako bi trebalo/nije namješteno.
 

Milosh

Test
Ako želiš da ti se svjetla tako ponašaju - da se kratka uvijek pale po danu: otiđi do bilo kojeg autoelektričara da ti to prespoji da se tako pale. Jedan komad žice, jako jednostavan posao. Može ti spojiti da se tako pale kad je ručica na Auto ili na kratkim, kako želiš.

Tempomat - izvini na pitanju, jel znaš kako se aktivira tempomat? Ne poznajem direktno C3, ali kod nekih auta nije dovoljno samo podesiti brzinu, treba ga i aktivirati (pauza ili Resume dugme, mislim da je kod svih Citroena dugme sa simbolom pauze (II)).

Ponovo, ne poznajem dovoljno C3, ali koliko ja znam kod svih auta senzor dnevnog svjetla je kod retrovizora, zalijepljen na sajbu, i kombinovan sa senzorom za kišu. A na instrument tabli ispod sajbe bude senzor osunčanosti koji služi za automatsku klimu.



Sent from my Ei-Nis E1 - using buggy and annoying Tapatalk
 

Doomsday

U prolazu...
Nemojte me sad hvatat za riječ, ali mislim u nekoliko modela Renault-a, Clio i Twingo, ne trenutna linija nego linija prije, nisu postojala dnevna svjetla, ali su se mogla namjestiti kratka svjetla kao dnevna, tj. da se pale odmah prilikom paljenja vozila...

Možda je tako bilo namješteno na Picasso 2009, a sada na C3 2008 nije tako namješteno, pa treba namjestiti, ili u korisničkom meniju, ili u servisnom meniju pomoću dijagnostike...

:)
 
Na vrh