Automatsko paljenje svjetala i Ručica tempomata

tomica0308

Well-known member
Ja imam kad se auto upali upale se i kratka svjetla al nemam na rucici AUTOMATSKI. Samo kaj onda nerade duga svjetla, kad hocu duga svjetla moram okrenut na rucici. Moze se prek dijagnostike to rijesit znam sa su ljudi u servis dolazili kad je bilo ljetno/zimsko racunanje vremena da se to iskljucivalo/ukljucivalo. Sad neznam dal se moze posto imas AUTO na rucici.
 

dedke

New member
Ako želiš da ti se svjetla tako ponašaju - da se kratka uvijek pale po danu: otiđi do bilo kojeg autoelektričara da ti to prespoji da se tako pale. Jedan komad žice, jako jednostavan posao. Može ti spojiti da se tako pale kad je ručica na Auto ili na kratkim, kako želiš.
Otič, ču to riješit il na serivs il kod autoelektričara.

Tempomat - izvini na pitanju, jel znaš kako se aktivira tempomat? Ne poznajem direktno C3, ali kod nekih auta nije dovoljno samo podesiti brzinu, treba ga i aktivirati (pauza ili Resume dugme, mislim da je kod svih Citroena dugme sa simbolom pauze (II)).
Evo upute za aktivaciju tempomata.
Upute tempomata C3



Tako uvijek napravim kako piše za CRUISE i ne radi ni u 5 brzini ni u nižim. Testirao sam od 50km/h do 130km/h.
 

Milosh

Test
Ja imam kad se auto upali upale se i kratka svjetla al nemam na rucici AUTOMATSKI. Samo kaj onda nerade duga svjetla, kad hocu duga svjetla moram okrenut na rucici. Moze se prek dijagnostike to rijesit znam sa su ljudi u servis dolazili kad je bilo ljetno/zimsko racunanje vremena da se to iskljucivalo/ukljucivalo. Sad neznam dal se moze posto imas AUTO na rucici.

Kod tebe je C4 MK1.. I kod moje žene je bio i isto nije imao automatska svjetla a isto su se kratka uvijek sama palila. A duga nisu mogla ostati da rade dok se na ručici ne prebaci na kratka.

Samo što je to kod nje bilo tako spojeno kod autoelektričara, ne preko dijagnostike. Nisam ja to radio ali znam da je tako bilo napravljeno.



Tako uvijek napravim kako piše za CRUISE i ne radi ni u 5 brzini ni u nižim. Testirao sam od 50km/h do 130km/h.
Da, što se tiče brzine, mislim da bi morao raditi i u 4. brzini. Nema smisla da ne radi i ja lično nisam nikad vidio auto na kojem radi samo u 5. brzini. Ne kažem da nije moguće, ali meni djeluje nevjerovatno. A što se tiče brzine kretanja, vjerovatno bi preko 50 km/h trebao raditi. Mislim da je tako kod C4 MK1 a i kod Focusa MK2.

Sent from my Ei-Nis E1 - using buggy and annoying Tapatalk
 

diegos

Well-known member
Meni su nešto sa svjetlima bili aktivirali u servisu, ako se dobro sjećam, baš to da se sama uvijek pale. Pa sam im sljedeći put rekao nek mi to ugase, dakle - dijagnostika :)
 

spaceman

New member
Meni tempomat na C-Elysee radi uredno pod uvjetom da sam ubacio u brzinu koju sugerira komp. na ploči. Npr. ako idem 50 u 3. brzini, a na kompu svijetli da traži 4. onda mi ne radi tempomat sve dok ne ubacim u 4. brzinu.
 

dedke

New member
Evo update stanja...

Svijetla - kao što je rekao diegos se svjetla (da rade uvijek kad se pali motor a naručici je podešeno na AUTO), aktivira putem diagnostike, znači u ovlaštenom.

Tempomat - na ovlaštenom sumljaju na neki STOP prekidač, jer je na tempomatu uvijek pored ikonice OFF znak, kao da je pritisnuta kočnica il je pritisnuta pauza na tempomatu.
 

DS9

Active member
U vezi prekidača stop svetla koji se nalazi kod nožne kočnice dole su slike iz teme koju sam kreirao na Citroen forumu Srbije, nakon što je taj prekidač skinut zbog problematičnih kontakta koji su očišćeni.









Kao što se vidi na šemi, komplet sklopka se prodaje cela i u ovlašćenim citroenovim servisima/distributerima je koštala oko 30 evra.


Inače, neke prodavnice autodelova su imale FACET prekidač koji je prikazan na donjoj slici, a on je koštao oko 5 evra. Ovaj dole sam uzeo čisto radi rezerve ali nikad nije ugrađen jer original nakon čišćenja kontakta (od pre četiri godine) radi korektno.





Sad, da li bi zamena tog prekidača tebi rešila problem sa tempomatom - ne znam.
 

dedke

New member
Dobro da si me sjetijo, da napišem kakvo je stanje sa tempomatom. Dakle na ovlaštenom servisu je bio zamjenut taj STOP prekidač i nije to bio uzrok, da tempomat ne radi. Dali su onda auto na tester i tokom vožnje se testiralo. Došli su do zaključka, da computer od auta ne registrira 4 i 5 brzinu i zbog toga se tempomat uopšte ne upali. Sumljaju, da je bio promjenut mijenjač i da nije bilo sklopito sve kako treba odnosno, da nije original mijenjač... Sad dali je to moguče neznam.

Nakon nekog vremena sam se pomirijo, da tempomat ne radi pa sam i zaboravio napisat update stanja.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
To mi zvuči kao odgovor ovlaštenog servisa... kad neznaju šta je, uvijek se nešto drugo urotilo protiv njih.

Dali znaš povijest servisiranja, dali je diran onda mjenjač po tvojoj evidenciji? Da nije sklopljen kako spada, bilo bi tu i drugih problema, a ne samo električnih.
 

Milosh

Test
Èuj da nije originalni mjenjač, i to još ovlašteni da kaže. Preko dijagnostike se vidi koji je mjenjač a preko service-a koji bi trebao biti.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Ako je C3 sa 1.4 benzicem, mogu javiti na koliko je okretaja primjerice na 100 km/h u 4. i 5. brzini pa lako usporedimo.
Moralo bi biti identično, sad imam i tvorničku dimenziju guma gore - 185/60/15.
 

dedke

New member
Ja sam sad 3 vlasnik vozila a prije mene ga je imala jedna mlada cura i vozala ga je kako kaže 7 godina. Prije nje je avto bio u Italiji i dovezen je u Ljubljanu pa ga je ona tamo kupila. Tih 7 godina nije servisirala kod ovlaštenog i rekla mi je, da je bilo sve ok. Pitao sam ju za tempomat i odgovor je bio, da ga nikad nije upotrebljavala tih 7 godina i da je njoj sve bilo ok. Prilikom promjene desnog svjetla serviser mi je rekao da su nosači prednjeg branika malo ukrivljeni zato sumljam, da je avto bio udaren, sad dali je to oštetilo mjenjač neznam... Uzeo sam taj auto jer sam hitno trebao neko vozilo pa zato nisam posvječivao mnogo pažnje na te stvari jer sam neke od njih odkrio nakon kupnje. Iduči auto ču pažljivije kupovat :D Znam za drugi put :)

Ja imam C3 sa 1.1 benzincem 60ks
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Gledam po youtubeu... 1.1 u 4. brzini na 3500okr. ide 93km/h prema jednom primjeru. Vidi dali ste barem približno isti
 
Na vrh