Auto trza prilikom otpuštanja gasa

Limun

Member
Pozdrav forumasi, uljez sam na forumu. Vozim 508 2013.g. 1.6 E-hdi 115ks mjenjac egs ili etg6 ne znam ni sam vise. Uglavnon magneti marelli je elektronika i sam krece kad se otpusti gas. Kazu da je na mjenjacu etg6 isti samo bosch elekronika i da on ide u 508 facelift 1.6 e-hdi od 2014. Uglavnom imam taj iritirajuci problem trzaja pri opustanju gasa sto je nizi stupanj prijenosa to je izrazenije. Nekad jaci, nekad slabiji gotovo neprimjetan. Imam trzaje i kad krecem u prvoj i rikverc al to mi ne smeta toliko. U ovlastenon servisu su mi rekli da nema potrebe raditi adaptaciju mjenjaca jer na dijagnostici nema greske 😅. Serviser u ovlastenom kaze da je to tako tvornicki. Razumijem ja da je ovo sporiji mjenjac i da ima zadrsku pri prebacivanju. Al da pri pusttanju gasa radi trzaje kao da dodirnes kocnicu to ne, brzine sasvim normalno prebacuje. U neovlastenom su dijagnosticirali da su gornji nosac hidro dio i kost na njemu i donji nosac losi tj. na hidro dijelu gornjeg nosaca guma je popucala i ulje je iscurilo. Donjem je isto guma poucala tj krakovi. I nakon zamjene problem je i dalje prisutan od poboljsanja ima jedino da gotovo da nema vibracije u leru i ljepse upali, ne zatrese. Malo me brine kako montirali gornji nosac tj. onaj koji ima ulje u sebi. Pritegli su ga pistoljem na zrak i nekako kao da je se deforimisao. Ako tko ima iskustva s ovakvim problemom svaka pomoc i savjet je dobro dosao.
 

Limun

Member
I ja imam slicni problem pri oduzimanu gasa u 4 i 5 toj brzini ali na C5 -1.6 HDI 115 KS, 2015 god, sa predjenih 85000 km.
Promenio sam i gornji i donji nosac motora(u CITROEN ovom servisu) i opet isti trzaj-problem.:(:(
Jesi li ikad rijesio? Da li ti je auto automatik (robot)? Ja sam zamjenio i gornji i donji nosac, jos nisam nosac mjenjaca koji isto ima gumeni tako reci selen.
Kod mene je to baš blago, ali ja osjetim. Možda je tek početak nečega.
Da li si kako rijesio to?
 
Posljednje uređivanje:

MEDOLINO

New member
Jesi li ikad rijesio? Da li ti je auto automatik (robot)? Ja sam zamjenio i gornji i donji nosac, jos nisam nosac mjenjaca koji isto ima gumeni tako reci selen.

Da li si kako rijesio to?
Kod mene je manualni 5 st menjac. Jos nisam resio problem. Trzaj pri oduzimanju gasa u 4 ti i 5 ti stupanj prenosa jos postoi
Do sada sam promenio:
-selene
-desna poluosovina
- sve nosace motora
- update Engine ECU
 

Limun

Member
Nosac mjenjaca? To je bio zadnji koji sam ja promijenio, nakon toga nema ni najmanjeg trzaja. U mom slucaju nije bio bas jeftin, ali to je potrosni materijal pa prezivis :)
Sve sam ih zemjenuo ukljcujuci i nossc mjenjaca. Novo kvacilo i zamajac.
 

Limun

Member
Uradio ponovno adaptaciju u peugeot servisu trajalo 2 i po sata dok je se auto ohladilo i sve ostalo i nista opet isto. Sta jos moze biti. Prednji seleni, neki od novih nosaca da nije dobar, neka remenica da je losa (alternator, radilica, kompresor klime) ?
 

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
Posto je EGS, i ja imam isti, jasno mi je sta opisujes ali to nije normalno. Verovatno ima veze sa kvačilom/druk ležajem. Kad pustis gas, aktuator odvoji kvacilo. U tom odvajanju bih rekao da je problem.
 

MEDOLINO

New member
Nosac mjenjaca? To je bio zadnji koji sam ja promijenio, nakon toga nema ni najmanjeg trzaja. U mom slucaju nije bio bas jeftin, ali to je potrosni materijal pa prezivis :)
taj nisam promenio, ali promenicu svakako pa sta bude bude
 

Mashinagv

New member
Samo da se i ja javim da trzaj još uvijek postoji, čak izraženiji nego ranije. Najviše u 4 i 5 brzini, ali sada ga već osjećam i u 3 brzini kod otpuštanja i dodavanja gasa.
Do sada zamjenjeno što zbog toga što zbog drugih razloga:
-kugle
-seleni
-donji nosač motora
-nosač mjenjača

Tačno na oduzimanju gasa osjetim da se nešto pomjeri pod nogama....
 
Na vrh