Auto sjedalica za djecu

darekb

New member
Mi za klinca uzeli u Baby centru u Sloveniji Cybex pallas 9-36kg..
Na testovima bila među najboljima pa nismo puno razmišljali..
Ovaj jastuk šta ima ispred mi se čini ko super stvar..
Štiti klinca od prejakog zatezanja pojasa kod sudara i onemogućava mu da se provuče ruke ispod pojasa kao kod drugih sjedalica..

Bonus je to što mu to dobro dođe za igranje s autićima..

http://i.imgur.com/34ftRAt.jpg

Koristimo je sad već godinu dana i nikakvih zamjerki na nju..
Sjedalicu u Citroenu koristimo s ISOFIX sustavom, a kod žene u Cliju koji ISOFIX nema, vežemo pojasom i nema nikakvih problema..
Da se ukljućim (možda prekasno), kupili smo u 1. mjesecu istu takvu u baby centru (City centar) za 1500 Kn. Možda je puno, ali uzevši u obzir da je 9-36 kg ćini mi se kao dobra investicija. Potpisujem sve prednosti iz prethodnog posta, uz napomenu da mi je kikić ima 9 mj. i cca 10 kg i za sad mu ovaj stol dođe pod vrat, tak da ćekamo da malo poraste pa će biti bolje. Uglavnom, on nema problema sa njom, voli se voziti u njoj(za razliku od jajeta)
 

madmac

Member
U Republici Hrvatskoj postoji Zakon o sigurnosti prometa na cestama NN 67/08, koji je na snazi od 17.lipnja 2008.
godine u čijim je odredbama članka 163. stavcima 4.,5.,6.,7., i 8. određeno da vozač motornog vozila može prevoziti
dijete mlađe od 5 godina, samo na stražnjem sjedalu i u posebnoj sigurnosnoj sjedalici, koja je u vozilu pričvršćena
sigurnosnim pojasevima vozila ili posebnim kopčama. To bi značilo da se u motornom vozilu ne smiju prevoziti djeca
do 5 godina starosti, osim ako se ne voze na opisan način.Nadalje, dijete starije od 5 godina, a mlađe od 12 godina,
može se prevoziti samo na stražnjem sjedalu, a dijete mora sjediti u sjedalici ili na posebnom postolju, prilagođenom
visini djeteta, tako da se može vezati sigurnosnim pojasevima u 3 točke vezivanja.Vozač motornog vozila može prevoziti
dijete do 2 godine starosti i na prednjem sjedalu, ako je dijete u sigurnosnoj sjedalici, okrenutoj u suprotnom smjeru od
smjera voženje, ako su isključeni zračni jastuci.U svakom od ovih slučajeva, dijete u sjedalici mora biti vezano.
Novčanom kaznom od 500 kuna kaznit će se vozač ili osoba koja postupi suprotno odredbama članka 163.
Autosjedalice u RH, se smiju prodavati i koristiti samo ako odgovaraju odredbi članka 63. Pravilnika o tehnički uvjetima
vozila u prometu na cestama NN 92/05. prema kojem sigurnosne sjedalice moraju biti u skladu s direktivom
UN ECE R 44. odnosno R 44.04. od lipnja 2006. Na hrvatskom tržištu postoji veliki broj proizvođača sjedalica
s velikim rasponom cijena, važno je da odgovaraju navedenoj direktivi i imaju oznaku međunarodne dozvole:
zaokruženo slovo E i broj dozvole.Nadalje, sjedalice su podijeljene po grupama od 0, 0+ do III.
Ove od 0 su namijenjene djeci od izlaska iz bolnice, prilagođene su u potpunosti i imaju unutarnju zaštitu za siguran
i udoban položaj novorođenog djeteta.Budući da je djetetu barem dok ne počne sjediti, glava teža od trupa, potreban
je položaj djeteta od 45 do 60 stupnjeva u sjedalici, nakon što se ona pričvrsti sigurno u vozilu.Sjedalice koje imaju
navedenu dozvolu moraju imati na samoj sjedalici upute za pričvršćivanje, stavljanje djeteta i u smjeru vožnje i
suprotno od smjera vožnje. Dijete u sjedalici od grupe 0 do I ( od 9 - 18 kg) mora imati i pojasnu traku između
nožica.U svakoj sjedalici pojas mora prelaziti preko djetetove zdjelice.Postoji još niz obvezatnih pravila kako za
proizvođače, tako i za osobe koje prevoze djecu u autosjedalicama.Posljedice vožnje djece u motornom vozilu, na
način suprotan od propisanog, u slučaju nesreće su puno teže, od brige da će dijete biti skvrčeno ili da mu je neudobno.
Rezultati testiranja pri izradi sjedalica pokazuju da pri brzini od 60 km/h udarac djeteta pri sudaru je jednak padu
s petog kata, tjelesna masa djeteta teškog 5 kg se poveća prilikom sudara 20 puta, te iznosi 100 kg.
Ako držite dijete u krilu ne možete zadržati tu težinu svojim rukama.Ne radi se samo o plaćanju novčane kazne
zbog prekršaja, radi se o djetetovom pravu na život, zdravlje i sigurnost koju su mu dužni i prema
Obiteljskom zakonu osigurati roditelji. U tom smislu roditelji moraju brinuti i o sigurnosti djeteta i
onda kada dijete prevozi osoba različita od roditelja.
 

Cutac

Prèkaroš
Slažem se sa Phantomom. Meni je ovo sjedalica koliko i one drvene prostirke za sjedala.
Ovo bi čak bilo ok za klinca koji je previsok za sjedalicu, a prenizak za sjedalo/pojas.
 

visaluteju

Well-known member
Pa jeste i meni na prvu izgleda jako nesigurno ali i prakticno što se tiče prostora, jer kad stavim dvije sjedalice zauzmu mi čitavu klupu, jedva se neko može još ugurati :)

Pa sve reko možda mi neko kaže da je super i sigurno :)
Možda kad djeca malo porastu a do neke 5 godine klasična sjedalica
 

zulufer

Active member
Momci, jel pravio tko kakve klince u zadnje vrijeme pa kupovao kakve auto sjedalice?
Moja mala sa 6 mjeseci ima 9 kila i ono jajce je prerasla, bogica nema vrat kad ju postavim u jajce i sva je namrštena.
Budući se bude počela više kretati, valjda ne budu kile išle tako gore pa bih kupio sjedalicu od 9-18 kg.
Ima li tko kakva friškija iskustva?
Ovaj prehvaljeni maxicosi je u nekakvim defekturama, za ovo malo kaj sam čačkao po netu. Freeon mi ne dolazi u obzir. Kupili smo kolica, žena plače svaki dan :D. Moram se iskupiti i uzeti bolju sjedalicu. Uostalom na pivi, gumama i auto sjedalicama se ne štedi.
 

Franz

Well-known member
Počeo sam s ovom, jer je stigla s kolicima. Super je bilo to klik-klak prebacivanje iz kolica u auto na isofix postolje.

https://pegperego.com.hr/products/primo-viaggio-sl-grupa-0
Onda kas sam se naviknuo na PegPerego sistem i koncept, nastavio sam dalje. Sad imam ove dvije:

https://pegperego.com.hr/products/viaggio-1-duofix
https://pegperego.com.hr/products/viaggio-2-3-flex
Izuzetno sam zadovoljan kvalitetom, a i djeci je OK.

Ovo jaje još možeš naći na oglasnicima u gotovo novom stanju, jer to dijete brzo preraste i ne haba se toliko. Dok ove veće sjedalice već teže. Djeca ih puno duže koriste i sve što završi u oglasu je u principu i za smeće. Tako da sam se ja odlučio kupiti nove i nisam požalio. Svakih šest mjeseci ih rastavim za pranje tkanine.
 

zulufer

Active member
S ovim HAKovim tablicama mi je gospođa već mahala ispred nosa, ali neće sama odabrati jer onda ne budem ja kriv :D
Hvala Franz za friško iskustvo! PegPerego mi dolazi u obzir!
 

markan1000

Well-known member
Moje jedino pravilo je bilo ne kupovati žnj marke. I naravno gledao sam testove. A prošli smo svega, Besafe (9-18), Cybex x 2 (jedna 9-36, jedna 18-36), Recaro x 2 (18-36). Sa svima zadovoljni.
BeSafe mi djeluje kao najkvalitetnija od svih apsolutno po svemu, čak i ta nije bila s Isofixom. Radi se o ovom modelu iZi Comfort X3 - Besafe Hrvatska
Bestbuy je vjerojatno ova Cybexova 9-36 CYBEX autosjedalica grupa 1/2/3 (9-36 kg) Pallas B-Fix volcano black 520004005 ovaj sistem vezivanja je na prvu malo čudan, ali nama su je obojica odmah super prihvatili
 
Na vrh