Alati, auto kozmetika, dijelovi - popusti i akcije..

Milosh

Test
može se upotrebiti , ako akumulator nije ispražnjen ispod 10V .
Vjerovatno si mislio napisati ispod 7.5V.
Znači, lažu za impulsno punjenje poptuo ispražnjenog akumulatora? :whistling:
Ne lažu, impulsno punjenje postoji i radi odlično, ali naravno da nije svemoguće. Znam ljude koji su s njim vraćali u život stare akumulatore, ali moraju biti zadovoljeni određeni uslovi, da nije ispražnjen ispod 7.5 V i da ploče nisu istrošene ili uništene.

Inače su odlični punjači i dizajnirani su da mogu zimi biti stalno priključeni na akumulatore koji se ne koriste, jer uopšte ne oštećuju akumulator ako su stalno priključeni.
 

Franz

Well-known member
@Milosh, hvala ti! Vrlo koristan info. Pogotovo ovaj info da stalno mogu biti priključeni na aku. Npr. vrlo korisno za motocikl.
 

sir.Oliver

Well-known member
ja imam onaj stariji tip i ako akumulator nema minimum 10V ne dešava se ništa ....ne puni ga .... kada ga običnim punjačem dignem na 10 V , automatika prihvata punjenje
 

Franz

Well-known member
Ako se običnim punjačem može revitalizirati stari aku, onda ovaj impulsni, osim te mogćnosti da bude stalno spojen i nema neku posebnu prednost. Griješim li? Pitam, jer običan imam. Neki prastari Einhelov. Ili tako nekako. Kupljen još dok je Graz bio shopping meka. :)
 

Milosh

Test
@sir.Oliver Kako znaš da se ništa ne dešava kad se priključi na impulsni mod i kada je napon aku-a između 7.5 i 10V? Dešava se, samo što se to ne vidi brzo kao sa klasičnim punjenjem. On zapravo popravlja akumulator, ali to može potrajati i 45 dana. Treba ga samo ostaviti tako spojenog. Kada se (npr. nakon mjesec i po) napon podigne na 10V on se automatski prebacuje u mod klasičnog punjenja i onda puni kao da je aku od početka bio ispravan. Kad napuni, upali se zelena lampica. Ili možda tvoj model i nema impulsno punjenje, mada mislim da svi Ultimate Speed imaju.

@Franz

Ne može se običnim punjačem postići to što radi pametni u impulsnom modu. Običnim možda (zavisi od aku-a) možeš na silu podići napon iznad 10V ali dugoročno nisi ništa napravio.
 

sir.Oliver

Well-known member
kako znam ? celu zimu sam imao spojen aku ( zaboravio i da sam spojio , pošto je bio u podrumu ) i ništa se nije desilo .... za sat vremena , klasični ( trafo + dve diode ) sam malo podigao napon ( cca 10V ) i spopjio na ovaj pametni punjač ... fino ga je napunio ....
 

Milosh

Test
Vjerujem da je bilo tako, ali pitanje je o čemu se tačno radilo. Moguće da je taj mod neispravan na tvom punjaču.

Ja prenosim ono što sam čitao i čuo od ljudi koje poznajem lično i preko foruma dugi niz godina.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Ta pumpa je, u mom slučaju, bila zadnje govno. Nakon 10 minuta sam odustao od ispumpavanja ulja iz motora od 625 kubika, onda znaš koliko je dobra.
Da ne gnojimo drugu temu, šta je problem? Sporo pumpa ili? Aj bar Lidlovo možeš vratiti bez pitanja
 

Cutac

Prèkaroš
Spora je jako, nemre nikakav potlak stvoriti na dovodu i one žice frkane(kao stare telefonske slušalice) ko da su od 10 milimetri rebara rađene, nemožeš ih istegnuti da si isus, vuku kleme za sobom :D
 

Cutac

Prèkaroš
Neš se sjebalo, nestao mi post koji sam napisao.
Uglavnom, spora je, nemre nikakav potlak stvoriti na ulazu i kabeli su kruti.
Ulje je bilo hladno, 10W-40. Ali ako ga ja mogu na usta izvući, pumpa bi morala moći.
 

Tanaja

"Max. utegnut za vozit"
Neš se sjebalo, nestao mi post koji sam napisao.
Uglavnom, spora je, nemre nikakav potlak stvoriti na ulazu i kabeli su kruti.
Ulje je bilo hladno, 10W-40. Ali ako ga ja mogu na usta izvući, pumpa bi morala moći.
ivan222 ivan222 ti je primistija post. Pumpa je dobra. Ulje mora biti toplo, baš kako ti piše u uputama. Ja sam je bio uzeo za skutere i radi perfektno.
Dizel vadi perfektno.
Evo, gledan i na YouTube, ekipa vadi vanka hladno ulje o govori da je pumpa bezveze. Hladno ulje ide bar tri puta sporije.
 

Cutac

Prèkaroš
Ma da, to je razlog da pumpa u 10 minuta ne može izvući više od 2 deci ulja. Ako i je, opet je šugava onda :)
Ja sam prilično siguran da je moja bila falična, upališ ju na prazno i jedva da osjetiš da vuče kad začepiš rupu na dovodu.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Vjerovatno negdje nutra gubi vakum, tkozna... Ovaj moja potegne, ništa posebno, ali odradi. U 10 minuta može odraditi auto, tj tih 4-5l
 

Cutac

Prèkaroš
Ma, nabavit cu spricu. Nego, frend kaze za onu hondu
[12/03, 12:46] Luka: ne znam za taj konkretno, del sol je jeben auto i cijena je jebena za ovakav primjerak
[12/03, 12:46] Luka: da sam na projektu nekom, uzeo bi ga odmah
[12/03, 12:48] Luka: i ako mu padne na pamet da s vremenom preseli motor u sredinu sa recimo k24 motorom, dibs na vožnju 😂
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Iz nekog razloga ne radi link. Taj je navodno jači od onog što se prodavao prije godinu dvije... taj je bio, barem meni, potpuno nefunkcionalan. No dobra stvar s Lidlom je što se sve lako da isprobati i po potrebi vratitit
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
Iz nekog razloga ne radi link. Taj je navodno jači od onog što se prodavao prije godinu dvije... taj je bio, barem meni, potpuno nefunkcionalan. No dobra stvar s Lidlom je što se sve lako da isprobati i po potrebi vratitit
Da, vjerojatno više nije u ponudi. Još dok sam jučer pisao post, link je radio.

Danas sam svratio u Lidl po neke stvari, ali ga nije bilo. Iako su u ponudi alati na policama koji su tu već dva tjedna. Očito je kako su im je logistički prioritet živežne namirnice, a ostalo trpaju kako stignu.

Nije mi sad to bilo o glavi, pa nisam ni htio gnjaviti radnike i raspitivati se. ;) Imam doma kompresor s odvijačem, ali mi se ovo zgodno činilo "za po putu". ;) Drugi put...
 
Na vrh