Žarulje: LED, Xenon,Halogen..

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Nelegalno apsolutno, skuplje nego s ebaya, ali ako ti je do eksperimenta... zašto ne. Radi hladnjaka na žarulji se nemože ugradit u većinu farova, bar ne bez puno kemije.
Al velim, ko se voli igrat s time... samo naprijed. I nemojte smetat drugima :D
 

Cutac

Prèkaroš
Ne brini jel legalno ili nije. Ako ne smeta drugima, a ti bolje vidiš i ne "ugrožavaš" auto, stavljaj, lako izvadiš prije tehničkog ili zamijeniš na cesti ako te zaustave.

Ja bih imao xenon bez projektora, samo da mogu uglaviti elektroniku u far jer se vidi bolje, a ne smeta niti malo.

I da, po meni, osvjetljenje ceste uvijek vrijedi novaca i vremena. Nikad dovoljno svjetla. :angel:
Samo da ne pazim na auto, imao bih "LED bar" na krovu umjesto dugih. :D

A ako ti far ima glare cap, nema zašto ikome smetati(pod uvijetom da dobro "nišane").
Halogene žarulje emitiraju svjetlost u krugu 360 stupnjeva(naše na autu, jel), a isto tako i xenon i LED(dobro, zavisi od izvedbe, možda nije potpunih 360, možda ima prekide). Budući da halogene ne blješte, nema nikakve fizikalne osnove da xenon ili LED blješte.
Da far "jače sija", ali normalno kada je jača žarulja. Ali neće xenon progristi rupu da odjedom počne blještati u oči(retrovizore) drugih auta.
 

Brruno

Well-known member
Varas se. Xenon bljesti i to jako. Zarulja je dosta jaca i smeta ,pogotovo na nekim farovima. Zato je nelegalna. Na nekim farovima radi odlicno i ne bljesti ali kod neravnina osljepljuje. Zato se trazi obavezno auto leveliranje lece. Ali ne znam zasto se trazi pranje farova na tehnickom kad pola novih automobila s xenonom nema pranje farova.
 

mirda69

Super Moderator
Uredništvo foruma
Ma pitam čistam iz radoznalosti :whistling:

Ovo mi se čini kao "ozbiljniji" proizvod od raznoraznih jeftilen čajna xenona i LEDica kaj se može nać za par dolarof :D
Koliko vidim "cut off" je uredan..ne puca po satelitima :D
 

Brruno

Well-known member
Da se dozna da li smetaju,treba ih narucit i ugradit. Cuo sam da C5 x7 nema problema s rikavanjem brisaca kod stavljanja drukcijih zarulja kao sto je xenon, pa mozda cak i probam kad zatopli vrijeme :)
 

Cutac

Prèkaroš
Brruno, sve žarulje zaljepljuju na neravninama ili recimo kod penjanja preko pruge.

Znam kada auti idu u susret, naleti na rupu i bljesne mi u oči, bilo da je Astra prve generacije ili Audi A6 od pred mjesec dana.

A za autonivelaciju, nije ona stalno aktivna.
Iz iskustva: Audi a3, jedna osoba naprijed, uperen u zgradu, upaljena svjetla(LED, projektori, autonivelacija). Dvoje ljudi sjedne iza, jedna osoba naprijed i vidi se na zgradi da se snop podigao. Prođe ~2 sekunde, spušta se dolje.
Nije to ništa ekstra brzo pa da na svaki pomak reagira(kao OIS recimo).
 

Brruno

Well-known member
istina ali je xenon daleko jaci. zato treba biti usmjeren kako treba a dosada je to rijeseno samo lećom. Taj zakon nije da bi se eliminiralo zasljepljivanje nego umanjilo. Ne moze se u zakonu upisati c5 moze imati fake xenon u helogen faru ali bmw 1 ne moze. Zakon kaze,ili original,ili nista,da bi izbacilo mogucnost koristenja jako losih xenon zarulja u losim farovima.
 

Pavel

Lepi™
Jedino što sam vidio po toj temi je na Facebooku stranica Erfolg LED. Naime reklamiraju se da: "Jedini u Hrvatskoj nudimo LED žarulje s E-MARK certifikatom".

Sve je navodno uredno, svaki auto može imati LED, kupiš svjetla a oni preporuče ugradnju. Žarulje su od 700kn nadalje.

Ne ulazim u raspravu o Xenonima, plavo svjetlo je meni estetski lijepo no vidim dosta dobro i sa ovim žaruljama koje koristim. Osim toga da ja vidim, bitno mi je da ne smetaju drugima.

Kad bi morao/htio ugraditi u svoj C5 nešto tako, onda bi išao isključivo na njegove serijske Xenone. Nekakve alternative i ugradnje ne bi. Nemam povjerenja, nekako sam sklon vjerovanju da tehnika ne reagira najbolje na nešto što nije predviđeno u startu. Inženjerska škola. :D

P.S. Koliko se sjećam svojeg Zračnog prava i EU legislativa, taj E-Mark se odnosio na direktivu 72/245 koja je govorila o usklađivanju zakonoa država članica u odnosu na smanjenje smetnji u radiofrekvencijskom području uzrokovanih radom automobilskih motora sa svjećicama. Osobno se ne sjećam nikakvih LED svjetala, ali sam svejedno išao provjeriti (direktive i uredbe su dostupne online i na HR jeziku) no nisam ništa našao. Tako da ne znam na što se pozivaju ali realno, ljudima danas samo kažeš: "To je u skladu sa EU normom 3925/4350346/3924" i prodaš priču. Ako sam u krivu, slobodno me ispravite. :grin:
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Sve je navodno uredno, svaki auto može imati LED, kupiš svjetla a oni preporuče ugradnju. Žarulje su od 700kn nadalje.
Gluposti. Da erfolg hahah savršeno ime za balkansko tržište. A dalje si sve sam reko :D
 

vborovic

C5 modifikator
Kad bi morao/htio ugraditi u svoj C5 nešto tako, onda bi išao isključivo na njegove serijske Xenone.
Sa halogenih na serijski xenon: cca. 2500 €, zahvat otprilike kao da ugrađuješ hidro ovjes na ne-hidro auto ...
 

vborovic

C5 modifikator
Èak i ne, nego to još nitko nije uspio odraditi u cijelosti (koliko je meni i drugima koji se time bave poznato) ... najveći problem je u povezivanju nivelacije i bočnog otklona snopa ... treba nabaviti 2 specifična ECU-a, a oni se jako rijetko rabljeni nađu na tržištu ... a dati četverostruki iznos za nove, a nemaš garanciju da će raditi je ipak više ludo nego pametno ... :D ... i auto bi bio par dana van upotrebe, a toliko rijetko kad imam lufta da mi ne treba
 

Pavel

Lepi™
Sa halogenih na serijski xenon: cca. 2500 €, zahvat otprilike kao da ugrađuješ hidro ovjes na ne-hidro auto ...
Zato sam i stavio kad bi morao/htio. Ne želim jer ne vidim neku veliku prednost, preskupo je i općenito nisam za nekakve velike zahvate na automobilu. Jedno je zatamniti stakla, staviti krom lajsne oko prozora, tapecirati sjedala itd.

Mijenjati nešto na samoj mehanici (dograđivati), elektroniku mijenjati ili naknadno ugrađivati Xenone itd. nekako ne bih htio. Ne znam, nisam baš fan toga. Kažem, kad bi morao generalno xenone stavljati, išao bi samo na Citroenovu opciju. Jedno je ubost LED DRL sa eBaya, drugo je staviti Xenone tamo gdje im nije mjesto (u halogeni far). Ići sve to mijenjati i prepravljati, ne bi hvala. :D
 

Cutac

Prèkaroš
Zakon kaze,ili original,ili nista,da bi izbacilo mogucnost koristenja jako losih xenon zarulja u losim farovima.
E i tu dolazi moj prethodni post
Ne brini jel legalno ili nije. Ako ne smeta drugima, a ti bolje vidiš i ne "ugrožavaš" auto, stavljaj
To jel legalno ili nije je bitno, ali ako već ideš petljati po autu, najčešće nije atestirano i legalnost se gubi.
Zato treba učiniti da je auto funkcionalan, manje bitno jel zadovoljava zakon.

Tako i auto nivelacija, ako već stavljaš to radi rasvjete, a ne seljo tuninga, očekuje se da ćeš provjeriti sve i staviti ako je bolje od tvorničke opcije.

Kažem, ja uvijek kada vozim provjerim visinu snopa. Bilo dok sam parkiran pa znam di trebaju bacati(označio na zidu :D) ili kada pokupim nekoga pa spuštam po pravilu ako ne nađem zid.
E, meni ne bi bio problem staviti xenon jer je disipacija svjetla IDENTIÈNA kao sa halogenima, dakle ne blješti(isprobano uz pomoć drugog vozača) + što pazim na visinu snopa.
E sad je drugi par čarapa što bih ja bio u prekršaju, makar i ovako imam ekstra jake halogene žarulje(kad ih usporedim sa nekima generic, ove blješte jače u odnosu na njih nego xenon u odnosu na te koje imam).

Ta auto nivelacija je bitna jer ljudi zaborave, ali ako netko pazi, ne možeš reći da je njegov xenon nepropisan.
Jedini uvijet jest da kratka svjetla i maglenke ne zasljepljuju. Dok god zadovoljavaju to, možeš staviti što hoćeš u njih.

Inženjerska škola.
Mene su učili da se sve može kad se hoće :D

Jedno je ubost LED DRL sa eBaya, drugo je staviti Xenone tamo gdje im nije mjesto (u halogeni far).
Ne razumijem.
Tvoj auto je došao sa halogenim dnevnima? LED-icama tu nije mjesto.
Volvo S60(ja mislim) dolazio je sa xenonom u reflektorima, želiš reći da je vlasnik trebao izvaditi xenon i staviti halogene?

Nečemu nije mjesto u nečemu kada radi performansi ne odgovara. A sad jel po cesti idu Alfe 145 sa xenonima bez projektora i osvjetljavaju bandere? Idu. Jel je po cesti išao c4 sa xenonima u reflektorima i svijetlio isto kao sa halogenima? Išao je.

Zašto ti ne bi stavio sebi xenon? Imaš automatsku nivelaciju i ako imaš glare cap sa slijepim vrhom, stavi xenon, nikome neće smetati.
Možemo probati ako hoćeš.
 

vborovic

C5 modifikator
Jedini uvijet jest da kratka svjetla i maglenke ne zasljepljuju. Dok god zadovoljavaju to, možeš staviti što hoćeš u njih.
Onda si lijepo nađi na CVH-u dio za prednju rasvjetu, pa ćeš vidjeti da ne postoji samo "jedan uvjet" ... ima malo više toga, ali ljudi improviziraju, poput tebe ... :D
 
Na vrh