Žarulje: LED, Xenon,Halogen..

Pavel

Lepi™
Mene su učili da se sve može kad se hoće
U zrakoplovstvu je ili po papiru kako je preporučeno ili ugrožavaš sigurnost što uglavnom rezultira gubitkom licence (pilotske, kontrolorske, inženjerske itd.) :D
Daleko od toga da se možda ne može, ali propisi su takvi s razlogom, barem u našoj branši. :)

Ne razumijem.
Tvoj auto je došao sa halogenim dnevnima? LED-icama tu nije mjesto.
Volvo S60(ja mislim) dolazio je sa xenonom u reflektorima, želiš reći da je vlasnik trebao izvaditi xenon i staviti halogene?
Bojim se da sad nisam shvatio ovo pitanje. Dakle moj model je dolazio sa halogenim DRL (HP24W žarulja). Postoji mogućnost da umjesto te žarulje (koja je poprilično skupa) staviš LED žarulju sa G4 ulazom, što sam ja i napravio. LED G4 12V od 5W (iako mislim da je moja čak i 7W ali nisam 100% siguran) 6000K. No glavna svjetla su halogena. Nudili su mi nedavno kad mi je kratko svjetlo vrisnulo nekakve žarulje u kombinaciji sa plinom (wannabe Xenone) koje samo ubodeš u far, jer imaju isto H7 grlo, ali sam odbio. Presumnjivo je to meni s plinom.. Uzeo na kraju CoolBlue Intense i miran.

Zašto ti ne bi stavio sebi xenon? Imaš automatsku nivelaciju i ako imaš glare cap sa slijepim vrhom, stavi xenon, nikome neće smetati.
Možemo probati ako hoćeš.
Zato što mi je to tržište previše nepoznato. Kad netko kaže Xenon, moja je pomisao na svjetla koja izgledaju kao lampe od projektora. Imaju onu leću, zaobljenu. I onda kad netko kaže da će mi prodat Xenon žarulju, normalno da ga blijedo gledam. Još kad mi kaže da mogu Xenon samo ubost u far koji trenutno imam a koji nigdje to ne spominje onda sam sumnjičav. Ne razumijem se previše u to pa onda niti ne petljam. :D

Automatska nivelacija šljaka, kad mi je kratko vrisnulo vozio sam pod dugima, nitko mi nije blicao a svjetlo je djelovalo oborenije nego sada kada mi kratka rade..Sad mi za duga blicaju već na Selskoj ravnici dolje od zavoja. Imam i pranje farova koje bi najradije da nemam jer ne mogu financirati toliko tekućine koliko to smeće potroši a bezveze. Po meni..Koliko čudan model imam, ne bi se šokirao da je auto imao Xenone il tak nešto ali kad su krepali, liku bilo jeftinije ubost halogene farove pa je to i napravio. Sad već polako postajem uvjeren da imam muzejski primjerak.
 

Brruno

Well-known member
.Koliko čudan model imam, ne bi se šokirao da je auto imao Xenone il tak nešto ali kad su krepali, liku bilo jeftinije ubost halogene farove pa je to i napravio. Sad već polako postajem uvjeren da imam muzejski primjerak.
Xenon zarulja kvalitetna d1s ili d2s kosta max 1000kn. I crkne jednom mozda u 5 godina. Imas kvalitetnih zamjenskih za 400kn. Ne vjerujem da je netko stavio halogene farove jer mu je jeftinije kad jedan halogeni far kosta cca 600 eura
 

vborovic

C5 modifikator
@ Pavel - nisi shvatio moj komentar (odnosno motivaciju za isti) ... :grin:

@ Brruno - ne baš, zamjenski novi halogen farovi za X7 se dobiju za 150 € po komadu (HP24 žarulja za DRL), rabljeni još jeftinije
 

diegos

Well-known member
Ne znam, nekako sumnjam da LED zamjena može biti bolja od dobre halogene, trebalo bi probat... Iako na ovim videima to dosta dobro izgleda :)

A xenon u običan far na nekim autima ajde ok, ali na većini baš smeta kad ti dođe ususret, takvima redovno upalim duge xenone (prave) pa nek se slikaju, ja vidim i kroz njih :D :whistling:
 

Cutac

Prèkaroš
Dobro jutro jesi ti proućio
Aj pogodi :D
U zrakoplovstvu je
E u to se ne bih štel mešati. Ja se držim svog klasičnog strojarstva :whistling:
Nudili su mi nedavno kad mi je kratko svjetlo vrisnulo nekakve žarulje u kombinaciji sa plinom (wannabe Xenone) koje samo ubodeš u far, jer imaju isto H7 grlo, ali sam odbio.
Osram NB Laser? One su samo punjene xenon-om(što je plin, točnije bi bilo nazivati žarulje HID-ovima, jer su to high intensity discharge žarulje punjene xenonom :) )
Kad netko kaže Xenon
Samo plin kojim je žarulja punjena :angel:
Svjetlo se stvara na drugi način, ništa posebno.
I onda kad netko kaže da će mi prodat Xenon žarulju, normalno da ga blijedo gledam.
Još kad mi kaže da mogu Xenon samo ubost u far koji trenutno imam a koji nigdje to ne spominje onda sam sumnjičav. Ne razumijem se previše u to pa onda niti ne petljam.
Loše sam organizirao citate, ali opet :D, xenon je samo plin kojim je žarulja punjena.
Žarulja je istog oblika kao i halogena(valjak), jedina razlika ti je dolje na profesionalno uređenoj fotki. :D


Automatska nivelacija šljaka,
Eto, imaš i pranje, samo ostaje pitanje kakav ti je glare cap.
A xenon u običan far na nekim autima ajde ok, ali na većini baš smeta kad ti dođe ususret, takvima redovno upalim duge xenone (prave) pa nek se slikaju, ja vidim i kroz njih
E, dok se tvoji xenoni zalaufaju, on prođe :D :whistling:


Pavel, vidi


Dakle, halogena ti ima kapicu na vrhu i crne crne označavaju mrak, znači kuda se svjetlo ne disipacira.
Druga slika, xenon, nema kapu i vidiš da svjetlo(crvene crte) "ide svuda".

Treća slika je xenon žarulja u reflektoru sa glare cap-om(slijepim, dakle bez rupe na vrhu) i vidiš da se efektivno dobije izgled halogene žarulje sa kapicom(tj. paše ti u reflektor).

Iz tog razloga ovisi od fara do fara hoće li blještati ili ne.
Pronađi slike farova sa reflektorima(ostavi projektor na stranu, on nije toliko bitan kod retrofita, najčešće ga nitko ne stavlja) i budeš zaključio sve ;)
 

vborovic

C5 modifikator
@ cutac - jasno mi je da nisu svi grafičari i paint nerijetko bude glavni doseg ... ali, wtf ...:wtf: ... ko da gledam turbo limač show ... LOL
 

Runner

Member
Ja ću pitati kao grom iz vedra neba...

Jel taj Osram Nightbraker Laser koji je Cutac spomenuo legalan kod nas, odnosno hoću li eventualno imati problema na tehničkom ako bi ga stavio u C4 II (kratko svjetlo, H7)? Jedni govore jedno, drugi drugo, hoću treće mišljenje :)
 

Cutac

Prèkaroš
Neces imati problema. Jedino sa trajanjem zarulje :whistling:

Borovicu hahaha, lezao u krevetu i vukao mis po plahti :D
A i inace mi se ne bi dalo potruditi:angel:
 

Pavel

Lepi™
@vborovic - Onda se bojim da nisam shvatio. :)

@cutac - Kuzim razliku, Xenon nema tu kapicu. Ja sam jedino mislio da je xenon iskljucivo leca. Nije mi palo na pamet da xenon postoji kao klasicna zarulja sa H7 ili H1 grlom koje se moze ugraditi i u far sa halogenim zaruljama.

Ovaj Night Breaker Laser djeluje fora.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Dajte ljudi budite ozbiljni.. kakvi aftermarket xenoni bez leća i slične seljačije, pa nije ovo Oplo forum. Za one crteže gore neznam jesu li zahebancija ili?
 

Runner

Member
Osram NB Laser ima u Auto Kreši uz popust neki za 185kn, zato su me i zainteresirale, a djeluju odlično :D
Popust je mislim za članove HAK-a ali vjerojatno i djelatnici mogu nešto iskombinirati :) ...
 

vborovic

C5 modifikator
Onda se bojim da nisam shvatio.
Samo poveži moje prezime sa hrvatskim zrakoplovstvom ... ako ne uspiješ, ne znam što su vas onda učili (odnosno, onda je jasno zašto smo tu gdje jesmo, i po mnogim drugim stvarima kao država) ... :grin:

@ ivan - mene ne gledaj, ja ne zagovaram to ... vidiš kakve cutac radi crteže, teško bolje očekivati i na autu ... :p (humor, bez uvrede)
 

Pavel

Lepi™
@vborovic - Kasno mi je kliker iskocio, sve mi je jasno. Ipak nas na Aeronautici i nauce necemu van same tehnologije i pravila. Moj propust. :) Isprike na offtopicu.
 

Cutac

Prèkaroš
(humor, bez uvrede)
Spasio si se :D:D

kakvi aftermarket xenoni bez leća i slične seljačije
:confused:
Vjerovao ili ne vjerovao, na nekim farovima nema veze što staviš jer ne blješti(ne pričam o količini svjetla nego smjeru svjetlosnih zraka). Ja ni u Audijeve projektore ne mogu gledati sa strane jer luđački svijetle, ali to ne znači da svjetla imaju problem, znači da su jaka.
Jedan dečko ima xenon na golfu 6 bez projektora i hrpu puta sam prošao kraj njega i nisam pojma imao da je to xenon, je plavo je i jako, ali ne zasljepljuje.
 
Na vrh