Zvučnici, pojačalo & subwoofer

Doomsday

U prolazu...
Uh... :oops:

Stražnji zvučnici su isto u vratima...? Nema ništa natrag, iza, ništa...? Onda bolje ne od tu probat, nego di je lakše... :D

Baš su to probali, zakačit se na HI LEVEL ulaz od sub auto pojačala...?

Pitam jer ima raznih konvertera HI u LOW, raznih pojačala koja uzimaju kompletan frekvencijski opseg, dok bi sub pojačalo djelovalo samo na opsegu ispod 250 Hz, a možda i niže ako postavi X OVER niže tj. ako tako paše prema ostalim zvučnicima...

Bleed snage i ukupni poremećaj impedance bi bio minimalan...

Ne mogu virovat da su bili toliki gadovi sa detekcijom 'kvarova' po zvučničkim vodovima...

Ali, kako si rekao, mišljenja su kao šupci, svak ima jedno... :D

Nisam probao, ne znam... Ako bi bio u situaciji, svakako bi prvo probao da sam siguran kako ne mogu problem rješit jednostavno, a onda ako ne ide, čekao priliku za rješit komplicirano... :)
 

scorpyon

New member
iskreno da ti kazem , gledajuci ovo i citajuci i ne izgleda toliko katastrofalno kako sam mislio , ulozio si truda pisajuci ovaj tekst pa cu da te poslusam i da isprobam . veceras cu da pripremim sve iz garaze a ujutro cu lijepo lagano sve da pocnem pa dokle stignem . imam sve i kablove i pojacala i subwoofer i dodatne osigurace u garazi . jedino sto mi hvali je kutija za subwoofer , ali to cu od ponedeljka da idem potraziti ili ako nista ne nadjem uzecu i sam cu je napraviti cca ~~30l .
pre toga naravno cu sve da spojim i da isprobam pa tek onda da sprovodim i ubacujem kablove i zavrsavam subwoofer .

sada vidim nove komentare :whistling::surprised::thinking:
 

Doomsday

U prolazu...
O, samo polako, pronađi koji su kontakti u pitanju...

Kad nađeš prednje i zadnje, pokušaj se zakačit jednom na prednje, jednom na zadnje, nikad se nezna, ako neće na prednje možda hoće na zadnje zvučnike... :D

Ako neće uopće, bar si probao, i znaš šta te čeka, strpljivo tražit... :grin:

Ako ti nije problem, napiši koje pojačalo i koji sub imaš...

:)
 

scorpyon

New member
slikacu sve za 1-2 sata kada se vratim iz grada , moram ZENU :wub: :disgusted: da slusam i da prvo kucne obaveze odradim pa postavljam sve sto imam od materijala
 

vborovic

C5 modifikator
Ne mogu virovat da su bili toliki gadovi sa detekcijom 'kvarova' po zvučničkim vodovima
Kako su prešli na CAN mrežu, svaki auto im je sve kompleksniji ... prema različitim otporima na nekoj žici kuže dal je nešto u redu, te u čemu je kvar (malo remek djelo elektrotehnike) ... kao, štiti se sustav ... baš sa tim pojačalima/subwooferima uz originalne radio/nav uređaje je veselje, ljudi probaju, i onda odustanu, odnosno posvete se iskorištavanju postojeće infrastrukture ali samo mijenjaju kvalitetnije zvučnike (tipa Focal, Hertz, pa na ozbiljnije) i tvrde da dobiju puno bolji zvuk nego originalno hi-fi rješenje (4 visokotonca, 4 woofera i jedan subwoofer) ... što ne treba čuditi, ako se jedan par konkretniji zvučnika prodaje po 1-2 tisuće kuna ... a originalni radio je taman dovoljno dobar da se s boljim zvulnicima dobije bolji zvuk ... ali je kod takvih zahvata obavezna dodatna zvučna izolacija, bez toga (a već skidaš unutarnju oblogu vrata) nisi napravio ništa ili jako malo ... no, sretno ti bilo ako uspiješ nešto, bio bi možda prvi za kojeg znam da je uspio od standarnog X7 auto radija izvući audio na neki drugi sub/pojačalo ... ali probaj onda pojačati radio na max, da vidiš da li ti bude izbacilo, jer ako bude, zbog nemogućnosti detekcije točnog otpora prema kanalu, možda ti ode pojačalo u radiju, i onda imaš veselje ...
 

scorpyon

New member
pa sta mu ga ja znam , slabo znam ista oko ovih stvari . jbmga ,

ako je tako onda mi nije jasno kako bi reagovalo na originalno pojacalo i subwoofer ako bih nasao u nekom drugom x7 . i to se isto prikljuci na ovaj radio . da li onda detektuje to fabricko pojacalo i dodatni subwoofer i da li tada moze doci do problema .
sada sam u dilemi da li uopste ista raditi ako bude reagovalo i na taj fabricki woofer i pojacalo i napravi nekakav kratki spoj .

ajde lako je da ne diram nista sa ovim mojim sto vec imam , dali se onda upustati uopste u potragu za originalima ?
 

Doomsday

U prolazu...
A čuj...

U kućnom hifi-u uzimanje signala za aktivni sub paralelno sa postojećim parom zvučnika za high level input na pojačalo suba je prihvaćeno kao uredno iako ne savršeno rješenje baš zbog minimalnog upliva u signal... Nikakvo štetno opterećenje po osnovno pojačalo nije moguće...

Tako da, štete nebi trebalo bit, a hoće li ga u C5 komp primjetit i protestirat, nemam pojma...

:D
 

vborovic

C5 modifikator
kako bi reagovalo na originalno pojacalo i subwoofer ako bih nasao u nekom drugom x7 . i to se isto prikljuci na ovaj radio . da li onda detektuje to fabricko pojacalo i dodatni subwoofer i da li tada moze doci do problema
Konfiguriranje preko dijagnostike, radio/nav uređaju se treba podesiti da postoji multipleks pojačalo, i onda on drukčije šalje signale van (prema pojačalu, umjesto na zvučnike kao u konfiguraciji bez pojačala), i to su signali drukčije jačine onda ... kratki spoj uvijek možeš izazvati, ode osigurač/dva na BSI-ju, zamijeniš, i pičiš dalje ... ili radiš sa odspojenim akumulatorom (i potrošiš 2-3 sata više nego što treba) ...

U kućnom hifi-u
Eh ... kad bi auto hi-fi bio tako jednostavan ko kućni hi-fi ... :D ... stavio bi Denon, NAD ili nešto takvo, ak treba i sa 220V pretvaračem ... :D
 

scorpyon

New member
znaci u svakom slucaju mora da ide na Lexiju ?! i ako se ubaci original ?

pored toga pitanje , ako se nekim slucajem ne bi naslo original , pa se ode na Lexiju i ucita se da radio pusta signal za pojacalo i subwoofer , pa se umjesto originala spoji nesto iz garaze da li bi to moglo ili ja lupam posto oko toga ne znam :thinking:
 

vborovic

C5 modifikator
znaci u svakom slucaju mora da ide na Lexiju ?! i ako se ubaci original ?
A kako bi drukčije išlo, ako moraš reći autu što ima novo ubačeno, a trenutno nema ... nije to PC računalo pa da ide plug&play ...

pa se ode na Lexiju i ucita se da radio pusta signal za pojacalo i subwoofer , pa se umjesto originala spoji nesto iz garaze da li bi to moglo
Ne bi, jer signal je multipleksirani, nije klasični analogni/digitalni izlaz koji onda neko drugo pojačalo zna koristiti
 

Doomsday

U prolazu...
Mislim da se više radi o nekakvoj DSP kontroli, kao kod ht rec-a, kad mu kažeš da si priljučio tvornički aktivni sub (pojačalo plus zvučnik) on više ne pušta najniže frekve na ostale zvučnike...

Tome u prilog govori da onda i visoke moraš odvojeno priključit, pa ih on sam reže... Teoretski tako bi se dobio maximalni kvalitet zvuka, što bi bilo i moguće da su ugrađivali vrhunske drivere...

Ja bi svejedno pokuša 'ukrast' signal sa prednjeg ili stražnjeg para zvučnika pa vidija može li se ili ne... Štete nebi trebalo bit, a koristi možda...

:)
 

scorpyon

New member
eto mi moje KASETOFON i vokmen , ostao sam ja i dalje u tom vremenu kasetofona :D

ja sam mislio ako se nadje original , zamjene se kablovi sa dzekovima , ubacis pojacalo i woofer i pustis muziku . :oops:

bolje je da se ja drzim vokmena i mjenjam kasete :whistling:

ajde se vas dvojica dogovorite da li da probam ili ne ? ja sam pripremio sve samo vi vidite da ili ne . nije mi problem probati i odvojiti vrijeme za to , automobili su mi druga ljubav u zivotu tako da uzivam pa makar nista i ne uradio. samo da ne napravim veliku stetu :disgusted:
 

vborovic

C5 modifikator
Ja sam to ugrađivao na svojem autu ... 5 dana posla, dok ne znaš sve (obično fale ključni detalji, koji nigdje ne pišu) ... dok znaš, i imaš sav potreban alat pri ruci, sve je poznato, provjereno, ispravno ... može biti gotovo za jedan cijeli dan, uz dvoje ljudi, jedan mora biti na dijagnostici dio vremena
 

Doomsday

U prolazu...
Kolega govori o ugradnji original hifi kompleta...

Ja pričam o pokušaju ugradnje aftermarket aktivnog suba (pojačalo+zvučnik)...

Nisi napisa šta sve imaš... Nisam ti bez veze preporučio ono pojačalo...

Kolega bi moga pomoć sa detekcijom prednjih i stražnjih zvučničkih kabela straga na konektoru cd-a...

I onda, ako tvoje sub pojačalo ima sve što treba, pokušat uzet signal sa prednjih ili stražnjih zvučnika...

To nebi trebalo bit prekomplicirano, ali ne znači da će bit uspješno...

:D
 

scorpyon

New member
xxl pojacalo je novo , US woofer je nov , alpine je polovan ....

sve zajedno


ALpine pojacalo






XXL pojacalo






US blaster subwoofer



osiguraci


kablovi


ima jos masu sitnica za sve sto je potrebno to nisam ni slikao . a ako nesto i hvali nije problem .
e sada imaju jos 3-4 pojacala koji su stariji i dosta manji , ima neko blaupunktovo, ima jos sigurno 2 , ali to je sve skinuto sa drugih auta originali i garant su od pre 10ak godina , mada mislim da bi trebali biti u funkciji , nemaju neku snagu , velicine su oko 10-15 cm . ako su oni mnogo bitni slikacu i njih .

evo slikao sam i ova 3 starija pojacala , mada mislim da od njih nema nikakve sanse da se moze ista uraditi , od ova dva prva mozda i moze nesto .






 
Posljednje uređivanje:

Doomsday

U prolazu...
Alpine bi moglo bit jako dobro sub pojačalo, ali nema High Level ulaze pa je za ovaj pokušaj neprikladno...

XXL ima High Level ulaze, vjerojatno imaš negdje džek koji tu ulazi, i objašnjenj šta je koji pin/kabel... Tu bi trebao priključit signal sa prednjih ili stražnjih zvučnika...

X OVER je stavljen na LPF tj. Low Pass kako i treba za sub, i gornji rez se podešava sa LPF potenciometrom od 250 do 50 Hz, prema ostalim zvučnicima u autu tj. zvuku istih...

Subsonic filtera tj. donjeg reza nema, a ovo ostalo je isto kako sam već objasnio... Sub se priključuje u BRIDGE modu, provjeri još u uputstvima...

I to ti je to... Nađeš prave kabele zada na radiju i probaš...

Postoji još jedan način koji možeš isprobat sa ova 2 pojačala, ali mislim da će prije na taj način komp detektirat 'kvar' ali ako prvi način ne bude radio, možeš pokušat potpuno ISKLJUÈITI par zvučnika i umjesto njih spojiti XXL pojačalo preko High Level ulaza, zvučnike na izlaz pojačala, Alpinu na Low Level Out od XXL pa Alpinu na sub... Naravno tada X OVER ide na FULL a ne na LPF jer pogoni full range zvučnike...

Tako je ili slično tj. preko low level ulaza na xxl vjerojatno i spojeno u većini aftermarket ugradnji... Ali mislim da je tako veća mogućnost da komp detektira grešku nego na prvi način gdje se paralelno sa parom zvučnika priključuje pojačalo samo za sub preko njegovih high level ulaza...

Nadam se da nisam ništa nepotrebno iskomplicirao... Ako je šta nejasno, pitaj...

:)
 

scorpyon

New member
nista , onda ujutro mi ostaje da prvo sve spojim van auta , pa da nadjem na izlazu iz radija neke od zvucnika i da probam , pa sta mi bog da :disgusted: , ako mi nesto ne bude jasno citacu ponovo sve ali bicu i slobodan da pitam . hvala veliko i sutra javljam da li sam ista uspjeo uraditi .
 

Doomsday

U prolazu...
Znači, prvi je slučaj samo sa XXL koje je postavljeno na LPF kao isključivo pojačalo za sub koji se spaja u BRIDGE, i bitno je da se prIključi PARALELNO sa parom zvučnika preko High Level ulaza, prednjih ili stražnjih zvučnika, znači ako jedan par neće probaj i drugi...

U drugom slučaju ako prvi slučaj ne radi, par zvučnika se ISKLJUÈI iz radija, i UMJESTO njih se priključi XXL pojačalo preko High Level ulaza... Onda se na XXL pojačalo priključe zvučnici (pojačalo X OVER u položaj FULL) a na Low Level Out se priključi Alpina, i na nju sub...

Mislim da bi prvi slučaj trebao radit prije nego drugi, ali tko zna, a i mišljenja su, jeli... :D

Javi kako je prošlo...

:)

I...?

:D
 

scorpyon

New member
evo da javim , nisam uspjeo u nedelju nista da radim oko spajanja , iskrsle mi neke obaveze tako da sam morao da odlozim rad oko muzike , za sada mi ostaje sledeci vikend i nadam se da ce tako da ostane :(
 
Na vrh