Zračni jastuci se nisu otvorili

ajkamai

New member
Nije savršen. Imo nedavno udes, frajer skrenuo u moju traku i kolko god sam ga izbjegaval šusnuo me u moju stranu. Spigao mi felgu, poluosovinu i nosač motora, naravno blatobran i vrata.



E sad ono kaj mene hebeno muči je to što se nisu aktivirali airbag-ovi. Udarac je bočni i maznuo sam glavom u levi i desni prag taman u "logo" od airbagova. Prepisujem se s Citroen Rvacka ali nisu baš zabrinuti, lagano otkantavanje. Idem do servisa na dijagnostiku i ganjat ću to do kraja.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Ha čuj... računalo na bazi brdo podataka ocijenjuje dali će ih paliti ili ne. Možda se nisu desile dovolje sile za ozbiljne ozlijede, prema njemu.
Jesi bio vezan? Jesi zaradio na kraju kakvu ozlijedu glave?
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
Za početak se nadam da si dobro?
Ako sam dobro shvatio, ti vjeruješ da je sustav zakazao? Za takvo što su, mislim, šanse jako malene. Računalo preko senzora, između ostalog, neprestano mjeri ubrzavanja i usporavanja, a naboj će aktivirati samo pri drastičnom usporavanju. Očito se nisu ispunili svi kriteriji za njihovu aktivaciju. Što je i dobro, jer pri nekim razmjerno malenim sudarima jastuci mogu napraviti više štete nego koristi. ;)
 

Damaj

Active member
Gledajući štetu čudno mi je da se nisu aktivirali. Pa zračni jastuci i štite najbolje do brzina
70 - 80 km/h. Ne znam kojom je brzinom Ajkamai putovao ali kad ti netko posavija prednji trap sa nosačem motora to je ipak bio jači udarac. Jedino ako nije bio vezan pojasom....
 

balki

Active member
Zanima me kako si mogo glavom lupit u oba stoka?? Za ljevi mi je razumljivo al za desni:confused::confused:
Jel se aktiviro zatezac pojasa?
 

c5sxhdi

New member
Na ovoj slici fali pola auta kojeg je pojeo polo, jastuci nisu aktivirani, hoću pare od odgovornih... to je ispravan način razmišljanja. Sve ostalo: a možda je ovo ili ono, senzor amo tamo, mjeri ne mjeri... zaboravi, jer čovjek nije vozio krompir u autu nego svoju glavu, i odgovornim treba uzet pare.
 

Nono

Èlan
Grdo je kad se to dogodi, ali srećom čovjek je živ i zdrav. Mislim da je najtočnije to što Bjelivuk govori. Što znači ganjati Citroen i tražiti odštetu? To znači tvrditi da su se zračni jastuci morali aktivirati. E sad pitanje je tko može tako nešto tvrditi?
 

markan1000

Well-known member
nisam bio u takvoj situaciji i ne bi se volio naći, ali slažem se s gore navedenim da je užasno teško za utvrditi jesu li se ili nisu zračni jastuci trebali otvoriti. osim siline udarca koja se sigurno uzima u obzir, pretpostavljam da je jako bitna i točka udara. a ako stvarno nije nužno bolje da se ne otvaraju jer je inače krš i lom, i bez obzira tko će platiti popravak, to više nikad, osim izvana, i iznutra neće biti isti auto...
 

Krky

Lakerski profesionalac
isti udes mi je imal kum sa reno fluence..
popravak mu je trajal 2mj u VŽ
otvoril mu se jastuk koji je uništil instrument tablu i šajbu..
a na suvozačevoj strani je kumu jastuk tak lupil da joj je pozlilo, i rame bolelo 2 tijedna..
 

Damaj

Active member
Zanima me kako si mogo glavom lupit u oba stoka?? Za ljevi mi je razumljivo al za desni:confused::confused:
Jel se aktiviro zatezac pojasa?
Možda misli na prednji lijevi i srednji lijevi - poljubac naprijed pa odbijanjem poljubac u srednji poprečni okvir? Al ne javlja se nadam se da je dobro.
 

linkres

New member
Nije savršen. Imo nedavno udes, frajer skrenuo u moju traku i kolko god sam ga izbjegaval šusnuo me u moju stranu. Spigao mi felgu, poluosovinu i nosač motora, naravno blatobran i vrata.

http://i.imgur.com/ZZ7sXbS.jpg

E sad ono kaj mene hebeno muči je to što se nisu aktivirali airbag-ovi. Udarac je bočni i maznuo sam glavom u levi i desni prag taman u "logo" od airbagova. Prepisujem se s Citroen Rvacka ali nisu baš zabrinuti, lagano otkantavanje. Idem do servisa na dijagnostiku i ganjat ću to do kraja.
Koma
 

balki

Active member
Možda misli na prednji lijevi i srednji lijevi - poljubac naprijed pa odbijanjem poljubac u srednji poprečni okvir? Al ne javlja se nadam se da je dobro.
Sta cemo kad bi se mi silom igrali detektiva a nije nam dao dovoljno tragova i činjenica:whistling:
Ja ću sad napisat kak vidim "slučaj" čisto za dokolicu i povlačim se iz rasprave do eventualnog dobivanja svih relevantnih činjenica:
- ak je udario u ljevi i desni onda nije bio vezan
- potencijalno nevezanje ne aktivira sistem jastuka i zatezača ako nisu zadovoljeni neki dodatni uvjeti.
- ako nema ozbiljnije ozljede a bio je vezan nije se sustav aktivirao jer su bile pre male sile (jer da su bile veće imao bi ozbiljne ozljede i to bi vjerojatno i napisao u prvom postu)
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Mislim da auto neće otvorit bočne airbagove ako B stup ili vrata ne dobe direktan udarac. Isto tako sa prednjim airbagovima koji se, po meni, pale samo kad prednji kraj i paralelne grede dobe udarac.

Imao sam dva sudara gdje je udarac bio sličan ovome, oko prednjih kotača, dijagonalno, i niti jednom se nisu palili zračni jastuci. Ni prednji ni bočni. A i jedan je na boku završio :D Malo sam se izudarao, al sve u svemu živ i zdrav. I fala bogu nije airbagove trebalo mijenjat :grin:

Treba znat da zračni jastuci nisu bezopasni, i pogotovo kod sporijih/slabijih udaraca znaju napravit sranje... pa ih auto rađe ne pali. U tim trenutcima bi pojas (pogotovo kad zategne) trebao napravit svoj dio posla i zadržat tijelo u sicu.

Ja bi na mjestu ''ajkamia'' više bio zabrinut za pojaseve, jer da su funkcionirali kako treba sigurno nebi pukao glavom A nosač. AKO ih je imao.


Jedini put kada su mi se upalili zračni jastuci je bilo kad sam cijelim prednjim krajem opalio u auto koji je izletio ispred mene, naravno malo brže od ograničenja. I tada su bili potrebni, cijeli sam se uvaljao u njih hehheh
 

La Marche

Iskreni optimist
Baš danas VL piše o cijenama zračnih jastuka.
Pa tako za C4 vozački i suvozački zajedno koštaju 5.396 kn.
Za Peugeot 308 5.548 kn.
Za Renault Megane 6.240 kn.
Za Škodu Octaviu 9.478 kn.
Za Opel Astru 13.277 kn.
Za VW Golf 11.958.
Kako su me ono kao malog učili i još ponavljaju k'o papige... da su za "Francuze" skupi dijelovi?
 

balki

Active member
Jel je to cijena sa svim plastikama koje su potrgali + zatezaci pojaseva + elektronika ili reset elektronike? Ili se radi o golim modulima jastuka? (Pitam jer mi cifre nekako premale zvuce. Moja pretpostavka bi bila 15~20k kn.)
 
Na vrh