Zatamnjivanje stakla

pokra89

Well-known member
to da. ali je napisao 30 posto zatamnjenja pa mi to malo :confused:
negdje sam procitao da je 30% zatamnjenja = 70% propusnosti, ako je to to onda ja uzimam 30-35% zatamnjenja odnosno 65-70% propusnosti. Mislim da je to sasvim dovoljno
 

Franzg

New member
točno, gleda se propusnost, bilo je u ponudi 5% propusnosti, 15% (to je range rover iza mene uzeo :p ), 20% kao najčešća opcija, 30% koju sam ja uzeo i 50% (koja nema smisla jer je ko normalno staklo)
evo ovak je to kod mene :)

e a jesi pitao za stražnje lampe dali imaju neku foliju? ovo kod mene je recimo smoke dip sa glossifierom, dakle sprej da lagano zatamni našprica se slojeva kolko oces da tamno bude (vise slojeva = tamnije), kod mene su samo 3 lagana sloja jer nisam htio tamno nego samo malo tamnije od originala, ali ovo se sa rukom može makut ako se ide sa prstim po tome namjerno strugat (to je prednost ak te neko zeza za tehnički ili tak) al opet folija je folija
 

VinkoKre

New member
Stavio bi folije na svoj Berlingo II. Imam viziju da sam stavim folije jer sam sagledao situaciju i vidim da se bočna stakla mogu lako skinuti. A zadnja sajba je dosta pristupačna iz bunkera. Stakla su skoro ravna, pa bi se usudio sam to postaviti. Nisam nikad postavljao folije ali nisam bas neki laik, vjerujem da ću se snaći. Pitanje je samo koje folije nabaviti. Nemoraju biti tiptop. Na drugom autu imam Lumar, ali te sam dosta platio oko 170eura. Na sta trebam paziti kad kupujem folije.
Auto se dosta koristi kao radni auto pa neznam dali je bolje staviti folija sa vanjske ili unutarnje strane zbog ostećenja. Reklame neću stavljati.
 
Posljednje uređivanje:

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Svakako s umutarnje strane. S vanjske bi se raspalo u kratkom roku. I obavezno izbjegavat ove jeftine iz Metroa i slicno... neupotrebljivo njesra
 

VinkoKre

New member
Kakve su folije iz lidla? Jesu li i one njesra.
Koliko dodju folije od Lumara ili 3M za berlinga zadnji kraj samo materijal, ima četiri prozora i zadnja sajba. Ubiti meni treba da dobrano zatamnim da mi se nevidi unutra + da je manje toplo. Sminka mi je na zadnjem mjestu.
Vidio sam neke aute da imaju folije sa vanjske strane i na njima otisnute reklame, reklama mi netreba samo me interesira kakve su te folije i dali se kroz njih vidi prema van.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Lidl bi spadao u ovo slično... Ja nebi. Sve su to jefitlen sr*nja, i sumnja da je s njima iti jedan projekt napravljen do kraja.
Al opet, ne koštaju puno pa možeš se probat igrat (i na kraju bacit sve u smeće kao ja).
Sa jeftinim folijama ćeš si dić temperaturu auta, a ne spustit... Ove šta se ljepe izvana su različita stvar, ali velim, te izvana ako se ne naprave 100% profesionalno će nakon par mjeseci postat problematične. A firme koje od toga žive znaju to vrlo loše napravit... Podravka i Žuja mi je sad napameti, kao primjer redovito loših napravljenih prozora na autima.
 

vborovic

C5 modifikator
@ VinkoKre - Na foliji se ne isplati štediti, rađe uzmi kvalitetniji proizvod sa višegodišnjom garancijom, nego da ih mijenjaš svakih 1-2 godine, aku uopće toliko izrže
 

VinkoKre

New member
Raspitat ću se koliko me dodje materijal od renomiranih proizvodjača.
Mislim da ću ja to uspjeti napraviti, pa nije to nuklearna fizika.
Samo neznam dali se folije za sajbe smiju grijati fenom ako se pogužvaju negdje.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Moraju se... za zaobljena stakla. Al se to radi direktno na staklu, s vanje strane, i vrlo sporo i pažljivo, pa se rijetko baš zgužva
 

Franzg

New member
kao što ostali kolege kažu, sa lošom folijom niš nećeš dobit samo ćeš izgubit živce kad to sve ode kvragu za god dvije.
Kod mene je stavljena GLOBAL folija i odlična je i dobio sam doživotnu garanciju tako da vjerovatno znaju zašto daju toliku garanciju :cool:
Prijatelj ima firmu za folije i između ostalog zatamnjuje stakla, i kaže mi da je radio sa 3M ali mu je nabavna cijena bil ogromna pa je prešo na neke druge (ali neznam koje jer nisam stakla radio kod njega, ali samo ocu rec da je 3M najrazvikaniji pa su bezorazno skupe folije)
 

davor333

New member
Jel netko ima iskustva sa zatamljivanjem prednjih bočnih stakala na C4 Picaso. Zanima me neka najslabija varijanta, tek tolko da smanjim kontrast u odnosu na zadnja koja su zatamnjena.
 

Franzg

New member
Jel netko ima iskustva sa zatamljivanjem prednjih bočnih stakala na C4 Picaso. Zanima me neka najslabija varijanta, tek tolko da smanjim kontrast u odnosu na zadnja koja su zatamnjena.
Postoji varijanta 50% propusnosti, s tim da ona praktički služi više za zaštitu od sunca nego izgled, jer je dosta slična običnom staklu, a i nije legalno stavit foliju bilo koje propusnosti na prednja stakla tak da mislim da je to previše problema a premalo koristi
 

Pavel

Lepi™
Da malo dignem temu iz mrtvih..

C5 X7, 11/2009. Htio bih zatamniti stakla. Kum ima serijski zatamnjena na C5 X7 2011. Sviđa mi se i funkcionalno je to preko ljeta.

Koje su mi opcije? Naručivanje takvog stakla ili jednostavno otići u nekakav servis ili radionicu koja se bavi time i zatamniti? Ima li itko preporuke? Htio bih ako se radi da se posao napravi trajno, da mi se ne odlijepi folija ili da nisu rubovi usrani i ne znam što ne.

Iz SK sam, nije mi problem ako je radiona u ZG ili tako neki bliži krug. Svi savjeti i preporuke dobrodošli.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Folija najjeftinije riješenje... radila je ekipa poforumu, valjda će bit koja preporuka. Koz ozbiljnih firmi dobiš garanciju na rad pa nema brige ;)
 

Doomsday

U prolazu...
Piše ti u temi da po zakonu u RH naprijed ne bi smio stavljati ništa...

Ako ti nije do zatamnjivanja nego do zaštite od sunca, imaš par ok opcija sa skoro prozirnim folijama... Staviš ih na sve osim šajbe i niko neće ni znat da ih imaš...

Za Llumar znam i cijene jer sam pitao nedavno za rođaka i njegov C5... Keramička folija Air80 sve osim šajbe 2400 kn svojstva prozirnost 78% totalni otklon energije sunca 43%... Ima i povoljnija opcija sa metaliziranom folijom PP70 sve osim šajbe 1300 kn svojstva prozirnost 68% totalni otklon E sunca 38%...

Osim Llumara imaš i 3M Crystalline seriju keramičkih folija za koju kažu da su i bolje ali su koliko znam i skuplje... Imaš CR90 svojstva prozirnost 86% totalni otklon E sunca 34% i CR70 svojstva prozirnost 69% totalni otklon E sunca 50%...

Kao što vidiš 3M za veću prozirnost daje bolju zaštitu kad smo kod 70, dok bi ipak radije uzeo Air80 od CR90... Ako možeš platit CR70 na sva stakla osim šajbe to ti je najbolja zaštita za najmanje zatamnjivanja a time i smetnji u vožnji... Vidi koliko košta... Ja nisam došao do cifre ali kažu da je 3M CR skuplja od Llumar Air...

Ako je preskupo onda možda ipak Air80 ili PP70 od Llumara... Razlika je i u garanciji... Air ima 15 god. a PP 10 god. dok 3M CR imaju Lifetime garanciju... Iako za auto tu praktički nema neke razlike... Teško da ćeš držat auto duže od 10 godina...

:)

P.S. još par sitnica... Air i CR su keramičke folije i ne bi trebale ometat signal... PP folija je metalizirana i mogla bi ometat signal pa možda i nije najbolja opcija ako uistinu imaš atermičku šajbu koja je baš dobrano metalizirana, jer onda imaš metal na svim staklima...

Ako možeš podnijet malo veće zatamnjenje ali ipak ne preveliko, imaš OK opciju od 3M-a koja ne bi trebala biti skupa, iako ne znam koje su cijene 3M folija...Njihova Colorstable serija je 'klasična' ali svi je hvale, samo najmanje zatamnjenje je CS50 sa svojstvima prozirnost 52% totalni otklon E sunca 35%... Nije keramička ali nije ni metalizirana, pa nema problema sa signalom... Samo ime serije ti govori da je boja postojana, što se ne može reć za većinu drugih klasičnih folija koje vremenom sve promjene boju...

Još sam čuo da 3M folije mogu po cijeloj površini imati i vodeni žig '3M' ali isto tako kažu da se to može maknut, što bi trebalo napravit ako ne želiš da se vidi kako si stavljao foliju... Zato sam rekao i da se stavi prozirnija folija na sva stakla osim šajbe, jer onda vjerojatno nitko neće niiti primjetiti da stakla nisu takva tvornička...

:D
 
Posljednje uređivanje:

vborovic

C5 modifikator
Naručivanje takvog stakla
Osim ako si očajan, zamjena stakala (ako nisu apsolutno sva u pitanju) je zeznuta stvar, ako kasnije želiš prodati auto (ok, ti ne spadaš vjerojatnu u tu kategoriju jer ga budeš vozio dok se ne raspadne) ... čim čovjek primijeti da je jedno staklo po godištu drukčije od drugih, odmah kreće sumnja u oštećenje, provalu, pa se provjeravaju ta vrata (da ne bi ispalo da su vrata cijela bila oštećena), ako si mijenjao vjetrobransko, odmah ljudi sumnjaju u haubu i prednji branik itd ... čisto nekoliko životnih iskustava prikupljenih od više ljudi koji su napravili isto.
 

Tanaja

"Max. utegnut za vozit"
Razmišljam zatamnit sam stražnja stakla. Gleda sam na YT razne tutoriale. To kao i sve s YT od tih tutoriala izgleda ka igra i zabava dok se sam ne uhvatiš posla. :) Koliko je to realno teško razvući lipo da nema mjehura? Treba li mi fen? Imam i za kosu :) i onaj industrijski.
Koju foliju? I koliko okvirno to košta? Di uzeti? Vidim ima na internetu od nekim domaćih web-shopova (sve domaće internet bi zaobiša, ako mogu). Ima na amazonu nekih 3M opcija. Cijene dosta variraju, pa ne znam je li do specifikacije ili do čega već? Ili je li uopće pravi 3M ili neka kopija.

Ako imate vrimena i volje, rado ću pročitat sve ideje sugestije i mišljenja. :) Hvala!
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Muka živa.
Ko početniku ti treba bar 3x materijala, bar ja toliko trošim po autu :D
Naletio sam davno u oglasima na ostatak 3M role za parsto kuna, pa ajde... ali kupovima po normalnim nije pretjerano isplativa, brzo ćeš sažvakat cijenu ugradnje sa garancijom.
Igrao sam se i sa jeftinim iz kine i onim nešto skupljim iz bauhausa... ništa od toga.

Zakrivljenost stakla mi je veći problem od mjehurića... koliko god peglam i grijem sa vanjske strane, nikako to apsolvirat.
I skalpel mora biti kvalitetan i savršeno oštar, inače sjebeš foliju u sekundi.
Ima još detalja, al to oblikovanje i rezanje mi je pojelo najviše materijala i živaca.
 
Na vrh