Zadnji kocioni disk, navoj.

Limun

Member
Vulkanizer mi je prigulio jedan navoj zračnim odvijačem na zadnjem disku i ne želi priznati iako sam ja dva-tri tjedna prije svaki saraf provjerio moment ključem i sve je bilo ok. Na tom mjestu se odma dala primjetit "špena" od uništenog navoja. Sad pošto su navoji na zadnjim kotačima u diskovima zanima me da li je moguce stari lezaj prebacit u novi disk i je li to uopce preporučljivo, ili kupit novi disk sa ležajem? Na mnogim stranicama vidim da se prodaje i sam zadnji disk bez lezaja za c4 II. Treća solucija odnjeti tokaru da napravi nekakvu piksnu...
 

Cutac

Prèkaroš
Novi sa ležajem uzmi.
A da vulkanizer kupi nove diskove?

Priprijeti mu prijavom koju, realno, zaslužuje.
 

Limun

Member
Kad je završio, počeo mi priču prodavati kao jedan ti je navoj neko prije prigulio u što bi mu povjerovao da nisam prije dva tri tjedna provjerio svaki šaraf moment ključem i da nisam vidio da šarafe zavrće što ih odmah stavi u zračni i krene zavrćati ništa ručno da krenu malo. Evo slike, navoj je sasut. https://imgur.com/a/CGfyGSV
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Jer su 99% telci, stave šaraf na pištolj i udri... ne yebe ih kako će navoj uhvatiti. Ja bi sve novo.

I već dulje vrijeme kod vulkića idem sa skinutim kotačima u gepeku... nema šanse da mi dižu auto ili udaraju sa pištoljima.
 

sir.Oliver

Well-known member
neznam kako si financijski na tome , i što ti je od alatnih mašina dostupno ..... javi mi se na PM .... da rešimo stvar ....
 

mengela

Well-known member
Donator foruma
Pozdrav! Zanima me kojim momentom stegnut vijke na felgama? Imam kilo-kljuc al uvjek stezem obicnim, rukom pa nogom nako krkanski udjasim na kljuc dok ne pocme krckat :D posto mjenjam gume ljeto-zima sam! A tu ispitanu metodu sam prepisao od svog vulkica :)
Hvala!
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Ja alu udaram do 100nM. Tj pištolj je na 90nM narihtan pa dotegnem sa kiloključem narihtanim na 100nM.
 

mengela

Well-known member
Donator foruma
Ma meni nije palo na pamet da se to priteze by the book, jer u par vulkica kod kojih sam bio to prisarafe pneumatskim pistoljem i onda potvrde rukom/nogom odokativno, wtf?
 

Limun

Member
Ma nije problem ni nogom stegnuti saraf kada navoj krene lijepo pa zavrsno stezanje dovrsiti nogom mada potrebnu silu za stezanje i veću nego sto treba možeš postici i rukom. Problem je u tome sto je on odmah krenuo zavrćati zračnm, saraf uvijek malo "igra" u gedori i ako tako krene zavrcati i jos pusti puni moment kroz pištolj pokida navoj samo tako.
 

mengela

Well-known member
Donator foruma
Ma ja, krenuo ukrivo i shebo navoj! Rijetko tko prizna pogresku! Hebes majstora kraj kojeg moras cucat :D
 

sir.Oliver

Well-known member
ljudi , za boga miloga , a što nogom dotežete vijke ? ništa dobro time ne postižete . kao prvo , bezpotrebno vam se rastežu vijci .... a kao drugo , što mislite , kako ženska da odvrne vijke ,kada bude prinudjena mijenjat kotač ? što mislite , zašto je na vijcima tako sitan navoj ? zašto je korak navoja ( obično 1,25 ili 1.5 mm ) ? upravo zato , da bi se i pri normalno zategnutom vijku osiguralo da se neće sam odvrnuti. što mislite , zašto proizvodjači daju , za različite automobile i različitu dužinu ključa ? samo za to , da bi se osiguralo , da kada zavrnete točak , stegnete vijak normalno rukom ... ništa noga , čekić , cev ..... samo rukom je dovoljno . onda ga mogu i dame odvrnuti .
 

sir.Oliver

Well-known member
misliš ? OK. promijenit ću to u ženske ... ( mada , djelomice si u pravu ... nije svaka ženska dama .... ima medju njima i domaćih životinja ... recimo krava Serena )
 

Cutac

Prèkaroš
Od riječi do riječi potpisujem što je Njegovo Visočanstvo napisalo.

Èelične felge i idu, ali budu se aluminijske jednom zdrobile, ili recimo da prokliže ključ pa oglođe vijak zategnut koliko ide, ili da pukne glava...
Ja svoje vijke zategnem nekom srednjom snagom ruku(opet, to se razlikuje od čovjeka do čovjeka) i nikada nisam imao problema. Jednom mi je lupao kotač, ali zato jer sam zaboravio zategnuti vijke.
 

sir.Oliver

Well-known member
a to sam još zaboravio naglasiti , SIGURNOSNI vijak se doteže samo blago ( tek toliko da se ne odvrne sam ) , nikako velikom silom , nikako kilo ključem .... postoji opasnost da ga više nikada nećete normalno odvrnuti ... govorim to samo zato , što sam se u praksi susretao sa siledžijama , koji su i ove vijke dotezali polugom .... a posle , kada je vijak malo korodirao na navoju ( jer vijke " ne treba " mazati ... mišljenje dotičnih , ne i moje )nije se mogao nikako odvrnuti . strgala se glavica , odlomila se ružica ... zavisi kakva je glava na sigurnosnom vijku . da rezimiram ... vijke pre uvrtenja blago namazati , dal uljem ili tovat mašću , jedno je , samo da su masni . drugo , sigurnosni vijak se NIKADA ne steže kao ostali , več samo blago rukom , tek toliko da stoji pritegnut .....
 
Na vrh