Zaštekalo mjenjanje položaja puhanja ventilacije (automatska dvozonska klima)

Damaj

Active member
Mislim da je najveći problem to što računalo klime zablesira i više ne funkcionira kako treba. Naime kod mene dok je auto bio nov prije svake promjene smjera puhanja ili promjene toplo hladno (odnosno promjena zadane temperature) računalo je smanjilo vetilaciju na minimum tako da su klapne mijenjale smjer zraka bez opterećenja struje zraka. Kada su klapne izvršile promjenu sve bi se popalilo na zadane vrijednosti, dakle klima bi se sama pojačala kao što se i sama smanjila. Kasnije sam primjetio da toga automatskog obustavljanja ventilacije dok klapne mijenjaju položaj nema i mislim da je u tome problem. Naravno pod jakim strujaima zraka na klapnama najviše trpe zupčanici koji ne samo da pomjeraju klapne nego još moraju i savladavoti silu struje zraka na klapnama.
 

Kizokc

Active member
HAHAHAHAHA, pošto mi je danas rođendan (30 god), autek me nagradio s time da se sam od sebe popravio, tj. smanjio sam jačinu puhanja ventilatora na minimum, i onda probao prebacivati smijer puhanja, i uspijelo je, sad mi lijepo puše ispod "šajbe". Sad više cijelu zimu neću ni mijenjati smijer više, da nebi bilo nismo znali ;-) :angel:
 

igorricar

Member
Imam problem sa mojim c4 (2005, 1.6 benzin), usmerivanje sraka mi ne radi, gde i da okrenem zrak ide samo prema napred, prema licu. Imam automatsku dvozonsku klimu. Isao sam kod majstora, rekao mi je da ima puno posla, treba da se skida cela sal tabla, kao nema vremena, dogji posle 10 dana, pa posle dve nedelje i sve tako...Trazio sam na net nesto, pa sam nasao slicni problem sa peugeot 307, vidim da samo vadi onu fioku kod suvozaca, neznam dali tako mogu i kod mog citroena da sam popravim to ili mora sve da se vadi kako kaze majstor. Evo videa :[ame]https://www.youtube.com/watch?v=v9eNGTPABI4[/ame]

zdravo damaj, procitao sam da si menjao klapnu ventilacije na c4, kazi mi kako si to uradio...
 

Cutac

Prèkaroš
Nađi drugog majstora.
A u međuvremenu naruči taj set za popravak, kada on dođe, skini pretinac za rukavice(prvo filc kod nogu ide dolje, pa vijci(jedan je ispod airbag naljepnice), pa mic po mic ide van pretinac za rukavice), onda ćeš vidjeti dva motorića. Sad po sjećanju, gornji je za smjer puhanja. Skini motorić, zamijeni plastiku, kad je već sve rastavljeno, zamijeni i zupčanik za temperaturu(niži motorić).
Imam i upute za to, ali ne znam di su. Sutra ću potražiti.
 

igorricar

Member
Hvala ti Cutac, ako nadjes upute molim te posalji mi. Temperatura mislim da je ok, ne bi trebalo da menjam taj zupcanik, a ako mora onda treba da narucim i takav ili ide komplet sa onim usmerivacem
 

davor333

New member
Bok, kod mene na c4 picasso 2011 ne puše toplo, nego više kao mlako, skoro pa hladno. I to kad je na auto modu, kad stavim na ručno onda je toplije, ali još uvijek nije kako treba. Gledao sam onaj video, izgleda da je to onaj donji servo motoric. Zna tko otprilike cijenu tog popravka, a i neku preporuku za majstora... Zagorje/Zagreb
 

Cutac

Prèkaroš
Hvala ti Cutac, ako nadjes upute molim te posalji mi
Budem svakako, samo dok vremena uhvatim.
Ne znam jesu na kompu, laptopu, Google Drive-u, mobitelu... Treba mi jedno dobrih pola sata u komadu da nađem :D

Davor, ako na auto puše hladno, prije da je neki senzor ili kontrolni modul klime.
Ako mijenja temperaturu uopće, onda nije motorić. Ništa te ne košta da rastaviš. Kad dođeš do motorića, skini ga, upali auto i rukom vrti klapnu. Ako, i kada ju rukom okreneš na toplo, i dalje puše mlako, onda bi trebalo biti do hladnjaka kabine. (ove zime svi to mijenjaju na forumu :D)

________________________________
Našao u mailu!

Ajd mi daj svoj mail na PM, ako nije problem, jednostavnije je i meni i tebi :)
 

davor333

New member
Evo, danas sam se detaljnije pozabavio auto i ručnim postavkama. Izgleda da je toplina uvijek ista. Nesto malo toplo puše kad stavim da puše ravno, cim dodam prema nogama smanji se toplina, a kad stavim i prema prozorima onda je sve kao i ja auto modu. Gdje se nalazi osjetnik temperature u kabini? Možda u nedjelju krenem na otvaranje, mislim da mi nema druge.
 

Dean24

Member
Bok , ista stvar se i meni desila. Identična.
Našao sam covjeka koji ima djelove za C4 , tražio ga polovni ispravni motorić , platio 200kn.
i plus onaj dio gdje sjedne motorić je puknuo tako da sam ga morao stisnuti sa plastičnom šelnom. radi normalno već 4 godine .
probaj skinuti motorić i nači isti model. plus kod sklapanja pazi da ti motorić i klapna budu namještena na isti smjer
 
Na vrh