ventilator kabine se ne gasi-električna shema

go.go

New member
na forumu ima dosta tema o ventilatoru kabine, ali u svima ventilator ne radi..
kod mene je slučaj da mi rade sve 4 brzine, klima normalno radi, ali se ventilator ne gasi na ugašen kontakt nego i dalje vrte sve 4 brzine i moram ga gasiti na 0 položaju..
auto je berlingo, klima je obična ručna i nigdje ne mogu naći el. shemu po kojoj se vidi zašto dobiva napon bez kontakta..:hmmm:
 

dekiiii

Active member
Ako ne uspije, onda je vjerojatno "zalijepio" relej koji s kontaktom daje struju ventilatoru. Potraži po shemi koji je i zamijeni.;)
 

go.go

New member
to i ja mislim, ali ne znam di je, a nemam ni shemu:D

jer mi je prije nego je to počelo ventilator bio na 4 duže vrijeme i na tren prestao radit', vjerovatno ima neku termo zaštitu, i kad se ohladio ponovo je vrtio i to sve 4 brzine, ali ga ne gasi na kontakt ni u jednoj brzini..
 

go.go

New member
hvala ekipa..
pregledao sam ja onako na pamet osigurače i releje i nije mi bilo ništa sumljivo..jedino mi je bila čudna ta crvena žica sa golom stopicom na slici, mislio sam da je spala negdje sa bravice, pa da ne mogu prekinuti struju ventilatora..ne kužim zašto je ta žica tako gola :shock:
tražio sam i reostat za brzine i nisam ni njega našao iznad vozačevih nogu..
ugl sad imam ideja, kad' uhvatim vremena i hladovine..pa javim..:palacgore:

evo me..spojio mi dva posta u jedan.. :confused:
ipak je taj zeleni relej, ali ne može se do njega skidanjem poklopca osigurača, nego se mora skinuti plastika iznad papučica, ali nije problem, tri plastične tiple..
jedva sam ga isčup'o iz postolja, jer se plastika otopila, a i stopice zapekle..
unutra relej..zavojnica, kotva i kontakt..kotva fino radi, omhski kontakt isto radi, zavojnica ohmski dobra.. :cool:
vratim ga nazad, ne radi vent..malo bolje namjestim stopice u postolju i bolje ga nabijem i raadi..ugasim kontakt, ugasi se..probam više puta i radi :whistling:
sad se dosta grije, stavit' ću novi relej, a i stopice na postolju nisu neke..
ugl. grije se on i inače, tako da nije neko rješenje, jer je kotva stalno privučena kad auto radi.. :hm:
ekipa hvala još jednom na pomoći.. :aplauz::aplauz:





 
  • Sviđa mi se
Reactions: DS9

sir.Oliver

Well-known member
a šta misliš , zbog čega se grije ? loš kontakt na papučicama . obavezno ih promeni .
jer , u suprotnom , i novi relej će za par dana biti kao i stari , zbog slabog kontakta , eventualno čak i varničenja na istim
 

go.go

New member
pa nije loš spoj sam od sebe, nego preko tog kontakta i auto stopica ide konstantna struja 15A na vent kad auto radi i normalno da se grije i kad je sve novo..
a ove stopice u postolju i nije baš lako promjenit'..
 
Na vrh