Ulje u motoru

choSes

New member
Ekipa pozz.
Pošto sam novi vlasnik citroena nisam skužio da je šipka ulja puknuta i normalno da sam išao nadotočiti ulje...Može li biti što motoru ako trenutno ima 7-8dcl više ulja ?
 

nemo26

C5 X7 2.0 HDI 140 FAP
Moze. Ulje moze doci u prostor izgaranja, ostetit katalizator, probit na semeringe, uglavnom svasta se nesto lose moze dogodit. Nemoj vise vozit. Ispusti ulje zamjeni filter i naspi tocno odredenu kolicinu ulja koja ide u tvoj motor. Ostavi vin pa ce ti neko vec rec. I da, kupi novu sipku.
 

Dalibor

Dado Tornado
točno je napisao nemo, ali u slučaju previše ulja najgora stvar što se može događati je da klipnjača udara u ulje i tako uništava klizne ležaje, ali to je moja teorija...

na tvom mjestu ne bih još ispuštao ulje nego bi (se tako vozeći) kupio odmah drugu šipku prema broju šasije. to sutra telefonski provjeriš da li imaju u p.a. auto dijelovima, ciaku ili tokiću, ili je naručiš u jutro za kasnije. p.a.dijelovi u vukovarskoj možda imaju to i na lageru, samo im kažeš koji je motor.

ne bi se brinuo u slučaju da je do tri četiri milimetra preko MAX
 

Cutac

Prèkaroš
ali u slučaju previše ulja najgora stvar što se može događati je da klipnjača udara u ulje i tako uništava klizne ležaje, ali to je moja teorija...
Ne bi uništila klizne ležajeve(samim udaranjem) nego bi ga smućkala, tj. napravila mjehure zraka koje bi povukla pumpa i na nekim mjestima u motoru ne bi imao uljni film nego rupu, tj. zrak.

Recimo na utrkama imaš više ulja od propisanoga da kod velikih sila(G sila) pumpa ne povuče u prazno). Također, deci, dva(plafon) ulja ne bi trebalo nikako štetiti, ali skoro litra će svakako štetiti.

Ja bih odmah ispustio ulje(ako treba u lavor za veš) i dolio novo, ne bih niti palio takav auto.
 

Milosh

Test
Iskreno, nisam znao da višak ulja može izazvati takve probleme, ali ako je tako, ja bih takođe prvo ispustio tih 7-8 dcl viška ulja pa onda nastavio voziti i tražiti novu šipku. Èak bih zbog sigurnosti možda ispustio i malo više, pa tako dok ne nađem šipku. Jer, ako ga bude premalo, auto bi trebalo upozoriti na to, a u tom slučaju nadoliti 1-2 dcl novog ulja dok se indikacija ne ugasi.
 

choSes

New member
Dečki hvala. Šipka kupljena kod Ivana u P.A. ulje isisano..za sada sve ok. Bilo je oko 8dcl viška. U CS-u kaže da nije nikakav problem niti da će ga biti. Tamo mehaničar kaže (ako je lagao on mene lažem ja Vas :-D ) da do 1,5L više motoru ne smije apsolutno ništa biti.
 

mengela

Well-known member
Donator foruma
1.5 l mi se ipak cini previse, al ak tako majstori veliju... p.s kolko je u litrima/kilima razlika u min. max.-u na sipci?
 

mengela

Well-known member
Donator foruma
Ja sam u vectru prije sipao kilo ulja kad bi pala na min jer je trosila na karike i to bi bilo tu negdje odoka... sad mi se prije koji dan upalila top up engine oil na c5 al bio je parkiran ustrani pa me zanima taj podatak
 

Dalibor

Dado Tornado
1.5 l mi se ipak cini previse, al ak tako majstori veliju... p.s kolko je u litrima/kilima razlika u min. max.-u na sipci?
razlika je obično 1 l.
hoće li 1,5 l biti puno previše najviše ovisi o motoru. ako u neki ide 3 l svakako ne bi bilo dobro staviti 50 % više, dok ako ide 5-6 l, 1,5 l je nekih 25-30 % i vjerojatno će motor to potrošiti s vremenom bez problema
 

choSes

New member
Da ali evo opet novoga problema :-D Danas sam opet išao provjeravati ulje i opet sam izvukao šipku bez plastičnog vrška ??? vtf
 

tomica0308

Well-known member
Jel to sipka cijela plasticna? Trazi kod tokica ima sajlu i na kraju plasticni mjerac. I meni se plasticna bila potrgala tj kupio auto vec tako, kad ju stavljas u cijev nemoj s prstom gurat nego šakom ju guraj da se ona prilagođava zavojima u cijevi..
 
Na vrh